"daima ara bugün altın ararken bakır bulursun,yarın bakır ararken altın bulursun."
-Cenap Şahabettin
Girişimcinin Yakıtı Takıntılar

Girişimcinin Yakıtı Takıntılar

  • 6 DK
  • 10-12-2019
  • 2 yorum
  • 8K

Girişimcinin Yakıtı Takıntılar

Başarısızlık=Başarı

Örnek aldığınız insanları düşünmek için bir dakikanızı ayırın. Lider, sporcu veya müzisyen olmasından bağımsız, takıntılı oldukları için başarılı olduklarını garanti ederiz.

Takıntılı” kelimesini duyduğunuzda, bunun kötü bir şey olduğunu düşünebilirsiniz. Bu durum yalnızca sağlıklı olmayan bir şeye saplantılı olunduğunda geçerlidir. Onlar ise, yalnızca onları başarılı kılacak şeyleri değil aynı zamanda bu başarının devam etmesini sağlayacak şeyleri de saplantı haline getiriyorlar.

Takıntılı insanların başarılı olma ihtimalinin daha yüksek olmasının sekiz nedenini aşağıda inceleyebilirsiniz:

1. Takıntı size cesaret verir.

Takıntılı olduğunuzda yeni başlangıçlar size daha kolay gelir. Yere düştükten sonra ayağa kalkmaya ve korkularınızın karşısında dikilmeye cesaretiniz vardır.

Michael Jordan'ın lise takımından atıldıktan sonra basketbol oynamaya devam etmesi cesaret gerektirdi. Paul English, Kayak.com adında pek de meşhur olmayan (!) bir web sitesinin adımlarını atmak için risk sermayesi şirketi Greylock'taki işini bıraktı.

Yazar Ambrose Redmoon bunu mükemmel bir şekilde ifade ediyor: "Cesaret, korkunun olmaması değil, korkunun ötesindeki başka bir şeyin daha önemli olduğu yargısıdır."

2. Takıntı sizi zaman yönetimi ve planlamada uzman yapar.

Başarılı bir şirket sahibi günlük programına sadık olmalıdır, çünkü onu yakından takip etmezseniz günlük veya uzun dönem hedeflerinize ulaşmanız mümkün olmayabilir. Günlük programın en önemli tarafı zamanınızı sadece üretken faaliyetlere harcamanızı sağlamasıdır.

Bir toplantının herhangi bir amacı yoksa takviminizde ona yer vermezsiniz. Ayrıca, okuma veya egzersiz gibi etkinliklere ayıracağınız zamanı daha kolay yönetebilirsiniz.

3. Takıntı düşünmeye ve yeniliğe teşvik eder.

Takıntılı olduğunuzda sürekli bilgi edinmek ve gelişmek istersiniz. Bu, bazı insanlara itici gelebilir ancak başarılı insanlar için bu geçerli değildir. Takıntılarından dolayı sürekli bir ürün veya hizmeti geliştirmek için yeni fırsatlar ve yenilikçi yollar hakkında düşünüyorlar. Aslında, bu yüzden başarılı insanlar yansıtma ve geri bildirim döngüleri gibi teknikler kullanmak için zaman ayırmak ile tanınırlar.

Elon Musk gibi insanlar, geri bildirim döngülerinin düşünme biçimlerini sorgulamalarını sağladığını ve onları iyileştirebilecekleri konular hakkında farkındalıklarını artırdığını söylüyor.

4. Takıntı enerjinizi ve dikkatinizi odakta tutar.

Diyelim ki bir cumartesi sabahı, poğaça ve çay için can atıyorsunuz. Şu anda kafanızdaki tek şey bu. Doğal olarak arzunuzu tatmin etmek için anahtarlarınızı ve cüzdanınızı alıp poğaça almaya gidiyorsunuz. Başarılı insanlar günlük olarak bu hissi yaşarlar. Bir şey istedikleri zaman, tüm dikkatlerini ve enerjilerini bu isteklerini gerçeğe dönüştürmeye adarlar. Hedeflerine ulaşana kadar, başka hiçbir şeye odaklanamazlar.

