"kedi hayallerinizi gerçekleştirin ya da bir başkası, onun hayalini gerçekleştirmeniz için sizi işe alacaktır."
-Farrah Gray
Honda’nın Garip Ama Etkileyici Başarı Hikâyesi

Honda’nın Garip Ama Etkileyici Başarı Hikâyesi

Ömer K.
Ömer K. 41 Takipçi
  • 5 DK
  • 22-01-2018
  • 0 yorum
  • 14K

Honda’nın Garip Ama Etkileyici Başarı Hikâyesi

Başarısızlık=Başarı
Bir insanın başına gelebilecek her türlü olumsuzluğa rağmen direnebilmesi, vazgeçmemesi ve inancını yitirmemesi sonucunda nelerin gerçekleşebileceğinin en büyük örneklerinden biri olan Soichiro Honda’nın başarısının ardında garip bir hikâye yatıyor.

Soichiro Honda, 1906’da doğup 1991’de vefat eden bir Japon girişimci. Bugün, “Arabada Japon’dan şaşmayacaksın” anlayışının aslında Soichiro Honda’ya yönelik söylendiğini kabul edebiliriz. 140 farklı ülkede varlığını sürdüren Honda, bugün dünyanın en büyük şirketlerinden biri.

Soichiro Honda, geleneksel iş dünyasını hem Japonya’da olduğu gibi dünya genelinde de değiştiren bir kişilik. Honda, şirketini 1956’da 3 zevk felsefesi üzerine kurdu: Üretim zevki, satış zevki ve Honda kullanma zevki. Ama bu o kadar da kolay olmadı. Honda’nın garip ama etkileyici başarı hikâyesi tüm girişimciler için adeta ders niteliğinde…
İlk Projesiyle Aşağılandı


Honda’nın Garip Ama Etkileyici Başarı Hikâyesi 1

Honda, çok inandığı ve güvendiği projesi için ilk adımı attığında yıl 1938’di. Karısının mücevherlerini rehin bırakarak başladığı çalışmalar piston ringleri üzerineydi. Honda, bu çalışmalarını tamamlayıp ilk olarak Toyota’ya sunduğunda resmen aşağılandı. Üstelik yeniden eğitim alması gerektiğinin de altı çizildi.

2. Dünya Savaşı Engeline Takıldı


Honda’nın Garip Ama Etkileyici Başarı Hikâyesi 2

İnançları kolay sarsılmayan biri olan Soichiro Honda, çalışmalarına daha fazla ağırlık vermeye başladı. İlk teklifin ardından 2 yıl geçti ve Toyota’dan ihtiyacı olan teklifi almayı sonunda başardı. Ama bu kez de karşısına 2. Dünya Savaşı çıktı. Savaşa hazırlanan Japonya, fabrikasını kurmak için ihtiyacı olan betonu Honda’ya vermedi.

Betonu Bizzat Kendi Üretti


Honda’nın Garip Ama Etkileyici Başarı Hikâyesi 3

Şaka değil. 2. Dünya Savaşı engeline takılan Honda, hayallerini kurduğu fabrika için motor üretimine geçmeden önce beton üretmeye karar verdi. Arkadaşlarının da yardımlarıyla birlikte fabrikasını inşa etmek için ihtiyacı olan betonu üretmeye başladı. Ama talihsizlikler bitmedi!

Fabrikasına Bomba Düştü


Honda’nın Garip Ama Etkileyici Başarı Hikâyesi 4

Her türlü engele rağmen çalışmalarını sürdüren Honda, fabrikasını kurmayı başardı. Ancak 2. Dünya Savaşı bu sırada daha da şiddetlenmişti. Fabrika açıldıktan hemen sonra fabrikanın üzerine bomba düştü. Hem de tam iki kez! İmalat bölümünün tamamına yakını enkaza dönüştü. Ülke, Amerika tarafından işgale uğradı. Savaşın getirdiği kıtlık, fakirlik ve ham madde eksikliğine rağmen Soichiro Honda yılmadı. Amerika ordusunun attığı benzin tenekelerini toplayıp biriktirmeye başladı. Çünkü her şeyden önce ham maddeye ihtiyaç duyuyordu.

Sırada Deprem Engeli Var


Honda’nın Garip Ama Etkileyici Başarı Hikâyesi 5

Hammadde üretme konusunda başarılı olan Honda, bu kez de deprem engeline takıldı. Japonya’da meydana gelen büyük depremin ardından toparlamaya başladığı fabrikası yerle bir oldu.

Japonya’da Benzin Kıtlığı


Honda’nın Garip Ama Etkileyici Başarı Hikâyesi 6

Her şey yetmezmiş gibi Japonya’da benzin kıtlığı yaşandı. Honda, her yere bisikletle gidip gelmeye başladı. Zamandan kazanmak adına bisikleti için yaptığı küçük motor, Honda için yeni bir hayatın kapılarını aralayacaktı.

Bisikleti Herkesin Dikkatini Topladı


Honda’nın Garip Ama Etkileyici Başarı Hikâyesi 7

Honda’nın motor taktığı bisiklet çevresinde çok kısa sürede dikkat çekti ve komşuları birer birer aynı motordan kendi bisikletlerine taktırmak istediler. Honda, elindeki motorlarla bu durumu karşılasa da talep arttıkça elindeki motorlar yetersiz kaldı.

Üşenmeden 18.000 Mektup Yazdı


Honda’nın Garip Ama Etkileyici Başarı Hikâyesi 8

Hayalinden asla vazgeçmeyen Honda’nın fabrika kurma hayali yeniden canlandı. Japonya’daki 18.000 bisikletçi dükkânına mektup yazarak, icadının Japonya’ya yeniden hayat verebileceğini ifade etti. Bu bisikletçilerden tam 5.000 tanesi geri dönüş yaparak ihtiyacı olan sermayeyi vermeye hazır olduklarını söyleyince, Honda kollarını yeniden sıvadı. Ürettiği motorların ağır olduğunu düşünen Honda, motor üzerinde son bir değişiklik yaparak ağırlığını düşürmeyi başardı.

Üretime Ara Vermeden Devam Etti


Honda’nın Garip Ama Etkileyici Başarı Hikâyesi 9

Uzun ve yorucu bir sürecin sonunda başarıya ulaşan Honda’ya İmparatorluk Nişanı verildi. Daha sonra motorlu bisikletlerini Avrupa ve Amerika’ya ihraç etmeye başladı. Ardından 1970’lere gelindiğinde en az motorlu bisikletler kadar tutulan otomobilleri ile sektöre başka bir koldan daha girdi.

Honda şirketi, bugün yaklaşık 100.000’den fazla kişi çalıştırıyor. Bir zamanlar kendisi ile alay ederek aşağılayan Toyota, ihracat anlamında Honda’nın gerisinde.

Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen başarıya ve hayallerine odaklanan bir adamın azmi ve gücü Honda’yı bugünkü konumuna taşıdı.
"Honda’nın Garip Ama Etkileyici Başarı Hikâyesi" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et