1. Girişimlerin Kapanmasında SEO Etkisi
Girişimlerin Kapanmasında SEO Etkisi

Girişimlerin Kapanmasında SEO Etkisi

  • 18-02-2016
  • 0 Yorum
Şu aralar oldukça gündemde olan büyük girişimlerin kapatılması konusunu farklı bir bakış açısı ile ele almak istedim. Dev yatırımların bu şekilde birden kapanması herkes de şok etkisi yaratıyor. Bu kapanmaların altında birçok sebep yatmakla birlikte, bunlardan bir tanesi olan SEO etkisini irdelemek istiyorum.

Bir girişim projesi hayata geçirildiğinde ilk iş tabi ki reklama yüklenmek oluyor, projenin mümkün olduğunca tanınması ve marka bilinirliğinin oluşturulması adına. Gerek online gerek offline reklam mecraları elden geldiği kadar kullanılmaya çalışılıyor. Adwords’e, Facebook’a, açık hava reklamlarına büyük bütçeler ayrılmaya başlanıyor. Fakat bu reklam mecralarında Adwords’ten Facebook’tan çok daha önemli olan bir kısım atlanıyor. SEO!  SEO’nun en fazla verimlilik sağlayan pazarlama yapısının ana inşaası olduğunun bilincinde olmayan girişimciler, ne yazık ki SEO çalışmalarına yeterli yatırımı yapmıyor. Hal böyle olunca da özellikle karlılığı yüksek olmayan ürünlerde pazarlama giderlerini karşılayamama gibi büyük bir sorun ortaya çıkıyor ve sonunda beklenmeyen sonuçlarla karşılaşılabiliyor.

Organik sıralamalarda çıkamayıp kendini Adwords gibi yüksek maliyetli mecraların kollarına bırakan firmalar zamanla yüksek CPC fiyatları ve rekabetle baş edememeye başlıyor. Artan reklam maliyetleri edilen kardan gün geçtikçe yemeye başlıyor.

Oysaki daha düşük bütçelerle daha etkili sonuçlar, sağlıklı SEO çalışmaları ile elde edilebilir. Günümüzde birçok firma yaptıkları SEO çalışmaları ile verimliliklerini, düşük maliyetlerle büyük ölçüde arttırmıştır. Bunun birçok başarılı örneği bulunmakta, Tchibo gibi Ekol gibi. Tchibo SEO çalışmaları ile cirosunda %224 gibi bir oranla muazzam artış sağlamıştı mesela.

Şimdi konuyu daha net anlatabilmek adına görsellerle destekleyerek Tazedirekt’in SEO çalışmalarına yeteri kadar önem verilmediğini karşılaştırmalı örnekler ile açıklamak istiyorum;

tazedirekt.kapandi

Bu görüntüden de anlaşıldığı üzere Tazedirekt’e gelen arama trafiğinin %60’ı organik aramalardan gelirken %39’u ise ücretli aramalardan gelmiş. Buradan Adwords’e bayağı bir reklam harcaması yapıldığını görebiliriz.

Bir de yine aynı sektörden farklı bir site olan memlekettengelsin.com’un arama trafiğini görelim isterseniz;

tazedirekt-kapandi1

Bu grafiği incelediğimizde ise arama trafiğinin %95 gibi büyük bir oranı organik aramalardan gelmekte. Ücretli aramalar ise bu payın sadece %4’ünü oluşturmakta. Buradan bu sitenin SEO çalışmalarına önem verdiğinini ve organik aramalardan yüksek bir trafik sağladığını düşünebiliriz. Düşük bir bütçe ile de trafiği Adwords reklamlarıyla desteklemiş.

Diğer SEO metriklerine de şöyle bir göz atalım isterseniz. Meta etiketleri de büyük önem taşımaktadır. Sitenizdeki sayfaların başlık ve açıklama metinlerinin de ilgili sayfaya ait olacak şekilde olması ve birebir şekilde bu açıklamaların geçmesi gerekmektedir. Tazedirekt’in bu konu birkaç sayfasını inceleyecek olursak;

tazedirekt-neden-kapandi

Yukarıdaki görselde “İçecek” kategorisine ait title ve description içerikleri yer almaktadır. Sayfaya ait title ve description etiketleri optimize bir şekilde görünse de içerik olarak birbirinden tamamen zıt şekilde görünmektedir. İçecek kategorisinin description etiketi sayfa içerisinde yer alan içecekler ile ilgili açıklamanın yer verilmesi şeklinde olmalıdır. Ancak görselde göreceğimiz üzere description etiketi “Bebek Mamaları” ile alakalı olup tamamen alakasız durumda görünmektedir. Bu durum hem kullanıcı hem de özellikle Google nezdinde oldukça olumsuz bir durumu beraberinde getirmektedir.

