"ben bir işte nasıl başarılı olacağımı düşünmem. o işe neler mani olur diye düşünürüm. engelleri ortadan kaldırdın mı,iş kendi kendine yürür."
-Mustafa Kemal Atatürk
Hakkında Hiçbir Şey Bilmediğiniz Bir Sektörde Nasıl Başarılı Olunur

Hakkında Hiçbir Şey Bilmediğiniz Bir Sektörde Nasıl Başarılı Olunur

  • 7 DK
  • 13-03-2020
  • 0 yorum
  • 724


John D. Rockefeller'den Mark Zuckerberg’e en önemli milyarderlerden bazıları, başarılı bir girişimci olmak için mutlaka bir diplomaya ihtiyacınız olmadığını kanıtladı. Girmek istediğiniz sektörde özellikle bilgili olmanız bile gerekmez. VentureDevs'in kurucusu Joe Gardner'in belirttiği gibi, “Bir teknoloji ürünü inşa etmek ve bakımını yapmak için gereken detayları anlamak, şirketin satışını yaparken zorunlu değildir” dedi.

Yalnızca Bill Gates gibi teknoloji uzmanlarının bir teknoloji şirketinin yönetiminde olabileceğini düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Steve Jobs ve Michael Dell, teknolojide resmi bir geçmişe sahip değildi ve buna rağmen sektörde milyar dolarlık şirketler kurmayı başardılar.

Bir planın nasıl geliştirileceğini ve uygulanacağını bildiğiniz sürece, seçtiğiniz herhangi bir sektörde başarılı olabilirsiniz. Sizin için yeni bir sektöre girerken, iyi iş anlayışınız ve deneyimlerinizle birlikte sizi yukarıya taşıyabilecek üç strateji öneriyoruz:

1. Sektörü derinlemesine araştırın.

Bir ürünün satmak için nasıl yapıldığını bilmek zorunda değilsiniz. Ancak, başarılı olmak için sektörün kalbinde olmanız gerekir. Tüketicilerinizin ne istediğini, mevcut sektör liderlerinin ne sağlamadığını ve dengeleri bozmak için neler yapabileceğinizi anlamanız önemlidir.

Bunlara yeniyseniz veya teknolojik gelişmelerde geride kaldığınızı hissediyorsanız, bir danışman bularak, atölye çalışmalarına katılarak veya profesyonel kuruluşların eğitim ve konferanslarına katılarak ufkunuzu genişletebilirsiniz. Örneğin, Patrick Weiss, BT ve yönetim danışmanlığından kullanıcı deneyimi tasarımına geçiş yapmaya karar verdiğinde, bu yeni sektöre becerilerini nasıl aktarabileceğini araştırdı. Weiss, üniversite mezunları ağı sayesinde, sonunda tasarımda iş bulmasına yardım eden bir danışman buldu.

Öğrenirken ısrarcı olun ve hiçbir şey hakkında yüzeysel cevapları kabul etmeyin. Diploma kazanmayı amaçlamıyorsunuz ancak size genel kültürden daha fazlasını veren ayrıntılı cevaplara ihtiyacınız var. Örneğin, giyim sektörü için tedarik zinciri lojistiği, malzeme temini ve en iyi üretim uygulamaları hakkında elinizden geleni öğrenin.

2. Yapamadıklarınızı yapabilen insanları işe alın.

Sektörü araştırmak size hangi konuları bilmediğiniz hakkında daha iyi bir fikir verecektir. İş açısından bakıldığında tüketicilerin istediklerini sunabileceğinizi biliyorsunuz. Ancak, teknik açıdan bakıldığında nasıl bir ürün yapılacağını veya söz verdiğiniz kaliteyi sunan bir hizmetin nasıl tasarlanacağını anlayan kişileri bulmanız gerekir.

Startup’ınızdaki eksikleri kapatmaya mükemmel yapabildikleriniz ve yalnız başınıza -ya da hiç- yapamadıklarınız hakkında bir liste oluşturarak başlayabilirsiniz. Yeni sektörünüzde başarılı olmak için hangi beceri ve niteliklere sahip olmanız gerektiğini belirlemek için danışmanınız veya çevrimiçi bir toplulukla konuşun. Son bir CareerBuilder anketinde yöneticilerin yaklaşık yüzde 75'i yanlış kişileri işe aldığını ve bunun için acı çektiğini itiraf ediyor, bu yüzden durum tespiti özellikle önemlidir.

