"En güzel intikam;Mutlu olmaktır. Başka hiçbir şey sizi sevmeyenleri daha fazla rahatsız edemez."
-Anonim
Girişimcilik Hakkında Bildiklerinizden Farklı Olan 7 Gerçek
Ömer K.
Ömer K. 21 Takipçi

Girişimcilik Hakkında Bildiklerinizden Farklı Olan 7 Gerçek

  • 4 DK
  • 19-03-2018
  • 0 yorum
  • 633
Girişimci olmak istiyorsanız ve bunu çevrenizde bulunan kişiler ile paylaşmışsanız, muhtemelen size onlarca farklı şey söylenmiştir. Söylenen bu şeyler de çoğunlukla girişimci olmayan kişilerin bu konu hakkında tespit ettikleridir. Buna önyargı demek bir bakıma doğru olur. Bu yanlış yönlendirmelerin sonucu olarak da pek çok kişi girişimcilik macerasına ilk başladıkları zaman gerçekleri ne yazık ki çok farklı şekillerde öğrenmiş oluyorlar. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak için girişimcilik konusunda merak ettiğiniz her şeyi doğrudan girişimcilerden öğrenmelisiniz. İşte, girişimcilik hakkında bildiklerinizden farklı olan 7 gerçek…
1. Girişimcilik çok da büyüleyici bir şey değildir
İnsanların girişimci olmak adına öğrendikleri en büyük yanlışlardan biri, kendilerini daha işin başında CEO olarak tanımlamalarıdır. Birçok kişi düşledikleri işten ziyade elde etmek istedikleri göz alıcılık için girişimci olmak istiyor. Fakat bu konuda unutulmaması gereken en önemli şey, girişimciliğin düzenli maaşı olan bir işte çalışmaktan çok daha zor olduğu gerçeğidir.

2. Para kazanmak için sevilen işi yapmak yeterli olmayacak


Başarısız girişimcilerin büyük bir kısmı sevdikleri işleri yaparak büyük paralar kazanabileceklerini söylerler. Gerçekte ise durum tam tersi şekilde ilerler. Bunun nedeni ise işlerin hafiflemesi ile birlikte siz yalnızca keyif almaya odaklanırsınız. Sonuç olarak da önemli detayları göz ardı etmiş olursunuz.

3. Fikirden daha fazlasına ihtiyacınız var
Tek başına var olan bir fikir asla yeterli olmayacak. Bununla beraber tutku, çaba ve doğru stratejinin de olması gerekiyor. Böylece yapılacak olan çalışmalar çok daha başarılı bir şekilde sonuçlanmış olur.

4. Büyümek her zaman tüm sorunları çözmeyecek


Genel itibarıyla girişimciler hacimlerinde büyüme olduğunda işlerinde var olan sorunların çözüleceğine inanırlar. Ancak kâr beklenilen yerde hiç umulmadık bir anda devrilme noktası ile karşı karşıya kalınabiliyor. Böyle bir durumda iş modelinin satış maliyetleri ve yatırım gelirleri ile ilişkisi olduğu konularda gerçekçi düşünüp öyle hareket etmek gerekiyor. Yani belirli bir hacme ulaştıktan sonra elde ettiğiniz büyüme, bütün sorunları çözmeyecek.

5. Tek başına hiçbir şeyi başaramazsınız
Düşünülenin aksine girişimcilik grup odaklı bir iştir. Pek çok farklı konuda geniş bir iletişim ağına sahip olmak ve çevreden alınacak olan destek oldukça önemlidir. Tek başına hareket edilmesi, sizin sınırlandırılmanıza neden olacak ve bunun sonucunda başarısız olacaksınız.

6. Problemin çözümünü bulmak başarılı olmanın garantisi değil


İnsanların siz ortaya koyana kadar gereği olduklarını düşünmedikleri şeyleri üretip başarılı sonuçları elde eden pek çok farklı girişimci hikâyesi var. Ancak gerçek sorunlara çözüm bulmak her zaman başarılı ve zengin olunacağı anlamına gelmez.

7. Başarılı olmak için yatırımcılara ihtiyaç yok


Düşünülenin aksine girişimci olmak için bazen çok büyük yatırımlara ihtiyacınız yok. Eğer piyasa ürüne cevap verebiliyorsa, yatırımcıya ihtiyaç duyulmaz ve ürün doğrudan satışa sunularak para kazanılabilir. Yatırımcıların girişimcilikte önemli bir yeri olduğu düşüncesi doğrudur fakat pek çok yatırımcının da yatırım yaptığı şirketleri batırdığını görüyoruz.
Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın