"Yükün dürüstlükse gücün belki düşer ama başın düşmez!"
-Anonim
Girişiminizin Başarılı Olması İçin 4 Başlangıç İpucu           

Girişiminizin Başarılı Olması İçin 4 Başlangıç İpucu           

  • 5 DK
  • 08-02-2018
  • 0 yorum
  • 951
Bir girişimin başarılı olup olamayacağını belirleyen pek çok faktör vardır. Onlarca, belki yüzlerce. Kimisi girişimci kaynaklı kimisi ise girişimcinin etkisi olmayan faktörler. Bu faktörlerden girişimci kaynaklı olanları en iyi şekilde değerlendirerek girişiminizin başarılı olmasını sağlayabilirsiniz. Tabii biraz dış faktörlerden destek de şart.
Ama bugün sizin için girişimci kaynaklı faktörler arasından başarılı bir girişimci olmanız için uygulayabileceğiniz 4 ipucunu sizin için derledik.

1. Önce Müşteriyi Bul, Sonra İşi Kur
Çoğu girişim güzel fikirlerle başlar. Piyasadaki bir açığı yakalayarak ya da çok güzel fikirlerle bir ürün üreterek. Ancak burada sorun şu; bu ürünü kime nasıl pazarlayacaksın? İşte bu noktada çoğu girişim kaybediyor. Ürün çok güzel, fikir çok güzel. Ama satamıyor, pazar bulamıyor. Neticede girişimi başlatmak için harcadığı sermaye de zaman da boşa gitmiş oluyor.

Bunu engellemek için en güzel yöntem önce ürününüzü satmaktır. Sattıktan sonra ürününüzü üretmek sizi biraz olsun rahatlatır. Çünkü en azından ilk müşteriniz vardır ve bu da bir referans demektir.
“İlk ürünü nasıl satacağım daha ürün yokken?” derseniz de cevap genellikle eş, dost, akraba oluyor. Hele ki ilk ürününüz olduğu için referans olsun niyetiyle çok cüzi bir rakama satıp elinizden geldiğince kaliteli bir ürün ya da hizmet vermenizi şiddetle tavsiye ederim.

Ufak bir not olarak; fikrimi çalarlar niyetiyle işinizi kurmadan fikrinizi anlatmaktan korkmayın. Hiçbir fikre de bağlanıp kalmayın. Her zaman daha iyi fikirler vardır ve fikriniz ancak başkalarına anlattıkça gelişir.

2. Bütün Yumurtaları Tek Sepete Koyma
Girişimlerin bir diğer hatası ise fikrine çok güvenmek ve kurduğu işe varını yoğunu yatırmak. Evet. Fikir güzel, piyasa var, müşteri var. Ama hiç kimse 3 ay sonra ne olacağını göremez. Hiç kimse işinizin akıbette ne olacağını söyleyemez. Bu yüzden her zaman kendinize bir yedek akçe ayırın ya da girişiminize ufaktan başlayın. Yani hem bir yerde çalışın hem de fazla zamanlarınızda girişiminizi devam ettirin. En azından başlangıç için bunu yapın. Eğer hemen işinizden çıkıp bütün paranızı tek bir işe yatırırsanız sonuç hüsran olduğunda çok zor bir vaziyette kalırsınız ve bir sonraki girişiminizi hiç yapamayabilirsiniz.

Biliyorum hem bir iş yerinde çalışıp hem girişim devam ettirmek zor. Ama girişimci olmak da çok çalışmayı gerektiriyor zaten.

3. Sermayeni İyi Hesapla
Kenarda güzel bir miktar paranız var. Aklınızda da bir iş fikri var. Şöyle kaba bir hesap yapıp yeter bu sermaye dediniz ve kurdunuz işi. Ama ilerleyen süreçte işlerin hiç öyle kaba hesaplarla yürümediğini göreceksiniz. İyi hesaplanmamış masraflar ya işinizin batmasına ya da kenardaki bütün sermayenizin gözlerinizin önünde erimesine sebep olabilir. Belki yılların birikimini hesapsızca harcamak gerçekten insanı maddi olarak bir yana manevi olarak çok yorabiliyor. Yani sizin 1 yılda biriktirdiğiniz miktarları 1 ay içinde sırf yanlış hesaplar yüzünden kaybetmek gerçekten çok acı bir tecrübe.

Bu sebeple masraflarınızı çok iyi hesaplayın. En ince detayına kadar. Hesapladıktan sonra da en az bir buçuk, iki katı kadar daha üstüne koyun ve öyle girişin işe, çünkü her zaman öngöremediğiniz masraflar çıkacaktır.

4. Masraflar mı? Hani Nerede?
Masrafları iyi hesaplamaktan konuştuk. Peki neler olacak bu masraflar? Yani normalde nasıl yaşıyorsam öyle yaşayacağım, işimde de rahat rahat takılacağım diye mi düşünüyorsunuz?
Eğer düşünceleriniz buysa hemen silmenizi tavsiye ediyorum.
Özellikle yeni girişimlerin en büyük sorunu olan sermaye sorununu aşmak sadece iyi hesap yapmaktan geçmiyor. İyi tasarruf yapmaktan da geçiyor.

Bu tasarrufu yapmak için önce en ufak detayına kadar hem kişisel hem iş için yaptığınız bütün masrafları günlük olarak bir exele yazmak. Yani elli kuruşa sakız mı aldın? Onu dahi yaz. "Bu kadar da olur mu?" diyebilirsin. Ama inan bana gerçekten işin sonunda ne kadar gereksiz giderlere ne masraflar yaptığını görünce şok olacaksın. Her yaptığın harcamanın en ince detayını görmek gerçekten insanın ufkunu açıp çok daha iyi plan yapmasını sağlıyor.
Ayrıntıları bilmek ve analiz edebilmek bir işletme için çok önemli.

Daha pek çok ipucu var. Diğer ipuçları için takipte kalın.
Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın