"o kadar iyi olun ki, sizi görmezden gelemesinler."
-Steve Martin

Patlayıcılarla Uzaktan Mücadele Aparatı (PUMAR) Girişimi

Sensörlü EYP tehdidine karşı geliştirilmiş ilk ve tek aktif koruma sistemi
Patlayıcılarla Uzaktan Mücadele Aparatı (PUMAR)

Patlayıcılarla Uzaktan Mücadele Aparatı (PUMAR) Girişimi Hakkında

                                                   PATLAYICILARLA UZAKTAN MÜCADELE APARATI: PUMAR
  Bu projede, son yıllarda orduların en çok kayıp verdiği el yapımı patlayıcı (EYP) türlerinden birisi olan ve EYP türleri arasında en güncel teknolojiye sahip, günümüz itibarı ile çözümsüz kalan kızılötesi hareket sensörlü EYP’lerin uzaktan imhası için bir aktif koruma sistemi geliştirilmesi konusu ele alınmıştır. Kızılötesi hareket sensörlerinin algılama prensipleri hem teorik araştırmalar hem de temsili EYP devreleri üzerinde yapılan deneylerle incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar ışığında söz konusu sensörlü EYP’leri uzaktan imha edecek opto-elektronik sistemin tasarımı yapılmıştır. Bununla birlikte sistemin uzaktan imha kabiliyeti, teorik araştırmalar ve hesaplamalar ile kanıtlanmış, PUMAR sisteminin kritik özelliklere sahip optik devre elemanları tedarik edilmeye başlanmıştır. Mevcut parçalar ve tedariği süren parçalar ile prototip üretimine başlanmıştır. Üretilen ilk prototipte kullanılan parçaların belirli bir sıra içerisinde bir sonraki prototiplerde millileştirilmesi amaçlanmaktadır. Sonuç itibarıyla, hiçbir şekilde çözümü olmayan hareket sensörlü EYP’lere karşı etkili dünya üzerindeki ilk ve tek aktif koruma sisteminin üretimi planlanmış ve hedeflenmiştir.


1. Projenin Amacı ve Önemi
  Patlayıcılarla Uzaktan Mücadele Aparatı (PUMAR) adını verdiğimiz proje ile kızılötesi hareket sensörlü EYP tehdidine karşı askeri personeli ve araçları koruyacak bir aktif koruma sisteminin üretimi hedeflenmektedir. Bu aktif koruma sisteminin, hareket halindeki askeri konvoyları, güzergahları üzerindeki potansiyel sensörlü EYP tehdidine karşı sürekli olarak koruması ve menzili içerisine giren tüm sensörlü EYP’leri otomatik olarak uzaktan imha etmesi hedeflenmektedir.
Mevcut durumda hareket sensörlü EYP’lere karşı sunulan kesin bir çözümün var olmaması ve bu EYP tipinin düzenli ordular üzerinde oluşturduğu çaresizlik etkisi bilindiği için sahada örgütler tarafından oldukça sık kullanılması, projenin önerdiği çözümün alanında rakipsiz
olmakla birlikte kullanımının zaruri bir çözüm olmasını sağlamaktadır. PUMAR, sahip olduğu opto-elektronik sistem ile entegre olduğu askeri aracın ilerlediği yönde, menzili dahilinde bulunan tuzaklanmış hareket sensörlü EYP’leri kullanıcısı zarar görmeyecek kadar uzak mesafeden otomatik olarak imha etmektedir. PUMAR sistemi, modüler yapısı sayesinde direkt olarak kara araçlarına entegre edilip üzerinde bulunduğu kara platformunu ve dolayısıyla arkasındaki konvoyu da koruyabileceği gibi, mini insansız hava araçlarına entegre edilip operasyon yapılacak bölgenin önceden taranması ve söz konusu sensörlü EYP tehditlerinin bertaraf edilmesi konseptiyle de kullanılabilecektir.
Öncelikli olarak ülkemiz ve TSK’nın acil şekilde sensörlü EYP’lere karşı olan zafiyetini gidermek üzere geliştirilmesi hedeflenen sistemin, Dünya üzerinde sensörlü EYP’lerin kullanıldığı ülkeler baz alındığında bu bölgede askeri faaliyeti olan tüm ülkelerin zafiyetini ortadan kaldırabilecek nitelikte olması, ihracat potansiyeline sahip olması açısından ciddi bir motivasyon kaynağı oluşmaktadır.


