"Bir şirket kurmak, ipte yürümeye benzer. Sadece tüm dikkatinizi verip konsantre olursanız karşı tarafa geçebilirsiniz."
-James Bernstein
Girişimde Çok Para Kazanma Beklentisi

Girişimde Çok Para Kazanma Beklentisi

  • 4 DK
  • 15-04-2016
  • 0 yorum
  • 539
Bir girişimciyi girişimde bulunmaya iten sebeplerin başında hiç şüphesiz çok para kazanma beklentisi gelir. Çünkü başarılı girişimcilere bakıp, altlarında son model araba, üstlerinde takım elbise, etrafında şık ve güzel kişiler görüldüğünde aynı durumda olmak istenilir.

Bir iş yerinde çalışanların sahip olduğu en yaygın düşünce "abi, buraya günde 9 saatimi harcıyorum, aldığım para bu. Resmen başkalarını zengin etmek için ömrümü harcıyorum. Bu işe harcadığım zamanı kendi işime harcasam, bu işten kazandığımı çok rahat kendi işimde kazanırım" düşüncesidir. Bu düşünceye sahip olmayan çalışana ya da bunu duymayan kişiye az rastlanır. Fakat şöyle bir gerçek var ki, Amerika 'da yapılan bir araştırmaya göre işini bırakıp, girişimde bulunan kişilerin yüzde 80'i, bir işte çalışıp 1 yılda kazandıkları paradan çok daha azını, hayata geçirdikleri girişimde kazanıyorlar. Söz konusu Amerika olup, durum böyleyken, ülkemizde durumun daha vahim olabileceğini düşünsek sanırım haksız çıkmayız. Fakat biz yinede ülkemizde de yüzde 80 olduğunu varsayalım.

Peki düşünülmeyen, hesap edilmeyen, tüm bunların neticesinde yüzde 80'in içinde olunmasına neden olan şey nedir, bunlara bakalım.

Çalışmak ve Girişimde Bulunmak


Bir çok kişinin düştüğü hataların başında "bu firmada çalışarak ayda 1.300 TL kazanıyorum, şu işi yapsam zaten ayda 1.300 TL rahat kazanırım, hem de kafam rahat olur" düşüncesi geliyor. Fakat o işte çalışarak cebe girmeden kazanılanlar hiç hesap edilmiyor.

Bir işte çalışan biri, ayda 1.300 maaş alıyor fakat bunun yanı sıra firma çalışanın sağlık ve işsizlik sigortasını, yolunu, yemeğini ve diğer giderlerini de karşılıyor. Dolayısıyla söz konusu rakam ayda 2.000 civarı bir rakam oluyor.

Bir girişimde bulunulması durumunda, hiç para kazanılmasa dahi muhasebeci giderleri, tanıtım giderleri, home ofis değilse ciddi ofis giderleri gibi ayda en az 1.000-2.000 TL 'yi bulan sabit giderler söz konusu oluyor. Para kazanılması durumunda da söz konusu rakamın üstüne vergiyi de eklemek gerekiyor.

Hizmet verilen bir girişimde bulunuluyorsa yüksek oranda eleman çalıştırmak gerekiyor. Bu da ayda 2.000 TL civarında bir rakam anlamına geliyor. Eğer ürün satışı ile alakalı bir girişimde bulunulursa buda ürün giderleri için yine o civarlarda bir gider anlamına geliyor.

Dolayısıyla bir girişimin, bir ayda asgari ücretle çalışan birinin kazandığı parayı kazandırması için ayda sadece 1.300 TL değil, 5.000-6.000 TL civarı bir gelir getirmesi gerekiyor.

Bu noktaya kadar hesap etmediğimiz bir çok gereksinim ve gider var. Zaten ne kadar istesek de bir girişimin giderlerini net olarak hesap etmek mümkün değildir. Mutlaka hesap edilmeyen bir gider söz konusu olur. Amaç elbette "girişimde bulunmayın, yoksa mevcut işinizden daha az kazanır ve sürünürsünüz" demek değil. Amaç tamamen söz konusu şartlarınızı iyi değerlendirilmesini, girişimde bulunacağınız işten elde edeceğiniz gelirleri ve bu iş için gerekli giderleri gerçekçi bir şekilde hesap ederek hareket edilmesini sağlamak. Aksi halde bir işte çalışırken sahip olup şikayet ettiğiniz mevcut şartları bile mumla arar konumuna gelmeniz kaçınılmaz olur.
Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın