"eskileri iyi dinle, tecrübe en iyi servettir."
-Anonim
Güçlü Hedefler Belirlemek İçin 4 İpucu

Güçlü Hedefler Belirlemek İçin 4 İpucu

  • 5 DK
  • 18-03-2019
  • 0 yorum
  • 14K

Güçlü Hedefler Belirlemek İçin 4 İpucu

Başarısızlık=Başarı

Hedef belirlemenin en önemli nedeni, ona atacak olan adımlarınızı kontrol edebilmenizdir. Hedef ayarı, odak noktayı sağladığı için güçlüdür. Rüyalarımızı şekillendirir ve gerçekleştirmek istediğimiz şeyleri gerçekleştirebilmek için tüm eylemlere odaklanmayı sağlar. Hedefler harikadır, çünkü daha önceden hiç sahip olmadığımız şekillerde büyümemize neden oluyorlar. Büyüdükçe de hedeflerimize biraz daha yaklaşıyoruz.

Hayat, uzun vadeli ve kısa süreli görünecek şekilde tasarlandı. Gelecek için hayal ediyoruz ve şu anı yaşıyoruz. Ne yazık ki, bir gün birçok zor engelle karşılaşabiliriz. Ancak hedef belirleme hayatlarımızda uzun vadeli bir vizyon sağlar. Hepimizin bu kısa vadeli engelleri aşmamıza yardımcı olacak güçlü, uzun vadeli hedeflere ihtiyacımız var. Neyse ki, hedeflerimiz ne kadar güçlüyse, ne kadar çok hareket edeceğimizi ve gerçekten geçeceklerini garanti ederiz.

Hedeflerimizi okurken ve yazarken öğrenmenin ve hatırlamanın önemli yönleri nelerdir? İşte hedefe daha yakından bakmak ve bunu nasıl daha güçlü ve pratik hale getirebilirsiniz:

Değerlendirin ve yansıtın


Gelecek için makul bir şekilde karar verebilmenin tek yolu şu andaki memnuniyetin seviyesidir. Öncelikle, mevcut durumunuzu düşünmek ve yazmak için biraz zaman ayırın, sonra bu soruyu her bir kilit noktaya sorun, ‘Bu iyi mi?’.

Değerlendirmenin amacı iki yönlüdür. Birincisi, size başarılarınıza ve yaşam için sahip olduğunuz vizyonu takip etmek için nesnel bir yol sunar. İkincisi ise, nerede olduğunuzu gösterir, böylece nereye gitmeniz gerektiğini belirleyebilirsiniz. Değerlendirme size çalışmak için bir temel verir.

Değerlendirmek ve yansıtmak için bu hafta birkaç saat ayırın. Nerede olduğunuzu görün ve aylar ilerledikçe düzenli değerlendirme yapın. Soncunda ne kadar yol aldığınızı göreceksiniz. Bu da heyecan verici olacaktır!

Hayallerinizi ve hedeflerinizi tanımlayın


İnsan olarak verdiğimiz en şaşırtıcı şeylerden biri, daha iyi bir yaşam hayalleri ve bu hayalleri yaşatmak için hedefler belirleme ve kurma becerisine sahip olma arzusudur. Kalplerimizin derinliklerine bakabilir ve hem kendimiz hem de ailemiz için daha iyi bir durum hayal edebiliriz. Daha iyi finansal, duygusal, manevi ya da fiziksel yaşamları hayal edebiliriz. Aynı zamanda sadece hayal etmekle kalmayıp bu hayallere ulaşmak için plan ve stratejiler de ortaya koymaya başlayabiliriz.

Hayalleriniz ve hedefleriniz neler? Bu zaten sahip olduğunuz ya da ne yaptığınız değil, ne istediğinizdir. Hayattaki değerlerin üzerinden gerçekten oturdun ve düşündün mü? Gerçekten ne istediğine karar verdin mi? Hiç düşünmedin mi, içtenlikle sessizce dinlemenin, hangi rüyaların içinde yaşadığını görmek için zaman ayırdın mı?

Sessiz olmak için zaman ayırın. Sürekli etrafınızdaki gürültüyü dinlemeyin ve acele etmeyin. Bir zaman planlayın, cep telefonu yok, bilgisayar yok, sadece sen, bir yastık, bir kalem ve düşüncelerin olmalı. Kendini gerçekten heyecanlandıran şeyleri düşün. Neyi başarmayı seversin? Başarılı olmayı garanti edersen ne yapardın? Hangi büyük düşünceler kalbinizi heyecan ve neşe durumuna taşır? Bu soruları cevapladığınızda kendinizi harika hissedeceksiniz.

Tüm hayallerinizi olduğu gibi yazın. Hiçbirini çok saçma ya da aptal olarak görmeyin, hatırlayın sadece hayal kuruyorsunuz. En önemlileri hangisi? En uygun olan hangileri? En çok hangisini yapmayı severdiniz? Onları gerçekten elde etmeye çalıştığınız sıraya koyun. Unutmayın her zaman aksiyona doğru ilerliyoruz, sadece hayal değil.

Hedeflerinizi 5 noktaya uydurun


Hedeflerinizi uydurmanız gereken 5 nokta, özel, ölçülebilir, ulaşılabilir, gerçekçi ve zamana duyarlı olmasıdır.

Özel; belirsiz hedefler belirsiz sonuçlar üretir, tamamlanmamış hedefler eksik vadeli işlemler üretir. Ölçülebilir; hedeflerin her zaman bu özellikle olmasına dikkat edilmelidir. Ulaşılabilir ve gerçekçi olması önemlidir. Bunlara bağlı olarak adım atar ve ulaşmaya çalışırsınız. Zaman; her hedefin kendisine uygun belirli bir zamanı vardır.

Sorumluluk sahibi olun


Yerine getirilmesi gereken hedefler, zamanında yapılması gereken işler, kısacası sorumluluklar! Sorumluluk bazı işleri sürece sokar. Bir hedef belirlenirse ve sadece bir kişi bunu biliyorsa, gerçekten herhangi bir güce sahip midir? Çoğu zaman değildir. Size karşı sorumlu olan bir veya daha fazla kişi yoksa, bir hedef o kadar güçlü değildir.

"Güçlü Hedefler Belirlemek İçin 4 İpucu" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et