"Sen korkusuz olursan hayat sınırsız olur."
-Anonim
Google’ın Araştırmalarına Göre Büyük Bir Yöneticinin 10 Özelliği

Google’ın Araştırmalarına Göre Büyük Bir Yöneticinin 10 Özelliği

  • 11 DK
  • 02-10-2018
  • 0 yorum
  • 13K

Bundan 20 yıl önce size hayatınızın bir gün içerisinde Google adında bir şirket tarafından geri dönüşü olmayan bir şekilde değişeceğini söylesek, muhtelemen gülerdiniz. 

Bildiğiniz üzere, Google dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden birinde en büyük varlık haline geldi. Ve size sizi nelerin büyük bir yönetici yaptığına dair araştırmasının içinde kısaca bir bakış sağlıyor.

İyi bir yöneticinin ekibinizin mutluluğu ve bu ekibin iyi performansı üzerinde yarattığı fark bir sır değildir. Google bunu merak edenlere yıllar önce kanıtlamakla kalmadı, aynı zamanda iyi bir yöneticinin 10 davranışını tanımladı. 

 Hızlı Özet (1-10)

 Büyük Bir Google Yöneticisinin Davranışları

 (Ders Çıkarabileceğimiz)

 

-İyi bir koçtur

-Takımını güçlendirir ve yakından yönetmez

-Kapsayıcı bir takım ortamı oluşturur, başarı ve iyilik arar

-Üretici ve sonuç odaklıdır

-İyi bir iletişimcidir- bilgileri dinler ve paylaşır

-Kariyer gelişimini destekler ve performansı ele alır

-Takım için açık bir vizyon/stratejiye sahiptir

-Takımı desteklemek için teknik yeteneklere sahiptir

-Google üzerinden iş birliği yapar

-Güçlü bir karar alıcıdır

 

"İyi bir Koçtur”

Çalışanlar onlara sadece geride olduklarında değil her zaman koçluk yapmak ve meydan okumak için zaman ayırabilecek bir yöneticiye ihtiyaç duyar ve bu yöneticiyi takdir eder.

Muse yazarı Avery Augustine’in de söylediği gibi “İş müşterilere geldiği zaman ağlamayan çocuğa meme vermezler.” Aynı şey çalışanlar için de geçerlidir.

Ama “Her çalışanın yönetilmesi gerektiğini farkettim, en iyi çalışan olsun ya da olmasın.” diye de yazmıştır. "Çalışanlara geri bildirim veya rehberlik olmadan işlerini yapmaları için bırakmak onların kariyer gelişimleri için zararlı oldu."”

“Takımını Güçlendirir ve Yakından Yönetmez”

Yakından yönetim yöneticilerin farketmeden yaptığı çok yaygın bir hatadır ve bu yönetim şekli çalışanların hem cesaretini kırar hem de onlara köstek olur.

Ancak Google'ın araştırması en iyi yöneticilerinin bunu yapmadığını, bunun yerine doğru bir özgürlük ve tavsiye dengesi sunduğunu, doğrudan raporlarına güvendiklerini ve ekiplerini desteklediğini gösterdi. “2013 Harvard Business Review makalesinde yer alan bir iç sunumdan kaynaklanan bir örnek dökümüne göre”

“Kapsayıcı Bir Takım Ortamı Oluşturur, Başarı ve Güvenlik Arar”

Listenin ilk tekrarında bu özellik “ekip üyelerinin başarısı ve güvenliği için ilgi ve endişelerini ifade eder” olarak tanımlanmıştı.

Birkaç yıl sonra şirket bu maddeyi, risk almayı sağlayan -Google'ın etkili ekipler için önemli bir özellik olarak tanımladığı- psikolojik güvenlik konusundaki 

araştırmaları ve bilinçsiz ön yargıların farkında olma ya da bunlarla mücadele etme sürecini yansıtabilmek için güncelledi.

Sadece farklı bir takıma sahip olmak yeterli değil, iyi liderler ve yöneticiler her gün kapsayıcı bir ortam yaratmak için çaba gösteriyorlar.

“Üretici ve Sonuç Odaklıdır”

Çalışanlar tembel bir patron için çalışmak istemezler. Onlar daha ziyade bir üretici ve başarılı bir takımın parçası olmayı tercih ederler, ve bu da liderleri ortamı ayarlayamadığı sürece oldukça zordur.

Eski Muse editorü Adrian Granzella Larssen bir patron olmanın örnek davranışlar sergilemeyi gerektirdiğini belirtiyor.

“Bir yönetici olarak, size rol model olarak bakılır.” diye yazıyor. “Siz yapmazken, insanların da elinden gelenin en iyisini yapmalarını bekleyemezsiniz, bu yüzden her zaman işinizi en iyi şekilde yaptığınızdan emin olun.” Bu da çaba göstermek ve sonuçlarını almak demek oluyor.

“İyi Bir İletişimcidir- Bilgileri Dinler ve Paylaşır”

Efektif bir iletişim kurmak iyi bir yönetici (ya da bu konuda iyi bir çalışan) olmanın temellerinden biridir. Ama büyük yöneticilerin dinlemeyi önceliklendirdiklerini de unutmamak önemlidir.

Muse yazarı Kristi Hedges’e göre “odaklanmış, meraklı dinleme bizim için çalışanlara duygusal ve kişisel bir yatırım sağlıyor”. “İnsanları dinlediğiniz zaman, değerli hissediyorlar. Bu da bağlılığın sinyalini verir.”

