"ben bir işte nasıl başarılı olacağımı düşünmem. o işe neler mani olur diye düşünürüm. engelleri ortadan kaldırdın mı,iş kendi kendine yürür."
-Mustafa Kemal Atatürk

Toplio Girişimi

Toplio
Toplio

Toplio Girişimi Hakkında

Toplio, evinde ve işyerinde elektronik atık oluşan kişiler ile lisanslı AEEE geri dönüşüm ve toplama tesislerini bir araya getirirken, halihazırda bağımsız ve kısmen kayıt dışı faaliyet gösteren AEEE toplayıcı ve taşıyıcılarını, rota optimizasyonu ve daha fazla AEEE’ ye ulaşma imkanı sunduğu algoritmik sistemine dahil ederek, AEEE’ lerin her iki taraf için de oluşturduğu lojistik yükü ortadan kaldırmayı hedefler.

Toplio, son tüketici konumunda olan kullanıcısının hesabına, kendi sistemi üzerinden geri dönüşüm sürecine kazandırılacak atıkların, anlaşmalı olduğu lisanslı atık tesisi tarafından belirlenenecek değeri üzerinden puanlar aktarır. Bu puanlar kullanıcı tarafından Tema, TGV, Koruncuk Vakfı gibi vakıflara Türk Lirası cinsinden bağışlanabileceği gibi, puana karşılık gelen Türk Lirasından Toplio' nun hizmet bedeli ve anlaşmalı ödeme sisteminin komisyonu düşülerek ortaya çıkan bedeli kullanıcının belirttiği banka hesabına havale/eft yöntemi ile gönderilebilir veya anlaşma sağlanacak elektrikli ve elektronik eşya üretici firmalarının ürünlerini satın alırken kullanılabilecek indirim kuponuna/çekinene dönüştürülebilir. Toplio, bu sayede AEEE konusundaki toplumsal farkındalığa destek olarak atıkları ekonomiye kazandırır, STK’lar kanalıyla gönüllülere ulaşım ve iletişim imkanı sağlar ve bu alanda faaliyet gösteren firmalara müşteri potansiyeli oluşturur.

Toplio, kullanıcıların, tesislerin ve taşıyıcıların GPS verileri, AEEE' lerin fiziksel özellikleri ve lojistik parametreleri kapsamında geliştirilecek yazılım algoritması aracılığıyla sağlayacağı rota optimizasyonu ile müşterisi ve paydaşı olan tesis ve taşıyıcıların enerji ve zamandan tasarruf etmesine imkan yaratmasının yanı sıra, hali hazırda kayıt altına alınması mümkün olmayan hurdacılık ve toplayıcılık faaliyetlerini kayıt altına alır ve yapılan araştırmalar neticesinde toplum genelinde "güvenilmez" olarak algılanan hurdacı ve atık toplayıcılarını, teknolojik ve yeni nesil bir iş modeli içinde denetleyip takip ederek güvenilir hizmet sağlayıcı haline getirir.

Toplio, mevcut çözümler dahilinde, özellikle Bilişim Teknoloji ve Telekomünikasyon Ekipmanları alanındaki atıklarda ortaya çıkan "Geriye dönük verilerin kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirilebilmesi" olarak tanımlanan güvenlik açığını, anlaşmalı olduğu lisanslı AEEE toplama-ayırma tesislerini ve taşıyıcıları yasal yükümlülükler ve yaptırımlar uygulamak suretiyle kapatırken, kayıtlı faaliyetler dolayısıyla oluşabilecek bir data sızıntısının kaynağının tespit edilebilmesine yardımcı olur.

Toplio, Lisanslı AEEE (Atık Elektrikli ve Elektronik Atık) Toplama ve Ayırma Tesisleri'nin ve AEEE Taşıyıcılarının atık kaynağına ulaşımında GPS verileri, Java ve PHP dilleri kullanılarak geliştirilecek yazılım algoritması aracılığıyla rota optimizasyonu sağlayarak yakıt, zaman ve maliyet açısından tasarruf imkanı yaratan, son tüketicideki farkındalığı, tasarruf ve yüksek kazanç motivasyonuyla teşvik ederek tesislere ulaşan elektronik atık miktarının artmasına destek olan, mobil ve web portalları üzerinden takip ve analiz imkanı sunarak veri madenciliğine imkan tanıyan yeni nesil bir elektronik atık yönetimi platformudur.


Toplio elde ettiği verileri elektronik ürün üreten veya piyasaya süren firmalara değerli data olarak satabileceği gibi, içinde barındırdığı rota optimizasyonu yazılımını belediyelerle gerçekleştireceği işbirlikleri sonucunda hizmet olarak satabilmektedir. Toplio, AEEE Tesislerinin dijital dönüşümü için gereken dijital dönüşüm danışmanlığı hizmetini de verebilecektir.

Toplio Hakkında Önemli Gelişmeler

Henüz hiç önemli gelişme yok
Toplio Yorumları
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Girişiminizi Tanıtın
Toplio Girişimi İle Benzer Girişimler
Instagram
Takip et