5. Takıntılı insanlar “hayır” demeyi severler.

Birçok ebeveynin de onaylayacağı üzere, çocukların çoğunun en sevdiği sözcük “hayır”dır. Aynısı başarılı insanlar için de geçerli. Warren Buffett, bir keresinde çok başarılı insanların ortalama düzeyde başarılı olanlara karşı bir avantajı olduğunu belirtti:

‘‘Neredeyse her şeye "hayır" diyorlar. Peki başarılı insanlar neden bu kadar olumsuz bir kelimeye bağımlılar? Her zaman “evet” derlerse, bu sadece dikkatleri dağıtmakla kalmaz, aynı zamanda hayallerini ve hırslarını gerçekleştirmelerini de önler.’’

6. Takıntılı insanlar bilinçli kararlar verirler.

Başarılı insanlar, suçu başkalarında aramak yerine, kişisel sorumluluk alırlar. Örneğin; işleri başarısız olursa, müşterileri suçlamazlar. İşe başlamak ve değişen pazara uyum sağlamamak onların tercihleriydi. Dahası, başarısızlıklarına bir öğrenme deneyimi olarak bakarlar ve bir sonraki iş girişimlerinin gelişmesini sağlarlar.

7. Takıntılı insanlar akıl hocası ararlar.

Okumak ve teorik bilgiler, sizi bir yere kadar götürebilir. Girişimciler, kitaplarda öğrendikleri bilgi ve becerilerini uygulamak için bir Yoda'ya (Yıldız Savaşları karakteri) ihtiyaç duyarlar. 

Malcolm Gladwell, bir ustalığa sahip olmanın 10.000 saat sürdüğü fikrini yaygınlaştırdı; o halde başkalarının bilgilerinden faydalanarak kendi öğrenim sürecinizi de hızlandırabilirsiniz. Başarılı insanlar aktif olarak onları kendilerini en iyi hallerine getirebilecek bir akıl hocası ararlar. Sizin akıl hocanız bir yazar, profesör veya yerel şirket sahibi olabilir.

8. Takıntı yeteneği yener.

Tom Brady, tüm zamanların en iyi oyun kurucularından biri olarak görülmekte. Yeteneği ona bu pozisyonunu sağlamış ve NFL'e sokmuş olabilir, yine de o durmak bilmeden çalışmaya devam etti. 

Conor McGregor kısa bir belgeselde UFC’yi bu şekilde fethettiğini söylemişti: "Bu bir saplantı. Yetenek aslında yoktur; hepimiz insan olarak eşitiz. Zaman ayırırsanız, istediğiniz kişi olabilirsiniz. Ben yetenekli değil takıntılıyım."

Takıntı, kötü bir şey gibi görünebilir ancak doğru şeylere yönlendirildiğinde girişimciler için bir yakıttır. İşlerine takıntılı olanlar, takıntılı olmayanların bıraktıkları sürenin çok daha sonrasında bile hala girişimlerine bağlı kalabileceklerdir.

"Girişimcinin Yakıtı Takıntılar" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
0
çok güzel bir yazı olmuş, kendimi gördüm bu yazıda bir iş yaparken sorunu herzaman kendimde yada yaptıgım işte arıyorum kendimi müşteri yerine koyup ben müşteri olsam kendim almazdım bunu yada oturmazdım buraya diyorum, çoğu insana yanlış geliyor fakat ben düşünmeden herşeyi masaya sermeden iyi kötü yanlarını hesaplamadan bir işe girmeyi sevmiyorum galiba ben takıntılyım, yakıtımın tam olarak dolmasını bekliyorum buda zaman içinde gerçekleşecek gibi gözüküyor...
Oğuzhan Ibiş Oğuzhan Ibiş 3 yıl önce
Yanıtla
0
https://www.linkedin.com sitesini kullanmayı bilen bana bir ulaşabilir mi arkadaşlar.
İş Fikirleri İş Fikirleri 3 yıl önce
Yanıtla
Instagram
Takip et