"lamborghini sahibi olan milyoner muhtemelen, sabah akşam televizyon izlemiyordur. bu yüzden televizyonda hiç lamborghini reklamı görmezsiniz."
-Anonim
Hamdi Ulukaya Girişimi hayallerine inanan gençleri bekliyor

Hamdi Ulukaya Girişimi hayallerine inanan gençleri bekliyor

 • 6 DK
 • 03-12-2018
 • 0 yorum
 • 5K

Chobani markasının kurucusu Hamdi Ulukaya’nın 2017 yılında, 5 yıl için toplam 5 milyon dolarlık bütçeyle başlattığı Hamdi Ulukaya Girişimi (HUG) destek programlarının 3. Dönem başvuruları devam ediyor. Bugüne dek 13 bini aşkın başvuru alan HUG, girişimci adayları ve startup kurucularına hayallerini gerçekleştirme fırsatı sunuyor.

 

Amerika’nın en hızlı büyüyen gıda şirketlerinden Chobani’nin kurucusu Hamdi Ulukaya’nın Türkiye’deki girişimcileri desteklemek amacıyla kurduğu Hamdi Ulukaya Girişimi (HUG) 3. Dönem başvuruları devam ediyor. Girişimci Adayı ve Startup Destek olmak üzere iki ayrı program sunan HUG’a, 10 Aralık tarihine kadar  www.ulukayagirisimi.com üzerinden başvuru yapılabilecek. Seçilen HUG 2019 Girişimci Adayları ve Startuplar, Türkiye’deki hedef belirleme toplantılarının ardından, New York Üniversitesi ve Chobani Kuluçka Merkezi’nde düzenlenecek girişimcilik seminerlerine katılacak, mentorlar eşliğinde iş planlarını ve şirketlerini geliştirme fırsatı bulacak. Toplam bir yıl sürecek programda girişimcilik ekosistemini yakından tanıma fırsatı bulacak katılımcılar, eğitimlerin yanında New York'taki kültürel ve sanatsal etkinliklere katılma şansı da yakalayacak.

Bugüne kadar HUG’da neler oldu?

Hamdi Ulukaya Girişimi, ilk dönemi olan 2017 yılında 3 bin 694, ikinci yılında ise 9 bin 615 başvuru aldı. İlk yılında girişimci adayları arasındaki şirketleşme yüzde 18 oranında gerçekleşirken, startuplar başta Amerika olmak üzere dünya pazarına açılma fırsatı yakaladı. Hamdi Ulukaya, HUG projesiyle girişimciliği tüm Anadolu’ya yaymayı ve sosyal problemlere duyarlı girişimciler yetiştirmeyi amaçlıyor.

Programlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

-HUG 2019 Girişimci Destek Programı

HUG Girişimci Destek Programına katılmak için üç şart var:

 1. Hayallerine inanmak!
 2. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 3. 18 yaşından büyük olmak.

Programa başvuru için diploma, yabancı dil, sektör, bölge şartı bulunmuyor. Türkiye’nin 81 ilinden, eğitim koşulu, yabancı dil zorunluluğu bulunmaksızın hayallerine inanan, girişim fikri ya da şirket kurma hayali olan herkes HUG Girişimci Destek Programı’na 10 Aralık’a dek başvurabiliyor.

HUG Girişimci Adayı Destek Programı üç bölümden oluşuyor. İlk bölümde İstanbul’da Hedef Belirleme Toplantısı, ikinci aşamada New York’ta yoğunlaştırılmış eğitim ve son bölümde Türkiye’de Hedef Takip Toplantısı düzenleniyor.