Ne kadar yardıma ihtiyacınız olduğuna bağlı olarak, belirli görevleri bir freelancer veya uzman ekibi gibi dış kaynaklara yönlendirebilirsiniz. Veya satış ve pazarlama gibi şeylere odaklanırken, teknik tarafı kalıcı olarak ele alacak bir iş ortağı bulabilirsiniz. Ne seçerseniz seçin, ısrarcı ve sabırlı olun. Gerekli becerilere sahip olmanın yanında sizin ve şirketiniz için de iyi bir eşleşme olan birini işe almak önemlidir.

3. Uzmanlarınıza güvenin.

Çalışma ilişkinizi kolaylaştırmanın yanı sıra, partnerinize veya uzman ekibinize güvenebilmeniz, başarınız için çok önemlidir. Bir şeyin mümkün veya mümkün olmadığını veya bir problemi çözmenin daha iyi bir yolu olduğunu söylediklerinde onlara inanmanız gerekir. Eğer uzmanlarınıza inanmadığınızdan imkânsız amaçlar peşinde koşuyorsanız, o zaman başarısız olmanız kaçınılmazdır.

Volkswagen’in ünlü emisyonlar hile skandalı, bir şirketin liderlerinin ekibindeki uzmanlara güvenmediğinde ne olabileceğinin en dikkat çekici örneklerinden biriydi. Her şey Volkswagen liderlerinin, mühendislerinin yapımı mümkün olmayan bir araca ilişkin spesifikasyonlar belirlemesiyle başladı. Şirket liderlerinin ekibindeki uzmanlara güven duymadıkları her durum sahtekarlığa yol açmazken, belirli bir alanda sizden daha bilgili olanlara güvenmek şirketinize fayda sağlayacaktır. Eksik olduğunuz uzmanlığı sağlamak için uzmanlarına ihtiyacınız var.

Uzmanlıklarını kârlı kılmak için gerekenlere sahip olduğunuzu kanıtlarken onlara güvenin. Bu açık ve sık iletişimle yapılabilir. Büyük kararlarınızın arkasındaki nedeni açıklayın ve onların da kendi kararlarının arkasındakileri açıklamalarını isteyin. Ekibiniz bir projenin tamamlanması altı ay süreceğini söylüyorsa, bu zaman çizelgesini hızlandırmak için bir şey yapılabileceğini sormak tamamen kabul edilebilir. Ancak, aynı projeyi üç ay içinde tamamlamalarını talep etmekten kaçının.

4. Kalabalığın içine girin.

Hem yeni bir şirket hem de sektöre yeni giriş yapan biri olarak, sektör içinde sosyal çevrelerinizi inşa etmek iş zekanızı geliştirebilir, girişiminizle ilgili farkındalığı artırabilir. Sektör organizasyonlarına, etkinliklere katılın ve komiteler için gönüllü olun. Yeni sektörünüzde daha iyi tanınmak ve saygı duyulmak için, sektörünüzdeki diğer kişilerin güvendiği liderlerin saygısını kazanmanız gerekir.

Potansiyel müşterileriniz ve iş ortaklarınız üçüncü bir tarafın sizin ve işinizin onayına değer verecekleri için bu kişilere bağlı kalmak kendi itibarınızı güçlendirecektir. Bu yaklaşım özellikle sosyal medya için hayati öneme sahip. Yeni bir kitleye ulaşırken, marka bilinirliği teklifinizi olduğundan çok daha ileriye götürebilir.

Peki bağlantı kurmak için nasıl bir marka veya influencer seçersiniz? Sizinle benzer değerlere sahip bir şirket veya iş lideri bulmaya çalışın. Değerlerinizi ve önceliklerinizi paylaşırsanız, aranızda zoraki bir ilişki yerine daha doğal bir ilişkinin oluşması daha kolay olacaktır. İnsanların sizin için neler yapabileceklerini sorgulamak yerine onlar için ne yapabileceğinizi keşfedin. Bağlantı kurmak yerine arkadaş edinin.

Yeni bir çığır açmayı sevdiğiniz için girişimcisiniz, bu yüzden hakkında fazla bir şey bilmediğiniz bir sektörü dönüştürmek istemeniz mantıklı. Bu ipuçları size neye bulaştığınızı, hangi bilgi ve uzmanlığa sahip olmadığınızı ve bu bilgi boşluklarını güvendiğiniz insanlarla nasıl en iyi şekilde dolduracağınızı anlamanıza yardımcı olacaktır. Girdiğiniz sektörden bağımsız, bu stratejiler başarı için yolunuzu bulmanıza yardımcı olabilir.

"Hakkında Hiçbir Şey Bilmediğiniz Bir Sektörde Nasıl Başarılı Olunur" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et