“Kariyer Gelişimini Destekler ve Performansı Ele Alır”

Google yakın zamanda “performansı ele alır” bileşenini de bu davranışa ekledi. Şirket Gallup tarafından yapılan ve çalışanların sadece yarısının işte hangi beklentileri karşılaması gerektiğini bildiğini gösteren araştırmaya dikkat çekti.

“Çalışanları insiyatif alabilmeleri konusunda özgürleştirmek ve yüksek performansa ulaşmalarında ilham vermek için” diye özetliyor Gallup ve devam ediyor, “yöneticiler beklentilerini net bir şekilde belirlemeli, çalışanlarının kendisiyle görüşmesi için onları sorumlu tutmalı ve çalışanları destek istediğinde hızlı dönüş yapmalıdır.”

Başka bir deyişle, yöneticiler sadece takımlarının gelişme yeteneklerine yardım edip kariyerlerini ilerletmemeliler, aynı zamanda da beklentileri konusunda net olup performanslar hakkında dürüst geri dönüş yapmalılardır.

“Takım İçin Açık Bir Vizyon/Stratejiye Sahiptir”

Google’ın Büyük Yöneticiler Ödülü’nü kazanan Stephanie Davis Harward Business Review’a geri bildirim raporları sayesinde takım vizyonuyla iletişimin şirket vizyonunun yanında ne kadar önemli olduğunu anladığını anlattı. 

“Benden bir üst mevkinin vizyonunu yorumlamamı istediler” diyor Davis. “Bu yüzden ben de şirketin kazançlarını farklı bir kulakla dinledim. Takımıma geri dönüp sadece bana söylenenleri aktarmadım, aynı zamanda ne anlama geldiklerini de paylaştım.”

Net ve paylaşılan bir vizyon takımınızdaki kişilerin beraber daha iyi çalışmasına yardımcı olur.

“Takımı Desteklemek İçin Teknik Yeteneklere Sahiptir”

Google ilk defa bahsedilen davranışları listelediğinde, bulgular bir nebze hayal kırıklığına sebep verdi. Başkan yardımcısı Laszlo Bock The New York Times’a 2011 yılında “İlk tepkim ‘Bu nedir böyle?’ oldu.’” şeklinde görüşlerini aktarmıştır.

Bock’un takımı davranışları derecelendirdiğinde listedeki maddelerin bariz olduğunu ama onlara ilişkin önemin öyle olmadığını farketti.

“Google bağlamında, biz her zaman yönetici olabilmek için, özellikle mühendislik kısmında, senin için çalışan insanlar kadar ya da onlardan daha derin bir teknik uzman olman gerektiğine inanırdık.” diyor Bock. “Ama sonra bunun aslında en az önemli şey olduğu ortaya çıktı. Önemli, ama karşılaştırma yapınca sönük kalıyor.”

Bu sebeple, eğer sizden daha çok şey bilenleri yönetmeniz gereken bir pozisyondaysanız bütün umutlarınız kaybolmuş değil.

“Google Üzerinden İşbirliği Yapar”

Google, çalışan anketi etkili bir çapraz örgütlenmenin ve daha güçlü karar vermenin Google çalışanları için önemli olduğunu bulduğunda listesini yakın zamanda ikiye katladı.

İster büyük bir şirkette, ister yeni kurulmuş bir şirketin erken aşamasında veya da kâr amacı gütmeyen bir kuruluşta olun, ekibinizi yönetmek ve onu başarıya yönlendirmek diğer ekiplerle ne kadar iyi çalışabileceğinize bağlı olabilir.

Muse yazarı Rebecca Andruszka, şirketin kolektif olarak iyileştirilmesi adına diğer departmanlarla iletişimi güçlendirebilmek için birtakım tüyolar verdi (ve kongrede çalışıyormuş gibi hissetmekten kaçınmak için, diye yazdı).

“Güçlü Bir Karar Alıcıdır”

Google’ın son ilavesi, bir yöneticinin bilgileri dinlemesi ve paylaşmasının önemli olduğu kadar, çalışanların da karar alabilen bir yöneticiyi takdir ettiğinin hatırlatmasıdır.

Muse kurucusu ve başkanı Alex Cavoulacos, yöneticileri bir adım daha öteye gitmeye ve takımlarına sadece ne karar aldıklarını değil, aynı zamanda neden aldıklarını söylemeye teşvik etti. Ekstra küçük bir efor takımların içerik ve öncelikleri anlamasına, kendi potansiyel karar alma mekanizmalarını geliştirmelerine ve haberdar olunduğu kadar bağlantıda kalınmasına yardımcı olur.

Bu araştırmanın bu kadar efektik olmasının sebeplerinden biri de, araştırmanın Google’da yöneticileri neyin iyi yaptığını kanıtlamak için içsel verileri kullanmasıdır. (ve şirketin cevabı: çalışma internet siteleri yaklaşımlarını çoğaltmak isteyenler için ilk adımlarını sağlar.)

Ama bu liste Google’da çalışmayanlar için yararlı değil demek değildir. Sonuç olarak, Google da ev adına uydurma bir kelime olmaktan sadece birkaç yıl içerisinde çıktı. İnsanlar ve şirketler şimdi onu sadece bir yenilik olarak değil aynı zamanda yöneticilikteki yaklaşımını örnek olarak görüyor.

Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın