"Bulunduğun yeri beğenmiyorsan harekete geç. Sonuçta sen bir ağaç değilsin."
-Jim Rohn
Girişimcilik Kadar Önemli Olan Şey; Girişkenlik

Girişimcilik Kadar Önemli Olan Şey; Girişkenlik

  • 3 DK
  • 02-09-2017
  • 0 yorum
  • 711
Çok başarılı olma potansiyeline sahip bir proje fikrine sahipsiniz diyelim. Hatta söz konusu başarılı olma potansiyeline sahip girişim fikrinizi hayata geçirmiş de olabilirsiniz. Fakat girişiminizi başarıya ulaştıracak ya da hızla büyümesini sağlayacak en önemli unsurlar arasında girişkenlik unsuru gelir.

Girişimcilik ve girişkenlik kelimeleri her ne kadar birbirine çok benzese, hatta aynı düşünülse de birbirinden farklıdır. Öyle ki Türk Dil Kurumunda dahi ayrı olarak açıklanmaktadır;

Girişimci, "Üretim için bir işe girişen, kalkışan kimse, müteşebbis" ve "Ticaret, endüstri vb. alanlarda sermaye koyarak girişimde bulunan kimse, müteşebbis" şeklinde iki anlama sahipken, Girişken, "Kendi kendine iş, uğraş yaratabilen, bir işe çekinmeden girebilen, başkalarıyla kolayca ilişki kurabilen, girişkin".

Girişken kelimesinin açıklamasında yer alan "başkalarıyla kolayca ilişki kurabilen" bölümü, girişimcilikte girişkenliğin en önemli unsurudur. Zira pek çok başarıya ulaşmış kişi, başarı öykülerini anlatırken bu unsura dair anılarını paylaşırlar. Kimisi birisiyle tanışması, kimisi girişimlerine katkı sağlama potansiyeline sahip kişiler ile iletişim kurma çabası sonrasında ciddi kazanımlar elde etmişlerdir. Peki girişiminizi başarıya ulaştıracak şekilde nasıl bir girişken olabilirsiniz.

Konferanslara Katılın


Projelerini başarıya ulaştırmış ve sizin girişiminize faydası olma potansiyeline sahip girişimciler genel olarak ya konferanslara konuşmacı olarak ya da dinleyici olarak katılabilirler. Elbette söz konusu size fayda sağlama potansiyeline sahip kişinin tam olarak kim olduğunu bilememe ihtimaliniz de vardır. Dolayısıyla konferanslarda mümkün olduğu kadar çok kişiyle konuşmaya, iletişim kurmaya çalışın. Kurulan iletişim orada kalmasın ve ileride tekrar iletişim kurabilmek adına, mümkünse telefon numarası alın. Mümkün değil ise en kötü ihtimalle bir sosyal medyadan bağlantı kurun ya da mail adresi alın.

Sosyal Medyadan Takip Edin ve Mesaj Gönderin


Hemen hemen herkesin internette, özellikle sosyal medyada olduğu bir dönemdeyiz. Hele ki girişimci olup sosyal medyada var olmamak neredeyse düşünülemez. Dolayısıyla sizin projeniz için bir şeyler yapma potansiyeline sahip kişilerde muhakkak sosyal medyada bir hesap sahibidir.

Mail Gönderin


Projelerini başarıya ulaştırmış ve sizin projenize katkı sağlama potansiyeline sahip kişilerin büyük olasılıkla mail adresleri vardır. Sosyal medyadan çok sayıda kişinin kendisine mesaj göndermesi, yorum yapması nedeniyle, sizin gönderdiğiniz mesaj dikkat çekmeyebilir. Bu tip bir durumda mail göndermek çok daha sağlıklı ve yerinde bir seçenek olabilir.

Elbette "taktik maktik yok, bam, bam, bam" şeklinde girişkenlik mantığı çoğu zaman olumsuz sonuçlanabilir. Bu nedenle başka bir yazımızda nasıl bir girişken olunması ve girişken olurken nelere dikkat edilmesi gerektiğine bakacağız.
Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et