"eğer bir ağacı kesmek için bir saatim olsaydı, ilk kırk beş dakikada sadece baltamı bilerdim."
-Abraham Lincoln
Hayat Seni Aşağı Çekiyor, Peki Bu Durumda Sen Ne yapacaksın?

Hayat Seni Aşağı Çekiyor, Peki Bu Durumda Sen Ne yapacaksın?

  • 4 DK
  • 26-10-2018
  • 0 yorum
  • 3K

Hepimiz hayatımızda birkaç kere tökezleme yaşamışızdır. Belki işinizden kovuldunuz ya da iş bulamıyorsunuz, tamamen şansız olduğunuzu düşünüyor ve tüm gücünüzle uğraşıyorsunuz ama yine de olmuyor. Bazen gerçekten inandığımız şeyler için çok çalışıyoruz sadece hayatımız planladığımız gibi gitmiyor. Bu acı ve endişe içeren duygular tamamen normal ama sizi durdurmamalılar.

Hayatınızda tam olarak dibe vurduğunuzu anladığınızda sadece tek bir yol var. Bu yol zor olabilir ve tüm enerjinizi bile alabilir. Ama iyi bir strateji ve irade ile kesinlikle uygulanabilir. Bu yolda beş adım takip etmelisiniz. Bu adımlar;

  • Acını Yaşamak İçin Kendine Zaman Tanı!

Dibe vurduğunuzda durumunuzu inkar etme ya da kabul etmeme düşüncesinde olabilirsiniz. Yapmayın! Bunun yerine, hissettiğiniz şekilde savunmasız kalmanıza izin verin. İşten kovulduğunuz için kızgın hissediyorsanız, başarısız hissediyorsanız veya eşinizin sizi terk ettiği hissine kapılırsanız, hissettiğiniz şeyi kabul edin!

Duygularınızı hissetmek ve üzülmek için kendinize zaman verirseniz geleceğiniz için yeniden başlama fırsatı yakalarsınız. Düştüğünüz ya da aslında incinmiş olduğunuz gerçeğinden kaçarak kurtulamazsınız. Bunu yaparsanız eğer üzüntü ve acınız ertelenir, yığılır ve daha çok artar. Çok üzülüyorsan, daha iyi hissetmeni sağlayacaksa gözyaşlarını saklama ve ciğerlerin acısa da olabildiğince kuvvetle bağır. Sonunda iyi olacaksın.

  • Değiştiremediğinizi Kabul Edin!

Eğer işinizde başarısız olmuşsanız ya da çok fazla borcunuz varsa bu gerçeği değiştiremezsiniz. Eğer eşiniz sizden ve çocuklarınızdan uzaklaştıysa bu uzun süre sizi üzecektir. Bunu da değiştiremezsiniz. Bu yüzden kabul etmeyi denemelisiniz. Bu sadece iyileşme sürecinin bir parçasıdır ve ne kadar değişemeyeceğini kabul ederseniz o kadar iyileşirsiniz.

  • Nazik Olun Ve Kendinizi Affedin!

Hayat sizi aşağı doğru çekerken suçlu hissetmeniz, sürekli kendinizi suçlamanız ve hatta kendinizden nefret etmeniz normaldir. Ancak, günün sonunda kendinizi affetmeyi ve karanlıkta bir kapı bulmayı öğrenmelisiniz.

Sizin durumunuzda olan ve bir şekilde başarılı olan insanların bu dönemlerde neler yaptığını düşünün. Bunun için araştırma yapıp okumalısınız.

  • Seçeneklerinizi Değerlendirin ve Hedeflerinizi Yeniden Tanımlayın!

Kendinizi affettikten ve bir sonraki hamleye hazır olduktan sonra seçeneklerinizi değerlendirmeye başlayabilirsiniz. Neyin yanlış gittiğini değerlendirerek kendinize farklı olarak neler yapabileceğinizi sorun.

Yaptığınız hataları unutmayın ve onlardan dersler çıkarın. Geleceğe odaklanın ve deneyimlediklerinizden öğrendiklerinizi unutmayın. Değerlendirme yaparken vizyonunuzu düşünün. Başarmak istediğiniz şey nedir ve ne zaman ulaşmak istiyorsunuz? Uzun vadeli hedeflerinizi belirleyerek yazmalı ve bunlar için de günlük küçük hedeflerinizi belirleyerek tamamlamalısınız.

  • Hedefleriniz İçin Bir Plan Yapın

‘Plansız bir hedef sadece bir dilektir.’ Antoine de Saint-Exupery’nin bu sözü sadece bir hedefe sahip olmanın yeterli olmadığını hatırlatmaktadır. Küçük günlük hedefler yapabilirsiniz ancak bunu gerçekleştirmek için eylem planınız yoksa her şey boşunadır. Yani hedefinize göre planlar yapmalısınız.

Ama en önemlisi, asla pes etmeyin. Yükselene kadar başarısız olmaya devam edin.

"Hayat Seni Aşağı Çekiyor, Peki Bu Durumda Sen Ne yapacaksın?" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et