Dört adımda New York’a

 • İlk adımda Türkiye’nin her bölgesinden adaylara eşit sayıda temsil hakkı sağlanmasını ve cinsiyet eşitliğini göz önünde bulunduran özel algoritmayla başvurular değerlendiriliyor.
 • İkinci adımda başvurular jüri üyeleri tarafından liderlik, fikrin özgünlüğü ve girişimcilik potansiyeli gibi başlıklar altında puanlanıyor.
 • Üçüncü aşamada, her bölgeden en yüksek puanı alan adaylar, jüri üyeleriyle online mülakata davet ediliyor.
 • Dördüncü ve son aşamada HUG finalistleri İstanbul’da buluşuyor. Üç günlük eğitimin ardından 48 girişimci adayı arasından New York Programı’na davet edilen 24 katılımcı belirleniyor.

 

ABD programıyla hedefe

 • Program süreci kendi alanında ABD’de başarılı girişimlerde bulunmuş bir mentor eşliğinde başlıyor.
 • ABD programı boyunca, New York Üniversitesi’nde girişimcilik seminerleri, başarılı birçok şirket ve startup kurucusu ile görüşmeler gerçekleştiriliyor.
 • ABD programı bitiminde, Hedef Takip Toplantısı’nda girişimci adaylarının hedeflerine ne derece ulaştıkları gözden geçiriliyor ve bir iyi niyet sözleşmesi imzalanıyor.
 • Bir yıllık program süresince tüm Girişimci Adayları’na aylık 500 TL burs ve şirketini kurmayı başaran Girişimci Adayları’na 1.000 USD şirket kuruluş desteği veriliyor.

HUG 2018 Startup Destek Programı

Dünyaya açılma hayali kuran startuplar aşağıdaki üç şartı yerine getirmesi halinde HUG 2019 programına katılabiliyor:

 1. Hayallerine inanmak!
 2. Türkiye’de kurulu olmak.
 3. Ürünün ya da servisin satışta olması.

Programa başvuru için yabancı dil ve sektör şartı bulunmuyor. Türkiye’nin 81 ilinden, yabancı dil zorunluluğu bulunmaksızın hayallerine inanan, dünyaya açılmayı hedefleyen Startup kurucuları, HUG Startup Destek Programı’na 10 Aralık’a dek başvurabiliyor.

HUG Startup Destek Programı üç bölümden oluşuyor. İlk bölümde İstanbul’da Hedef Belirleme Toplantısı, ikinci aşamada New York’ta mentorlar eşliğinde hızlandırma programı ve son bölümde Türkiye’de Hedef Takip Toplantısı düzenleniyor.

Dört adımda New York’a


  • İlk adımda tüm başvurular HUG tarafından özel olarak geliştirilen algoritmayla değerlendiriliyor.
  • İkinci adımda her başvuran ekibin yetkinliği, şirketin dünyaya açılma ve sosyal etki potansiyeli gibi başlıklar altında puanlanıyor.
  • Üçüncü aşamada en yüksek puanı alan adaylar, jüri üyeleriyle online mülakata davet ediliyor.
  • Son aşamada 12 finalist startup İstanbul’da buluşuyor. Üç günlük eğitimin ardından New York Programı’na davet edilen 6 startup belirleniyor.

ABD programıyla hedefe

 • Chobani’nin New York SoHo’daki Kuluçka Merkezi’nde katılımcı şirketlere özel bir alanda ofis sunuluyor.
 • Şirketler hem Chobani’nin hem de çalıştıkları sektörün ABD’de üst düzey yöneticileriyle görüşerek şirketlerini büyütme fırsatı buluyor.
 • ABD programı bitiminde düzenlenen Demo Day’de katılımcılar, mentor ve yatırımcılardan oluşan bir gruba sunum yapıyor. Daha sonra Türkiye’de düzenlenen Hedef Takip Toplantısı’nda, startup için belirlenen hedeflere ne derece ulaşıldığı değerlendiriliyor.

Program süresince, şirketlere mentor, PR, yatırımcılarla buluşma ve global pazara erişim fırsatı sunuluyor.

"Hamdi Ulukaya Girişimi hayallerine inanan gençleri bekliyor" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et