"hayatta başarılı olabilmenin en önemli unsuru özgüvendir."
-Sezai Özarslan
İçine Kapanık Ünlü Girişimciler

İçine Kapanık Ünlü Girişimciler

  • 4 DK
  • 07-03-2017
  • 0 yorum
  • 2K

İçe ve dışa dönüklük insanların sosyal çevrelerine karşı sergiledikleri tavırları kategorize eden davranış biçimleridir. İçe dönük ya da diğer bir tabirle içine kapanık insanlar genellikle yalnızlığı ve sessizliği severken dışa dönük insanlar enerjik olmayı, iş birliği yapmayı ve kalabalık sosyal çevreleri tercih eder. Bu iki tanımlamadan kimin daha iyi olacağını çıkarmamız mümkün değildir, fakat girişimcilik içe dönük insanlar için zorlayıcı olabilmektedir.

Peki, içene kapanık bir insandan başarılı bir girişimci olur mu?
Tabii ki de, evet. Tarih boyunca birçok içe dönük insan başarılı işlere imza atmıştır.

Neden sosyal olmayan insanlar girişimci pozisyonlarında zorlanırlar? Çünkü başlangıç aşamasında karizmatik girişimciler genellikle daha başarılı olurlar ki bu özellik de dışa dönük insanlarla özleştirilmiştir. Karizma, daha fazla iletişim kurmayı, çalışanlara ilham vermeyi ve yeni insanlarla tanışmayı kolaylaştıran bir etkendir. Ayrıca girişimci olmak sürekli etkinliklere katılmak, kalabalık ve ortamlarda gürültülü ortamlarda bulunmak ve durmadan yeni insanlarla tanışmak demektir. Sessizliği seven ve çok sosyal olmayan insanlar içinse tüm bunları gerçekleştirmek biraz güçtür.

Fakat aşağıdaki girişimciler tüm bunların zıddını kanıtlamıştır:


  1. Larry Page

Larry Page, Sergey Brin ile birlikte Google’ı yani dünyanın en çok kullanılan arama motorunu kurmuştur. Page, 2001’e kadar Google’ın CEO’su olduktan sonra görevini bırakmış fakat 20011’te tekrar CEO olmuştur. 2015’de ikinci kez CEO görevinden ayrıldıktan sonra Google’a ait tüm alt şirketleri birleştiren Alphabet şirketinin yöneticiliğine geçmiştir.

İlk başlarda Page’in girişimleri insanlara garip gelmiş. Çünkü çok çekingen ve bilgisayar kurduymuş. Buna rağmen Page’in sessiz ve entelektüel doğası hala iş dünyasının en iyi örneklerinden olan eşsiz bir marka yaratmasını sağlamıştır.<!--nextpage-->

  1. Bill Gates

Muhtemelen Microsoft’un ve milyon dolarların sahibi Bill Gates’i tanıyorsunuzdur. O da içine kapanık girişimcilerden biri. Hatta bu konudaki görüşlerini kendi sözlerinden anlayabiliriz:

“Eğer akıllı davranırsan, içe dönük olmaktan faydalanmayı öğrenebilirsin. Yani birkaç gün uzaklaşıp zor bir problem üstüne kafa yorabilmelisin. Bulduğun her şeyi okumalı ve sürekli düşünerek kendinizi zorlamalısın. Bir sonuca ulaştığında ise… O zaman da dışa dönük insanların ne yaptıklarını öğrenmelisin ya da birkaç dışa dönük insan işe almalısın ki her iki yetenek grubundan da faydalanabilesin.”<!--nextpage-->

  1. Warren Buffet

Berkshire Hathaway’in kurucu ve CEO’su, ünlü yatırımcı Warren Buffet dünyanın en zengin adamlarından biridir. Ayrıca, eleştirisel düşüncesi ve entelektüel karakteri ile de bilinir. Buffet, kişilik olarak içine kapanık olsa da hala en ünlü şirketlerden birini yönetmeyi başarıyla yerine getiriyor.<!--nextpage-->

  1. Mark Zuckerberg

Bir keresinde Sheryl Sandberg, Facebook’un kurucusu, milyarder Mark Zuckerberg hakkında “Utangaç ve içine kapanık. Çoğu zaman onu tanımayan kişiler onu soğuk sanır ama aslında gayet samimi bir insandır,” demişti. Kulağa garip gelse de Zuckerberg içe dönüklüğüyle kendine bir karizma yaratmıştır. Zayıflıklarını ve güçlü yanlarını tamamlayan bir ekiple Facebook’u bugünkü haline getirebildi.<!--nextpage-->

  1. Elon Musk

“İkinci Steve Jobs” olarak tanımlanan bir insanın bir zamanlar asosyal bir mühendis olması garip gelebilir fakat Elon Musk’ın kendisi de bunu kabul ediyor.

Başarılı olma yolunda ilerlerken iletişimin ve sosyalleşmenin gücünü görmüş ve normalde dışa dönük insanlar için kurulmuş bir düzenden kendi yerini aldı.

Kısacası sosyal olmamanız, konuşkan olmamanız girişimci olmayı imkansızlaştırmaz, hatta zorlaştırmayabilir de. Bu sadece farklı bir kişiliğiniz olduğunu gösterir. Yapmanız gereken şey kendinizi tanımak ve buna uygun olarak bir ekip ve strateji kurmaktır.
"İçine Kapanık Ünlü Girişimciler" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et