2. Projenin içerdiği yenilik (özgünlük) unsuru
  PUMAR projesi, çıkış noktası itibarı ile ana unsur olarak yenilikçi ve özgün bir ürün ortaya koyma hedefine sahiptir. İnovasyon unsurunu ön plana çıkarabilmek için projenin çözüm üreteceği problem, savunma endüstrisi alanında çözümsüz kalmış, ancak yenilikçi bir yaklaşımla üretilen yeni bir ürün tarafından çözülebilecek şekilde özellikle seçilmiştir. EYP’lere karşı mücadele anlamında geliştirilen birçok tespit ve imha sistemi bulunmaktadır. Ancak bu sistemler, birinci tip fiziksel başlatma mekanizmalı EYP’lere karşı veya radyo frekansı ile uzaktan kumanda edilen ikinci tip EYP’lere karşı tespit ya da etkisizleştirme gibi görevleri gerçekleştirebilmektedirler. EYP teknolojisinin gelişimi dikkate alındığında en son ortaya çıkan ve üçüncü tip olarak tabir ettiğimiz kızılötesi hareket sensörlü EYP’lere karşı eski sistemlerin hiçbir etkisi bulunmamakla birlikte bu tehdit karşısında yeni bir çözüm de sunulamamıştır. Farklı metotları kullanan tespit sistemleri, fiziksel başlatma mekanizmalı EYP’lere karşı etkilidir ancak hareket sensörlü EYP’lere karşı etkili olamaz. Bunun nedeni, EYP tespit edilse bile imha görevini gerçekleştirmek için yanına yaklaşacak olan herhangi bir insan ya da insansız sistemi algıladığı anda infilak edecek ve dolayısıyla zayiata sebebiyet verecek olmasıdır. Radyo frekansı ile uzaktan kumanda edilen EYP’ler ise sinyal kesici/bozucu jammer sistemleri ile etkisiz kılınabilir, ancak bu yöntem de hareket sensörlü EYP’lere karşı tamamen etkisizdir. Bunun nedeni ise EYP’lerde kullanılan hareket sensörlerinin kızılötesi optik algılama prensibiyle çalışması ve herhangi bir radyo frekansı unsuru kullanmamasıdır. PUMAR sistemi, tüm bu eksiklikler ve harp sahasının gerçekleri gözetilerek geliştirilmiş bir aktif koruma sistemidir. Kızılötesi hareket sensörlü EYP’lerin uzaktan imhası için özel olarak tasarlanmış olan bu sistem, kızılötesi algılama yapan sensörlere sahip EYP’leri, kızılötesi karşı tedbir teknikleri ile aldatarak söz konusu EYP’lerin uzaktan imhasına veya diğer bir ifadeyle erken infilakına sebep olmakta ve taranan bölgeyi ya da menzili sensörlü EYP tehdidinden arındırmaktadır. Projenin nihai çıktısı olarak öngörülen PUMAR sistemi, kullandığı teknik itibarı ile daha önce sunulan tüm ürünlerin dışında yeni bir ürün olmakla beraber sensörlü EYP’lere karşı geliştirilmiş, uzaktan imha özelliğine sahip tek aktif koruma sistemi olduğu için tarafımızca patent başvurusu yapılmıştır. Bu anlamda özgün ve yenilikçi ürünümüzü patent koruması altına almış bulunmakla birlikte, TSK’nın acil ihtiyaçlarının karşılanmasının ardından dost ve müttefik ülkelere ihraç edilebilecek buluş niteliğinde bir savunma teknolojisinin tarafımızca Türkiye’de geliştirip üretilmesini hedefliyoruz.


3. Pazar Araştırması
  Kızılötesi hareket sensörlü EYP tehdidinin geçerli olduğu ülkeler, haber ajansları ve araştırma raporları incelenerek elde edilmiş verilere göre tarafımızca listelenmiştir. İlgili haber ve raporlar arşivlenmiştir. Buna göre bu ülkeler:
Asya Ülkeleri:
1-) İran
2-) Lübnan
3-) İsrail
4-) Afganistan
5-) Irak
6-) Türkiye
7-) Bahreyn
8-) Suriye
9-) Yemen
10-) Birleşik Arap Emirlikleri
11-) Suudi Arabistan


Afrika Ülkeleri:
12-) Libya
13-) Somali


Avrupa Ülkeleri:
14-) İngiltere
15-) İspanya
16-) Fransa
17-) Portekiz


Güney Amerika Ülkeleri:
18-) Kolombiya


4. Başarılar ve Basın


* Başakşehir Living Lab Girişimci Günü 7 Jüri Özel Ödülü


* TUBİTAK-2242 Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Bölge Birinciliği
* Gazete Damga 13/11/2018 tarihli haberi: 


* Başakşehir Bülten Dergisi Aralık 2018 sayısı Değişen Hayatlar Bölümü Haberi:


* Başakşehir Bülten Dergisi Ağustos 2019 sayısı Haberler Bölümü:


NOT: Tüm bunlara ek olarak projemiz, TUBİTAK 2242 Üniversite Araştırma Projeleri Yarışmasında, Savunma Uzay ve Havacılık kategorisinde ulusal finallere katılma hakkı kazanmıştır.


NOT 2: Projenin içerdiği teknik, buluş niteliğinde olduğu için hukuki anlamda, fikri mülkiyet haklarımızın korunması açısından HAZARD ve PUMAR isimlerinin marka ve logo tescilleri yapılmış olmakla birlikte, projenin önerdiği tekniğin korunması için de Türk Patent Kurumu’na patent başvurusu tarafımızca yapılmış ve haklarımız koruma altına alınmıştır.


NOT 3: PUMAR projesini temel alarak şirketleşme adımları atmak üzere Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark’a yaptığımız başvuru onaylanmıştır. 20.08.2019 tarihi itibarı ile Yıldız Teknopark Kuluçka Merkezinde 6 aylık ön kuluçka sürecine dahil olmuş bulunmaktayız.


İletişim Bilgileri:
Hazar Doğanlar
hazardoganlar@hotmail.com 

Hazard Endüstri

Adres: Yıldız teknik üniversitesi teknopark A1 blok, YTÜ-Davutpaşa Kampüsü, 34200 Esenler / İstanbul


 

 

  

 

Patlayıcılarla Uzaktan Mücadele Aparatı (PUMAR) Ekibi

Patlayıcılarla Uzaktan Mücadele Aparatı (PUMAR) Hakkında Önemli Gelişmeler

Henüz hiç önemli gelişme yok
Patlayıcılarla Uzaktan Mücadele Aparatı (PUMAR) Yorumları
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Girişiminizi Tanıtın
Patlayıcılarla Uzaktan Mücadele Aparatı (PUMAR) Girişimi İle Benzer Girişimler
Instagram
Takip et