tazedirekt-neden-kapandi1

Yine sitedeki bir diğer kategoriyi inceleyecek olursak “Bebek Ürünleri” kategorisine ait sayfanın title ve description etiket yapısında etiket yapıları optimize şekilde görünse de title etiket yapısı uygun ancak description etiketi “Bebek Ürünleri” ile alakalı olması gerekirken “Hazır Yemek” ile alakalı olduğu görülmektedir.

Sitenin backlinklerini inceleyecek olursak;

tazedirekt-neden-kapandi2

Yukarıdaki grafikte görüleceği üzere sitedeki ürünler yerine alakasız anahtar kelimeler hedeflenmiş olarak görülmektedir.

tazedirekt-neden-kapandi3

Ayrıca yukarıdaki backlink grafiğinde görüleceği üzere backlinkler 18k seviyelerinden 1k seviyelerine düşüş göstermiştir. Bu denli ani ve yüksek sayıda backlink kayıplarının organik anlamda çok fazla olumsuz etkisi bulunmaktadır. Bu durum Google'ın ceza vermesine kadar ciddi sorunlara yol açabilir.

Burada girişimlerin kapanmasının sebebinin %100 SEO olduğunu değil kötü gidişata, bu çalışmalara yeterli önem verilmemesinin de etkisinin olduğunu anlatmak istedim. Kısaca özetlemek gerekirse bazı büyük girişimler trafiğinin büyük bir kısmını ücretli trafikten sağlama yoluna gidip SEO çalışmalarını göz ardı edebiliyor. Bu durum da şirketin karlılığını her geçen gün artan reklam maliyetleri sebebiyle azaltabiliyor. Unutulmamalı ki kaliteli ve daha az maliyetli trafiğin sürekliliğini sağlayan en önemli çalışmalardan biri SEO'dur. Ne yazık ki çoğu girişimci ve firma sahipleri SEO’nun pazarlamadaki öneminin farkında olmamakta ve bundan dolayı da gerekli yatırımı bu alana yapmamakta. Başarılı proje elde etmek adına önce sağlam ve sürekli SEO çalışması yapılmalı ardından destekleyici diğer reklam platformlarına başvurulmalıdır. Böylelikle hem SEO hem diğer reklam mecraları birbirlerini olumlu yönde destekleyerek daha hızlı ve daha az maliyetle verimlilik sağlayacaktır.

Siz de girişimlerinizde yatırım getirisi en yüksek pazarlama stratejisi olan SEO çalışmalarını uygulayarak karlılığınızı kalıcı olarak maksimuma çıkartabilirsiniz.
  • Beğen
  • Muhteşem
  • Aynı Kafa
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Motivasyon
Bir girişimin başarılı olup olamayacağını belirleyen pek çok faktör vardır. Onlarca, belki yüzlerce. Kimisi girişimci kaynaklı kimisi ...
Girişimcilik
20. Gamze Çuhadaroğlu593 Milyon TL ciro ve 412 çalışana sahip Nutricia Türkiye'nin CEO'su ve Ortadoğu Bölge Müdürü19. Hatice Kurtar ...
Girişimcilik
Dijital dünyada yüksek potansiyelli ve sürdürülebilir girişimleri dijital pazarlamanın her alanında destekleyen bir melek yatırım modeli ...
Girişimcilik
MARKA LOGOLARI VE GİZLİ ANLAMLARI1- AMAZONDünyanın en büyük e-ticaret sitesi olan Amazon’un logosundaki ok işaretini müşteri memnuniyetini ...
Girişimcilik
Ford markasının arkasında şaşırtıcı detaylar yatıyor. Otomotiv sektörünün bir numaralı ismi Henry Ford’un başarısının arkasında ...
Girişimcilik
Çok fazla teferruat ile uğramadan 1 günde kurabileceğiniz iş fikirlerini sizler için derledik. İşte hemen ...
home search notifications 1 person