"O kadar iyi olun ki, Sizi görmezden gelemesinler."
-Steve Martin
İçtiğimiz Çay Bir Türk Markası Olur Mu? Olmazsa Neden Olmaz?
Ömer K.
Ömer K. 21 Takipçi

İçtiğimiz Çay Bir Türk Markası Olur Mu? Olmazsa Neden Olmaz?

  • 4 DK
  • 28-11-2017
  • 0 yorum
  • 662
Dünyanın en çok çay tüketen ülkeleri arasında 1. sıradayız. Çay üreten ülkeler arasında ise 5. sırada. Dünyada kişi başına düşen çay tüketim oranı yılda 500 gram iken, Türkiye’de bu rakam 3,5 kilogram. Yani çay denince akla gelen ilk ülkeyiz aslında. Peki, bu kadar çok içtiğimiz çay bir Türk markası olur mu? Olmazsa neden olmaz?

Çayın insanları birleştiren yanı, zenginin de fakirin de içiyor olması. Neredeyse herkesin günde bir bardak tükettiği çay, Türkiye’de neredeyse sudan daha fazla tüketilecek bir potansiyele sahip. 1940’lardan sonra hayatımızda daha fazla yer kaplayan çayın, bugün tüketilmediği mekândan ve zamandan söz edemiyoruz. Kahve çok kolay markalaşabilirken, çay neden bunu başaramıyor? Çaya bu kadar önem veren bir ülke olmamıza rağmen, bugüne kadar Starbucks gibi kaç Türk çayı markasıyla karşılaştık?

Çayımızın markalaşıp markalaşamayacağı konusu tartışılabilir. Her ürün için yapabildiğimiz gibi çayın da markalaşma potansiyelinden söz edebiliriz. Hatta bütün engellere rağmen Çaycı ve Çayla gibi girişimlerin umut verici olduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz.

Türkiye’den bir marka çıkacak alanların başında gıda sektörü geliyor. Türkiye’nin gıda sektöründe büyük avantajlarının olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu yüzden marka çalışmasında ağırlık noktası olarak gıda sektörünü öne çıkarmak isabetli olur. Ancak bir şeyler yanlış gidiyor olmalı. Türk çayı markalaşamıyor. Peki ama neden?

1. Çok Hızlı Tüketiliyor
Çayın tüketim hızı, kahveye göre daha fazla. Bir kahveyi 20 dakikada tüketirken, çayı 5 dakikada tüketiyoruz. Bu yüzden de bir kafeye oturduğumuzda 1 kahveyle idare edebilirken, 1 çayla idare edemiyoruz. Hızlı tüketilen ürünlerin markalaşma süreci, diğer ürünlere göre her zaman daha zordur. Hızlı tükettiğimiz çayda kalite arayışına da girmiyoruz. Çayı çok seven pek çok insanın kalite takıntısı olsa da, genellikle “çay, çaydır işte” deyip geçiyoruz. Bu da markalaşma sürecini baltalayabiliyor. Kaliteli kahve ile markalaşmaya çalışan bu kadar üretici ve satıcı varken, çayda bunu pek göremiyoruz.

2. Kahvedeki Çeşitlilik Çayda Yok
Kafelerin menülerinde kahve ile ilgili çok fazla çeşitlilik görüyoruz. Ancak çayda bu pek yok. Bunu bildiğimiz için de bir kafeye oturduğumuzda eğer çay içeceksek menüye bile bakmıyoruz. (Tabii bitki çaylarını buraya dahil etmiyoruz.) İster kahvehanede için, ister kafede, isterseniz evde veya ofiste; genellikle aynı usulle hazırlanmış çay tüketiyoruz. Ürün çeşitliliği, markalaşma sürecinin en önemli özelliklerinden biri. Ancak Türk çayının tek tip olması, markalaşmanın önüne geçiyor.

3. Kalite Arayışı Yaygın Değil
Tüketiciler kahvede kalite ve lezzet farkını göz önünde bulundururken, çay için bunu söylemek çok zor. Kalite arayışının yaygın olmayışı da markalaşmanın önüne geçen unsurlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Sürekli olarak gelişen kahve kültürü de çay tüketimini zayıflatıyor.

Çayın bir Türk markası olup olmayacağı, olmazsa neden olmayacağı ile ilgili daha çok fazla şey söylenebilir. Biz bu yazıda konuyu ortaya attık. Sizlerin de düşünceleri ile belki farklı nedenler de bulabiliriz. :)
Not: Batıhan Dizdaroğlu’nun “3 Maddede Türk Çayı Neden Markalaşamıyor?” ve “Türk Çayı Markalaşabilir mi?” başlıklı yazılarından yararlanılmıştır.
Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın