"paylaşmaktan korkmayın! ne kadar çok paylaşırsanız, her şey o kadar büyüyecektir."
-Sina Afra
Hindistan’da Küçük Bir Evde Doğdu, Google CEO’su Oldu: Sundar Pichai
Ömer K.
Ömer K. 33 Takipçi

Hindistan’da Küçük Bir Evde Doğdu, Google CEO’su Oldu: Sundar Pichai

  • 3 DK
  • 21-03-2018
  • 0 yorum
  • 1K
Dünyanın en önemli şirketlerini yöneten CEO’ların başarı hikâyeleri genellikle ilgi çekicidir. Ama Sundar Pichai hem ilgi çekici hem de ilham verici hikâyesiyle azmin ne kadar da önemli bir faktör olduğunu gözler önüne seriyor. 1972 yılında Hindistan’da iki odalı bir evde doğan Pichai, bugün ülkenin gurur duyduğu en önemli kişiler arasında yer alıyor. Herkesin ilham alabileceği hikâyesiyle Sundar Pichai’nin teknoloji devinin yönetimine uzanan yolculuğuna bakalım.
Sundar Pichai’nin Güçlü Hafızası


Hindistan’da Küçük Bir Evde Doğdu, Google CEO’su Oldu: Sundar Pichai 1

Pichai’nin yolculuğunu anlatmaya başlamadan önce azmin ve yetenekleri doğru kullanmanın ne kadar önemli olduğunu belirtmekte fayda var. Örneğin Pichai’nin durumunda inanılmaz hafıza yeteneği ona Stanford Üniversitesi ve Google’a giden yolu araladı. Hâlâ toplantılarda ve iş anlaşmalarında güçlü hafızasından faydalanıyor. Tabii herkesin yeteneği farklıdır. Pichai’yi örnek alıp hafızanızı güçlendirmeye çalışırken beyniniz yakmanıza gerek yok. Burada önemli olan, kendi yeteneklerinizin farkında varmak ve onları doğru bir şekilde yönlendirmek.

Silikon Vadisinin Kapıları Açıldı


Hindistan’da Küçük Bir Evde Doğdu, Google CEO’su Oldu: Sundar Pichai 2

Pichai’nin çocukluktan beri kurduğu Silikon Vadisi’nde çalışma hayali, en büyük motivasyon kaynaklarından biri olmuş. Bu motivasyon sayesinde Metalurji Mühendisliğini bitirdikten sonra Stanford Üniversitesi’nden burs kazanmış. Bu burs sayesinde Amerika’ya taşınması hayatını baştan aşağıya değiştirmiş.

Google Arama Çubuğu Araştırmaları


Hindistan’da Küçük Bir Evde Doğdu, Google CEO’su Oldu: Sundar Pichai 3

Pichai, Stanford Üniversitesi’nden sonra doktora çalışmalarına Pennsylvania Üniversitesi’nde devam etti. 2004 yılında Google’da çalışmaya başlayarak ilgisini arama çubuğuna yöneltti. Bu dönemde ilk olarak Gmail tanıtımı yapılmıştı. 2006 yılında Microsoft’un Bing’i yaratması Pichai için en büyük fırsat oldu. Rekabetçi koşulları doğru bir şekilde analiz ederek şu an dünyanın en çok kullanılan arama motoru Google Chrome’un çalışmalarına başladı.

Andorid One ve Daha Fazlası


Hindistan’da Küçük Bir Evde Doğdu, Google CEO’su Oldu: Sundar Pichai 4

Kariyeri boyunca en çok çalıştığı işlerden biri Android One oldu. Projenin amacı, düşük fiyatlı bir telefon sunarak dünyadaki tüm insanların birbirine bağlanmasını sağlamaktı. Projenin amacının bu olmasının, çocukken yaşadığı zorluklardan kaynaklanma olasılığı oldukça yüksek. Hindistan’da ekonomik zorluklarla büyüyen Sundar Pichai, insanların erişim ve iletişim sorunlarını çözmek için düşük maliyetli projelere yönelmeyi tercih etmiş olabilir. Aynı zamanda Nest şirketinin satın alınması sürecinde aldığı sorumlular ise CEO olması yönündeki son engelleri de kaldırdı. Hâlâ Google ürünlerin geliştirilmesinde aktif olarak çalışan Pichai, yeteneklerini doğru bir şekilde kullanması sayesinde oldukça büyük bir başarı elde etti.
"Hindistan’da Küçük Bir Evde Doğdu, Google CEO’su Oldu: Sundar Pichai" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et