"para her şeyi yapar diyen adam, para için her şeyi yapar."
-Benjamin Franklin
İçinde Yok Yok Bir Üniversite: Udemy ve Eren Bali Başarı Hikayesi

İçinde Yok Yok Bir Üniversite: Udemy ve Eren Bali Başarı Hikayesi

  • 4 DK
  • 21-11-2017
  • 0 yorum
  • 6K

İçinde Yok Yok Bir Üniversite: Udemy ve Eren Bali Başarı Hikayesi

Başarısızlık=Başarı

Bilime olan tutkusu ve hayat boyu öğrenme mottosuyla yola çıkan Udemy'nin kurucusu Eren Bali, uzun bir süredir Silikon Vadisi'nin en gözde isimlerinden. ABD’de saygın ekonomi dergisi “Business Week” tarafından ülkenin en parlak 25 şirketinden biri olarak görülen Udemy ve kurucularından Eren Bali'nin içimizi ısıtan, idealizmine hayran bırakan çok samimi bir hikayesi var. Orijinal metnini, Udemy bloğunda İngilizce haliyle bulabileceğiniz ilham veren ve kullanıcılarına teşekkür ettiği yazısını sizlerle paylaşıyoruz.

" Ben Eren Bali, Udemy'nin CEO'suyum ve kurucu ortaklarındanım. Udemy'yi inanılmaz bir topluluk haline getirdiğiniz için sizlere teşekkür etmek istiyorum.

Son zamanlarda, birçok insan Udemy'yi neden kurduğumu soruyor. Bu sorunun cevabı hayat hikayemin içinde ve bugün hikayemi sizinle paylaşmak istiyorum.

Türkiye'de küçük bir köyde dünyaya geldim. İlköğretim okulu, tek bir öğretmenin aynı anda 5 farklı dersi öğretmek için elinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştığı tek sınıflı bir okuldu. Bu durum, tek başımıza, şansımızı kitaplarda denemek ve çoğu şeyi kitaplardan öğrenmek zorunda olmamız anlamına geliyordu. Çocukluğumda, matematik ve fen gibi derslere ilgiliydim ve bir şekilde yetenekliydim de, ancak yeteneklerimi geliştirmem için çok az imkanım vardı.

Bir gün ailem, iki kız kardeşime ve bana bir bilgisayar ve birkaç aylığına internet satın aldı. O zamanlar hiçbirimiz, internetin hayatımızı nasıl değiştireceğini bilmiyorduk. Ancak interneti bir kez kullanmaya başladıktan sonra öğrenmenin yeni bir yolunu keşfettiğimi anlamıştım.

Udemy
Eren Bali


İnternette, insanların üzerinde çalışmak için soru alışverişinde bulunduğu birkaç matematik forumunu ve Matematik Olimpiyatları'nda kullanılan problem setleri içeren birkaç web sitesini keşfettim. Bu forumlar elverişsiz ve dağınık olsa da, burada gördüklerimin hayatımda büyük etkisi oldu. Uzun sözün kısası, online ortamda kendime matematik öğrettim, sonunda Ulusal Matematik Olimpiyatları'nda altın madalya, Uluslararası Matematik Olimpiyatları'nda gümüş madalya kazandım.

Daha sonra, üniversitede bilgisayar bilimleri ve matematik eğitimi aldım. Orada, şimdi çok iyi bir dostum ve Udemy kurucularından biri olan Oktay Çağlar ile tanıştım. Onunla birlikte, internetin sunduğu imkanlarla denemeler yapmaya başladık.

Oktay ile birlikte internetin gücünü, kendi zorlu eğitim deneyimlerimizle harmanlayarak, dünyadaki herhangi bir insanın herhangi bir uzmandan herhangi bir şeyi öğrenebileceği bir dünyayı hayal ettik. Bu fikrin insanların hayatlarını ne kadar değiştirebileceğini anlamamız uzun sürmedi.

Ama yolculuğumuz hiç de kolay değildi.

İlk olarak 6 yıl önce, Türkiye'de, Udemy vizyonunla bir ürün yarattık. Başarısız olduk. Bu yüzden bavullarımızı hazırladık ve şansımızı bir kez daha denemek için Silikon Vadisi'ne taşındık. Vadide, şirketi kurmadan önce 50'den fazla yatırımcı tarafından reddedildik. Ama bütün bunlara rağmen vazgeçmedik çünkü internetin insanların öğrenme şeklini değiştirme gücüne inandık.

Karşılaştığımız bütün zorluklardan dersler çıkardık ve nihayetinde de emeklerimizin karşılığını aldık.

Burada sizinle bazı heyecan verici haberler de paylaşmak istiyorum. Udemy'nin şaşırtıcı büyümesinin bir sonucu olarak, şimdilerde 12 milyon dolarlık B Serisi fon sağladık.

Hepinize küçük bir teşekkür olarak, Türkiye'de yetişirken ulaşabilmeyi istediğim Udemy kursları koleksiyonunu* paylaşmak istedim. Umarım tadını çıkarırsınız.

Bugün Udemy'i bu haline ulaşmasını sağlayan sizlere teşekkür ederiz.

Eren"

*Sayfa artık çalışmadığı için maalesef bu koleksiyonu sizlerle paylaşamıyoruz.
"İçinde Yok Yok Bir Üniversite: Udemy ve Eren Bali Başarı Hikayesi" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et