1. Hiçbir Şeye Yetişemeyen Girişimcilere Alternatif Çözümler
Hiçbir Şeye Yetişemeyen Girişimcilere Alternatif Çözümler

Hiçbir Şeye Yetişemeyen Girişimcilere Alternatif Çözümler

  • 18-08-2017
  • 0 Yorum
Hiçbir şeye yetişemiyor musunuz? Yalnız değilsiniz. Sadece iş hayatında değil, sosyal hayatta da bir şeylerin hep gerisinde kalıyor olabilirsiniz.

Zamanı nasıl yöneteceğinizi bilmiyorsanız, sizi buraya alalım. Zaman yönetimi, girişimcilik deneyimi edinen herkesin öyle ya da böyle takıldığı bir konu. Ancak bu yazıda size zamanı nasıl yöneteceğinizi anlatmayacağız.

Bir şeyleri yetiştiremeyeceğinizi konusunda duyduğunuz endişe çok normal. Zaten bu endişe gittikçe herkese yayılıyor. Doğal olarak yaşam kaliteniz de olumsuz etkileniyor. Peki ne yapmalı?

Zaman yönetiminin sizi strese soktuğunun farkındayız. Bu yüzden bu kez zamanı nasıl yöneteceğiniz ile ilgili bilmeniz gerekenleri değil, alternatif çözümleri sıralıyoruz.
1. Kendinizi Parçalara Ayırmayın
Yapmamız gerektiğini düşündüğümüz ancak hiç istemediğimiz o kadar çok şey var ki. Bazen bunu hiç sorgulamayıp kendimizi sevmediğimiz işlerle meşgul ederken buluyoruz. Çünkü sorumluluk denen bir şey var. Yapmak zorunda olduğunuz işler için kendinizi parçalara ayırmanıza o kadar da gerek yok aslında. Yapmaktan hoşlandığınız işleri yaparken, hoşlanmadığınız işleri de araya sıkıştırırsanız kendinizi parçalamış olursunuz. Ayrıca, hiçbir şeye yetişemediğinizi hissedersiniz. Bu yüzden zaman yönetimi ile ilgili bütün bildiklerinizi rafa kaldırın. Gerektiğinde önce hoşlandığınız işleri yapın. Buradan kazandığınız motivasyon ile daha sonra sorumluluklarınızı yerine getirebilirsiniz.

2. Her İşe Yetişmek Zorunda Değilsiniz
Her işe yetişme zorunluluğu diye bir şey var mı? Neden böyle bir şey zorunlu olsun? Yapabilecekleriniz ile kendinize biçtikleriniz (veya size biçilenler) arasında uçurum olabilir. Bu uçurumdan kendinizi kurtarın. Çünkü, kimsenin her işe yetişme zorunluluğu yok. Bütün işleri yapmak isterken, aslında hiçbir şey yapamadığınız anları getirin aklınıza. Ne kadar da çoklar değil mi? Gerekirse bir işi doğru düzgün yapın ama bütün işleri yapacağım diye yarım yamalak yapmayın. Bu hem sizi yıpratır hem de işinizin kalitesini etkiler.

3. Her Alanda İyi Olmaya Çalışmayın
Mükemmel olma isteği veya gerekliliği her girişimcinin hissettiği bir şey. Ne yazık ki kimse mükemmel değil. Özellikle insanlara yardım etme isteğiniz ağır basıyorsa, her alanda iyi olmak için çabalarsınız. Oysa bunun ne kadar da ağır bir yük olduğunu daha sonradan fark edersiniz. Her alanda yeterlilik göstermektense, iyi olabileceğinizi düşündüğünüz bir alana yoğunlaşmalısınız. Yöneldiğiniz işi tamamladıktan sonra yaşadığınız haz, sizi bir sonraki iş için hazırlayacaktır.

4. Şimdi Mola Vakti!
İşini iyi yaptığını düşünen pek çok girişimci, yaptıkları işe ara verdiklerinde suçluluk hissederler. Oysa dinlenmek herkesin hakkı. İşinizi iyi yapmak için her dakikayı değerlendirmek yerine, o iş için kendinize belirli bir süre tanıyın. İşiniz bittiğinde ise mutlaka mola verin. İnsani ihtiyaçlarımızı giderdiğimiz molaların sürelerini kıstıkça mutsuzlaşırız. Hayattan keyif almazsak, yaptığımız iş bir süre sonra anlamını yitirmeye başlar. Molalarda her ne yaparsanız yapın, zihninizde bir boşluk açılacaktır. Moladan sonra da yapacağınız işe daha iyi odaklanabilmeniz mümkün olacaktır. Vereceğiniz hiçbir mola, zaman kaybı değildir.
  • Beğen
  • Muhteşem
  • Aynı Kafa
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Girişimcilik
Hem ülkemizde hem de dünyada kadın -  erkek eşitsizliğinden dolayı ne yazık ki çok sayıda başarılı kadın girişimciye rastlayamıyoruz. ...
Kişisel Gelişim
İnsan zekâsının sınırları bilinmemekle birlikte gelişen modern çağa rağmen hala zekanın sırrı da çözülememiştir. Ancak son ...
Girişimcilik
Sabah alarmınızın sesini duymanızla kalkmanız, hazırlanmanız ve kendinizi sokağa atmanız bir oluyor değil mi? Bugüne kadar “beş dakika ...
Kişisel Gelişim
Teknoloji ve bilim dünyasının son zamanlardaki en önemli figürlerinden biri olan Space X’in kurucusu Elon Musk, tabiî ki ...
Girişimcilik
Teknopark Ankara, Nar Kuluçka Merkezi ve fonbulucu.com Kitlesel Fonlama Platformu ‘Bi cümle yaz, bi dünya ödül ...
Girişimcilik
Herkes hayatının bir noktasında kendi işinin sahibi olmayı amaçlar. Bazıları çok yükseklerden uçarken bazıları da ...
home search notifications 1 person