"sadece ölü balıklar akıntı ile beraber gider."
-Anonim
İflasın Eşiğinden Dönüp Sinema Devine Dönüşen Marvel

İflasın Eşiğinden Dönüp Sinema Devine Dönüşen Marvel

Ömer K.
Ömer K. 41 Takipçi
  • 3 DK
  • 29-05-2018
  • 0 yorum
  • 10K

İflasın Eşiğinden Dönüp Sinema Devine Dönüşen Marvel

Başarısızlık=Başarı

Bu senenin en çok beklenen filmleri arasında yer alan Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı, Marvel Sinema Evreni’nin 10 yıllık çalışmasının bir ürünü. Açıklanan ama adı henüz belirli olmayan Yenilmezler filmiyle birlikte stüdyo daha önce hiç görülmemiş bir başarıya doğru koşuyor. Ama işler her zaman bu kadar başarılı değildi. Hatta 90’larda şirket iflasın eşiğinden döndü. Marvel iflasın eşiğinden dönüp nasıl bir çizgi roman ve sinema devine dönüştüğüne bakalım. Şirketin zorlu yolculuğu girişimciler için oldukça değerli bilgiler içeriyor.

90’larda Yaşanan Kaçınılmaz Çöküş

İflasın Eşiğinden Dönüp Sinema Devine Dönüşen Marvel
İlk olarak 60’larda karşımıza çıkan Marvel, çizgi roman dünyasında yeni bir akım başlattı. 90’lı yılların başına kadar Örümcek Adam ve Fantastik Dörtlü gibi efsane karakterleriyle farklı kesimlerden gelen insanların beğenisini kazandı. Hatırlayın: Hepimiz çocukken okuldan gelince Örümcek Adam çizgi filmi karşısında yemek yemiyor muyduk? Fakat şirketin başarısı 1993 yılında darbe almaya başladı ve 1996 yılına kadar keskin bir düşüş gösterdi.

Neil Gaiman, Marvel’ın geleceğini öngördü ve çizgi roman şirketlerini ve yöneticilerini uyardı. Kulağa kıyamet senaryosu gibi gelse de Gaiman’ın tahminleri kısa sürede doğru çıktı. Çizgi romanlar en önemli koleksiyon parçaları hâline geldi ve bu hobi için özel fan serileri üretilmeye başlandı.

Ron Perelman Şirkete Giriyor

İflasın Eşiğinden Dönüp Sinema Devine Dönüşen Marvel
Ünlü çizgi roman koleksiyoncularından olan Ron Perelman, Marvel Grubu’nu 1989 yılında satın aldı. Daha sonra şirketi borsaya açtı ve eğlence sektöründe yeni yatırımlar yapmaya başladı. Fakat şirket borsaya girdiğinde çizgi romanların fiyatları arttı ve insanlar her geçen gün daha az çizgi roman satın almaya başladı. Bu da şirketin ciddi bir değer kaybına uğramasına yol açtı.

Perelman, yenilikçi düşünceleriyle Marvel’ı sadece çizgi roman şirketi olarak tanıtmak yerine sinemaya yöneldi. ToyBiz’i satın aldı ve Marvel Stüdyoları’nı kurdu. ToyBiz’in başında olan Avi Arad, oyuncak sektöründeki başarısıyla oldukça tanınan biriydi. Arad, Stan Lee ile anlaştı ve X-Men sersinin başlatılmasına öncülük etti. Daha sonra 1993 yılında dünyada büyük yankı uyandıran ilk X-Men filminin yapımını başlattı. Blade ile birlikte Marvel sinemaya daha da ağırlık verdi.

Marvel Sinema Evreni’nin Doğuşu

Yapımlardan şirkete kalan kâr oldukça azdı. Şirket nerdeyse yok denecek bir gelir elde ediyordu. David Maisel, Marvel Sinema Evreni’nin yaratılması için bir proje sundu ve risk alarak projeye destek bulmak için Merrill Lynch danışmanlık şirketiyle anlaştı. 525 milyon dolarla işe başlayan şirket, sinemada büyük bir başarı elde etti.

Kaptan Amerika, Thor ve Demir Adam gibi filmlerden oluşan bir evren yaratan şirket, iflastan büyük bir başarıya geçiş yaptı. 2009 yılına geldiğimizde Disney 4,3 milyar dolar karşılığında şirketi satın aldı. Marvel’in planladığı projeler düşünüldüğünde Avi Arad’a göre bu, iki taraf için de kârlı bir anlaşma oldu.
"İflasın Eşiğinden Dönüp Sinema Devine Dönüşen Marvel" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et