1. Girişimcilik Yolculuğuna Çıkarken Asla Yapmamanız Gereken 7 Hata
Girişimcilik Yolculuğuna Çıkarken Asla Yapmamanız Gereken 7 Hata
Girişimci Kafası

girisimci.kafasi

Girişimcilik Yolculuğuna Çıkarken Asla Yapmamanız Gereken 7 Hata

  • 26-01-2018, 18:12
  • 0 Yorum
  • 5 ay önce
Girişimcilik kendine has sistematiği olan, başından itibaren inandığınız bir iş fikrini sonuna kadar hiç duraksamadan savunmanızı gerektiren, cesaret gösteremeyenlerin asla girmemesi gereken bir yoldur.

Bu yolda karşınıza kuşkusuz son derece büyük engeller çıkabileceği gibi, işinize sahip çıkar, elinizden gelen gayreti gösterir, ortaya koyduğunuz fikre sizlerin dışında başkalarını da inandırıp, ortak etmeyi başardığınız da inanılmaz fırsatları beraberinde getirebilecek de bir yolculuktur, Girişimcilik.

İşte bu yazımızda, zorlu ama bir o kadar da fırsatlar ile dolu girişimcilik yolculuğuna çıkarken bir girişimci olarak asla ve asla yapmamanız gereken 7 stratejik hatadan bahsetmek istiyoruz size…,

İşletme Maliyetlerini Güzel Hesaplamamak

 

İşletme Maliyetlerini Güzel Hesaplamamak


Girişimcilik yolculuğuna adım atarken işletme maliyetlerinizi son derece iyi hesaplamanız gerekmektedir.

Başlangıç maliyetleriniz ne olacak? İşe başlarken herhangi bir kredi veya yatırım alabilecek misiniz? Buna ihtiyacınız var mı? Var ise geri ödemesi konusundaki planlamanız düzgün bir şekilde yapıldı mı? Yanınızda çalıştıracağınız personelin giderlerini hesapladınız mı? İşletmenizin bulunacağı ofis kira olacak ise aylık maliyeti nedir hesapladınız mı? İşletme içi giderlerinizin tümü için ayırdığınız bir para var mı? Bu ve bunun gibi son derece önemli olan işletme maliyetlerini yola çıkmadan önce hesaplamanız gerekmektedir.

Yol Arkadaşlarını Yanlış Seçmek


Bir girişim faaliyetini başarıya ulaştıran ana faktörlerin başında beraber yola çıkılacak ekip arkadaşlarının iyi seçilmesi gelir.

Bu anlamda sizinle aynı hedefi paylaşan, birlikte motive olabileceğiniz ve karakter olarak da iyi uyuşabileceğiniz yol arkadaşlarınızı çok iyi belirlemelisiniz. Aksi takdirde girişiminiz birçok sorun ile karşılaşma tehlikesi altında kalacaktır.

Hedef Kitleyi İyi Tanımamak


Girişiminizin müşteri olarak hedeflediği kitleyi (target audience) son derece iyi belirlemeli ve bu kitlenin satın alma davranışlarını net bir şekilde ortaya koymalısınız.

Hedef kitlenizi iyi tanımaz, O kitleye yönelik ürün üretemez, O kitlenin dilinden anlamaz ve O kitlenin satın almaya yönelik bilimsel davranışlarını iyi tespit edemezseniz girişiminiz başlamadan bitebilir.

Girilecek Sektörü Detaylı Olarak Analiz Etmemek


Hedef kitlenizi iyi tanımanız gerektiği gibi, girişiminizin başarılı olabilmesi için faaliyette bulunacağınız sektörü de son derece iyi analiz etmeniz gerekmektedir.

Örneğin; Turizm sektöründe faaliyet gösteren bir girişiminiz olacak. Bu girişiminizin bulunacağı Turizm sektörünün her türlü dinamiğini, hangi mevsimde hangi hedef kitleye hitap edileceğini, hangi periyoda içerisinde hangi ürünlerin çok daha fazla satılabileceğini, hangi ürünlerin ise sezonu olmadığını çok iyi tespit etmeli, işin özü sektörün kurdu olmanız gerekmektedir.

