"akıllı bir adam gibi düşünün ama insanlarla kendi dilleriyle iletişim kurun"
-William Butler Yeats
Her Junior için 5 İpucu

Her Junior için 5 İpucu

  • 5 DK
  • 22-12-2020
  • 0 yorum
  • 563

Her Junior için 5 İpucu

Başarısızlık=Başarı
Yeni bir çalışma ortamında ilk birkaç gününüz zor olabilir, özellikle de belirli dinamikleri olan bir kültüre sahip kuruluşa yeni katılan genç biriyseniz. İlk birkaç ayınızı daha hızlı ve sorunsuz hale getirmeniz için yapabileceğiniz bazı şeyler var.

1.Konfor Bölgenizi Terk Edin

Muhtemelen bir iş bulmaya, bir kariyer alanı seçmeye veya şu anda bulunduğunuz şirkete başvurmaya karar verdiğinizde bunu zaten yaptınız. Senin için iyi! Bunu yapmaya devam et, çünkü bu daha hızlı ve daha kolay uyum sağlamanıza izin verecektir.

Yöneticinizden size bazı iç görevler vermesini isteyebilirsiniz, böylece daha hızlı adapte olmuş olursunuz. Ardından, geri bildirim için sonuçları şirketin ekip içi iletişim kurduğu kanallarda paylaşın. Bu şekilde tanınmanızı sağlayacak ve geri bildirim alma alıştırması yapmış olacaksınız. Ayrıca şirketin yeni girişimleri veya projeleri için gönüllü olabilirsiniz. Bu şekilde yeni adapte olma sırasında meslektaşlarınızla tanışmanızı ve gerçekten eğlenmenizi sağlayabilirsiniz.

Belirli şeyleri ne kadar çok tekrarlarsanız sizin için gelecekte onlarla yüzleşmek o kadar kolay olacaktır. Yani takım arkadaşlarınız, lideriniz veya müşterileriniz ile yaptığınız her görüşme sizin için stresli geçebilir ama bu zamanla pratikleşerek normal bir şey gibi gelecektir. Sadece fazla pratik yapın?

2. Soru Sormaktan Korkmayın

İşe alışma sürecinde muhtemelen aklınızda tonlarca soru olacaktır. Ve kesinlikle bunları sormalısınız! Bunu yaparak, rolü önemsediğinizi gösterirsiniz, bağlılığınızı gösterirsiniz ve topluluğa olan güveninizi arttırmış olursunuz. “Çalışmamı nasıl rapor etmeliyim?" gibi en basit sorularla başlayabilirsiniz. Veya “X'i nerede bulabilirim?”. Ayrıca, yöneticinize veya liderinize örneğin, ekibe ilk katıldıklarında ne yaptılar veya sizin için herhangi bir tavsiyeleri var mı? gibi sorular sorabilir onlarında hikayelerinden tecrübe edinebilirsin.

Ve en önemlisi geri bildirim istemelisiniz. Projenizi bir kerede mükemmel hale getirmeye çalışmayın. Çalışmanızı paylaşın, ekibiniz ile fikir alışverişinde bulunun ve bunu tartışın. İnanın bana, meslektaşlarınız, ekipte yeni ve öğrenmeye istekli olan genç arkadaşlarımıza yardım etmeye hazır, bu yüzden sormaktan tereddüt etmeyin. Kibar olmayı unutmayın, başkalarının zamanına saygı duyun ve aradığınız her neyse bunu bulacağınıza emin olun.

3. İnsanlara Ulaşın

İş hayatımın ilk birkaç ayında aldığım en iyi derslerden biri, özellikle uzmanlık alanınızın dışındaki insanlara da ulaşmaktır. Bu kişiye doğrudan bir mesajla sorunuzu yöneltin ve 10-15 dakikalık bir görüşme ayarlayın, böylece "Merhaba" deme, şirket ve uygulamalar hakkında daha fazla bilgi edinme ve tavsiye isteme şansınız olur.
"Projede bu yaklaşım hakkında ne düşünüyorsunuz?", "Bu teknolojiyi yararlı buluyor musunuz?" veya "X ile nasıl başa çıkıyorsunuz?" iyi bir başlangıç olabilir. Bunu yaparak güveninizi artıracak, tanınırlık kazanacak ve gerçekten ilham veren insanlarla tanışma şansı elde etmiş olacaksınız.

4. İyi Niyetli Olalım

Hepinizin aynı ekipte olduğunuzu unutmayın. Herkes en güzel sonuçları elde etmek ister ve yardıma ihtiyacınız olursa onlara güvenebilirsiniz. Birinin "gülümseme" emojisi kullanmadan sizinle sohbet ediyor olması, yanlış bir şey yaptığınız anlamına gelmez. İnsanların kendi iletişim tarzları vardır ve ne kadar çok meslektaşınızla konuşursanız o kadar farklı tarzlar görürsünüz.

5. Hatalar yapın

Elbette kasıtlı olarak değil:) İlk işe başladığım sırasında ekip liderimden şu tavsiyeyi aldım: "Başarısız olmaktan korkmayın." 

Kimse ilk aydan hemen her şeyi mükemmel bir şekilde yapmanızı beklemiyor. Şirketin en deneyimli kişileri bile hata yapar, çünkü bu yolculuğun ayrılmaz bir parçasıdır. Teslim tarihlerini kaçıracak, dikkatiniz dağılacak ve çeşitli sorunlar yaşayacaksınız. Ancak bunların hiçbiri sizi öğrenmekten ve büyümekten alıkoymamalıdır. 

Unutmayın junior: Her şeyi Google'da bulur. Kıdemli: zaten her şeyi Google'da araştırdı;) 

Bonus İpucu:

Temel Süreçleri Düşünün Başlangıçta işe alışma süresinde size çok değerli zaman verilir. Süreçleri tanımak için bu zamanı etkili bir şekilde harcayın onları düşündüğünüzden daha hızlı uygulamaya koyacaksınız. Zamanı geldiğinde bunları bilmek kesinlikle sizin hızınızı daha artıracak ve işinizin en önemli yönlerine odaklanmanıza izin verecektir.
"Her Junior için 5 İpucu" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et