"Kazananlar hiç hata yapmayanlar değil, asla vazgeçmeyenlerdir."
-Anonim
Haftada 3 Gün Çalışıp 4 Gün Yatarak Başarılı Olmak
Ömer K.
Ömer K. 25 Takipçi

Haftada 3 Gün Çalışıp 4 Gün Yatarak Başarılı Olmak

  • 4 DK
  • 29-01-2018
  • 0 yorum
  • 1K
Haftada 3 gün çalışıp 4 gün yatarak başarılı olmak mümkün mü? Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

İş Kanunu’na göre, normal çalışma süresi haftada en fazla 45 saattir. Bu süre çalışma günlerine eşit bir şekilde dağıtılır. Bir işçi kendi rıza gösterse bile yılda 270 saatten daha çok fazla mesai yapamaz. İşçiler günde 11 saatten fazla çalıştırılamaz. Bu veriler size sahici geliyor mu?

Haftada 3 Gün Çalışıp 4 Gün Yatarak Başarılı Olmak 1

Türkiye’de çalışma süreleri önemli tartışma konusu. Çalışma süreleri hepimizin bildiği gibi ne yazık ki yasalara uygun bir şekilde belirlenmiyor. “Bi hafta sonum var” diyen çalışanlar şöyle dursun, cumartesi ve pazar günleri de çalışan pek çok kişi var. Girişimciler de haftada 45 saatten çok fazla çalışıyor. Peki, sizce de burada bir yanlışlık yok mu?

Çok çalışmak çok başarı mı getirir? Dünyanın en zengin insanlarından biri olan Carlos Slim’e göre öyle değil. Milyarlarca dolarlık telekomünikasyon şirketinin sahibi olan Carlos Slim, iş günlerinin değişmesi gerektiğini düşünüyor ve haftada sadece 3 gün çalışmak gerektiğini öneriyor. Slim, “Çalışma süresi haftada 3 güne inen ücretliler, 50-60 yaş yerine 70-75 yaşında emekli olsun” diyor. Ona göre, böyle bir düzenleme ile hem verimlilik müthiş bir şekilde artabilir hem de finansal olarak stabil bir ekonomi sağlanabilir. Slim, konuyla ilgili “Haftada 4 gün tatil, yeni eğlence aktiviteleri ve farklı meşguliyetler yaratmak için oldukça önemli” diyor.

Haftada 3 Gün Çalışıp 4 Gün Yatarak Başarılı Olmak 2

Çarpıcı olansa, Slim’in bu önerisini küçük bir farkla kendi şirketine uygulamaya başlaması. Sahibi olduğu Meksika telekomünikasyon şirketi Telmex’te çalışanlarla iki farklı tipte iş sözleşmesi yapan Slim, her iki tip sözleşmede de çalışanlara aynı maaşı veriyor. Telmex’te 20 yaşlarında işe başlayıp 50 yaşını geçtikten sonra emeklilik hakkı kazanmayı bekleyen çalışanlar, isterlerse haftada 4 günlük çalışma düzenine geçip daha geç yaşta emekli olabiliyorlar.

Yapılan araştırmalar, insanların 20, 30 ve 40 yaşlarında daha az boş vakitleri olduklarını; ilerleyen yaşlarda ise boş vakitlerinin ciddi oranda arttığını ortaya koymuş. Haftada 3 gün çalışmak, insanlara daha fazla dinlenme ve daha kaliteli bir hayat yaşama imkânı tanıyor. Haftada 4 günlük tatil yapmak da insanların kendilerini fiziksel ve ruhsal olarak daha iyi hissetmelerini sağlıyor.

Haftada 3 Gün Çalışıp 4 Gün Yatarak Başarılı Olmak 3

Düşürülmüş iş günü sayısı çoğu girişimci ve yönetici için oldukça kötü bir fikirdir. Bu şekilde başarılı olmak da neredeyse imkânsızdır. Bir firma elinden geldiğince gelişmeli ve her anını kullanmalı, mümkün oldukça pazarda kendini göstermelidir. Bu konuda dünyada sürekli olarak yeni fikirler ortaya atılırken, İşveç’te haftalık çalışma saati 30'a düşürüldü. Fransa’da kabul edilen yeni yasa ile de çalışanlar saat 18:00’dan itibaren iş yazışmalarına ve maillere bakmıyorlar. Keşke bu Türkiye'de de hayata geçirilebilse.

İş dünyasında tartışma konusu olan iş günlerinin düşürülmesi gerektiği fikri, bazıları tarafından olumlu, bazıları tarafından da olumsuz karşılanıyor. İnsanların çoğu da bunun kişiyi kesinlikle başarıya götürmeyeceğine inanıyor. Sizin düşünceniz nedir?
"Haftada 3 Gün Çalışıp 4 Gün Yatarak Başarılı Olmak" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et