Gelir Döngüsünü Net Olarak Belirlememek


Bir girişim fikri ile yola çıkmaya karar verdiniz. Belirli maliyetlere katlanıp, buna uygun ekip arkadaşları seçip, küçük de bir ofis tuttunuz. Hatta ve hatta hedef kitlenizi belirlediniz ve faaliyette bulunacağınız sektörü de analiz etmeyi bildiniz. Ne olursa olsun, bütün bunları isterseniz eksiksiz yapın, eğer sizi belirli bir süre (3 ay, 6 ay ya da 1 yıl) götürebilecek gelir modelini oluşturamazsanız hayatta kalamazsınız.

Bu yüzden hiçbir ürün satamayacakmış gibi belirli bir süre zarfında sizi ayakta tutabilecek gelir döngüsünün ne olacağını? Bu gelir modelini neyin üzerine kuracağınızı net olarak belirlemeniz gerekmektedir.

Aktif Olunacak İş Saatlerini İyi Tespit Edememek


Bir girişimi en uygun başarıya götürecek unsurlardan biri de, bu işletmenin hangi çalışma saatlerinde daha aktif olunacağının, hangi çalışma saatlerinde daha durgun olunacağının son derece iyi kavranmasıdır.

Örneğin; Giyim üzerine faaliyet gösteren bir butik sahibi iseniz, butiğinizin konumlandığı yere de bağlı olarak hangi saatlerde daha aktif olacağınızı bilmeniz gerekmektedir. Müşterilerinizin hangi saatlerde butiğinizi ziyaret ettiğini tecrübe etmeli buna uygun bir satış ve hizmet politikası izlemelisiniz.

Yine örnek olarak akşam 6 ile 8 arası çok daha fazla müşteri çekebilecek bir butiği akşam 6’da kapatıp evinize giderseniz, kendi satışlarınızı kendiniz törpülemiş olursunuz.

Müşteri İletişiminde Yetersiz Kalmak


Bir girişimcinin asla yapmaması gereken hatalardan biri de sahip olduğu müşterileri ile iletişimi kesmek ya da bu iletişimde çok yetersiz kalmaktır.

Portföyünüzdeki müşterileriniz ile belirli ölçülerde samimi diyaloglar kurmaya, Onları dinlemeye, isteklerinin ne olduğunu öğrenmeye ve gelecek için daha iyi nasıl hizmet sunabileceğinizi onlara sormaya asla çekinmemelisiniz.
  • Beğen
  • Muhteşem
  • Aynı Kafa
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Girişimcilik

Kaan Gülten'in pazarlama deneyiminden alıntılanmıştır. Ülkemizin kriz dönemlerinde, kola tüketmeyelim, dolar bozduralım, şuna yasak ...

Kişisel Gelişim

İnsanları bir şey satın almaları için ikna etmek zorlu bir görevdir. Özellikle de herkesin birbirinden kurnaz olduğu bugünün ...

Girişimcilik

Doğru yerde ve doğru zamanda yapılan yatırım, hiç beklenmedik sonuçlar doğurabiliyor. Bunun en iyi örneğini Bitcoin’de gördük. Bitcoin, ...

Girişimcilik

Türk mobil oyun şirketi Gram Games, yakın zamanda Türkiye’den Londra’ya doğru açılmıştı. Bugüne kadar Amerika’da en çok ...

Kişisel Gelişim

Dünyaca ünlü PayPal şirketinin kurucu ortaklarından Peter Thiel, öğrendiği 4 önemli deneyimi genç girişimcilerle paylaştı. ...

Girişimcilik

 Girişimci olmak, bazen en dikkat çeken ve farklı iş fikirleri ile ilgilidir. Yine de en orijinal iş fikirlerinin bile başarı için ...

home search notifications 1 person