"sadece ölü balıklar akıntı ile beraber gider."
-Anonim
Girişimcilik Düşüncelerinizi Güçlendirmenin 10 Yolu

Girişimcilik Düşüncelerinizi Güçlendirmenin 10 Yolu

 • 6 DK
 • 10-07-2019
 • 0 yorum
 • 7K

Her gün vizyonunuzu düşünün. Okuyun. Dinleyin. Etkinliklere gidin. Dünya vizyonunuzu geliştirmeniz için çabalıyor. İzin verin.

 

Başarılı bir girişimci olmak, sayıları ve finansı yönetmenin ötesine geçen bir öğrenmeyi gerektirir. Bu unsurlar kesinlikle önemli bir rol oynar fakat sayılarla önemli bir şeyler yapmak yaratıcılık ve liderlik yeteneği gerektirir.

 

Bu yetenekler, matematik için ihtiyacınız olanlardan çok daha az somuttur. Bunun yerine, girişimci bir zihnin güçlendirilmesi, sınıf içinde ve dışında öğrenilen derslere gerek duyar. İşte bu derslerin birkaçı:

 

 1.  Deneyimli mentorları dinleyin. 

 

Yapabileceğiniz en pratik şeylerden biri, bir mentor bulmak ve onun söylediklerini dinlemektir. Mark Zuckerberg gibi dünyada finansal açıdan en başarılı kişilerden bazıları başarılarına, danışmanlarına ve paylaştığı deneyimlere değer verir.

 

Mentorlar fikirleriniz için mükemmel birer uyarıcıdır. Bu yüzden size neyin umut verici olduğunu düşündüklerini veya neyin zararlı olduğunu öngördüklerini söyleyebilirler. Bunları önceden bilmek zorunda değilsin, paylaşma deneyimi olan insanlarla bağlantı kurmak için LinkedIn gibi kaynakları kullanabilirsin.

 

 1.  Olabildiğince çok okuyun.

 

Mentorların yanı sıra, yayınlanan kitap ve makalelerden bilgi edinebilirsiniz. Deneyimlerini bir yere yazıp dünyayla paylaşan insanlar, hatalarından ve başarılarından ders çıkarmanızı ister ve kendi girişimlerine uygulayabileceğiniz gerçek dünya hikayeleri sunabilirler. Örneğin, bir çok başarılı CEO, haftada en az bir kitap okuduğunu söylüyor.

 

 1.  Girişimci etkinliklere katılın.

 

Yaptığınız işte daha iyi olmak ister misiniz? Fuarlar, konferanslar, web seminerleri ve bunun gibi etkinliklere katılarak kendinizi diğer girişimci zihinlerle tanıştırabilirsiniz. Bu tür olaylar ağ oluşturmak için mükemmel fırsatlardır.

 

 1.  Yeni zorluklar araştırın. 

 

Bir girişimcinin sahip olabileceği en önemli becerilerden biri problem çözmektir. Hızlı düşünmeyi, durumları çeşitli açılardan çalışmayı ve daha önce kimsenin denemediği yaratıcı çözümler geliştirmeyi öğrenmeniz gerekir. Bu tür becerileri geliştirmek için beyninizi eleştirel düşünme konusunda geliştirmelisiniz.

Bunu yapabilmek için zorlu durumları araman gerekir. Örneğin, geribildirim ve eleştiriyi kabul etmeyi öğrenmek, başkalarının düşüncelerini ve fikirlerini ciddiyetle dinlemek, sonuçlara ve çözümlere odaklanmayı seçmek zorunda kalacaksınız.

 

 1.  Her gün vizyonunu düşünün ve gözden geçirin. 

 

Girişimci olmak istiyorsunuz çünkü bir fikriniz var, işte bu sizin vizyonunuz. Bu becerileri geliştirdiğinizi ve stresli durumlara neden girdiğinizi kendinize hatırlatmak için her gün vizyonunuz hakkında olumlu düşünmelisiniz. İhtiyacınız olduğunda kendinize motivasyon sağlayacak bir şeyler yapabilirsiniz.

 

 1.  Verdiğiniz sözleri yerine getirin. 

 

Kendinizi rekabetten ayırt etmenin bir yolu, vaatlerinizi yerine getirmektir. Birisi için birinci sınıf bir web sitesi oluşturma sözü veren bir geliştirici misiniz? Müşterinin beklemediği ek özellikleri de o web sitesine ekleyebilirsiniz. Bu alışkanlık yalnızca itibarınızı arttırmakla kalmaz, daha güçlü müşteri ilişkileri geliştirmenize yardımcı olur.

 

 1.  İşin her bölümünü deneyin. 

 

Bir girişimcinin tabağında birçok görev vardır. Ancak işi büyüdüğünde ve çalışanları olduğunda tüm bu sorumlulukların ne kadar zor olabileceğini unutabilirler. Herkesin işini iyi yapabilmesi için ve egonuzu yükseltmekten kaçınmak için elinizi her işin altına koymalısınız.

 

İşlerinin neye benzediğini görmek için çalışanlarınla birlikte çalışmalısınız. Bu size işleri dengede tutmanız için yardımcı olacak ve ekip olarak işbirliği yapma ve ekibinizle bağ kurma fırsatları sunacaktır.

 

 1.  Öz disiplin pratiği yapın. 

 

Başarılı bir girişimci olmak disiplin gerektirir. Hem mesleki hem de kişisel yaşamınızda zaman kaybetmek konusunda dikkatli olmanız gerekir. Sosyal medyada geçirdiğiniz zamanı sınırlamalısınız, bol uyuduğunuzdan ve dengeli yemekler yediğinizden emin olmalısınız, egzersiz yapmak ve okumak için zamanınızı planlamalısınız ve dikkat dağıtıcı şeyleri azaltmalısınız. Organize ve disiplinli olmak için çalışmalısınız.

 

 1.  Konuştuğunuzdan daha fazla dinleyin.

 

Her zaman konuştuğunuzdan daha fazla dinleyin; dedikleri gibi iki kulağımızın ve sadece bir ağzımızın olmasının bir nedeni var. Özellikle zor ya da rahatsız edici konuşmalar söz konusu olduğunda, diğer kişinin ne söylediğini anlamak için ne olduğunu duymaya ve gerçekten duymaya odaklanmak en iyisidir. Sıklıkla, birilerinin bize ne söylemeye çalıştığını duymak yerine yanıtları dinleriz. Herhangi bir duruma yanıt vermeden önce dinlemek ve yansıtmak her zaman daha iyidir.

 

 

 1.  Diğer insanlara yardım et. 

 

Öğretimde, başkalarına aktardığımız kadar çok şey öğreniriz ve bu yüzden diğer insanlara yardım etmek yapabileceğimiz en tatmin edici şeylerden biridir. Girişimcilik girişimlerinde başkalarına yardım etmek, kendi işiniz hakkında size çok şey öğretebilir çünkü bu durum yansıma gerektirir.

 

Örneğin, birlikte çalıştığınız bir iş ortağının başarısız bir sosyal medya kampanyasıyla mücadele ettiğini gördüğünüzde neyin yanlış gittiğini değerlendirmek için gönüllü olduğunuzu söyleyin. Stratejilerinizle ilgili notları karşılaştırarak, kendi sosyal medya pazarlamanıza yeni bakış açıları geliştirebileceksiniz ve gelecekte yeni hamleler için yeni fikirler edineceksiniz.

 

Girişimci olmak sadece bir işletmeyi idare etmek değildir; Yeni bir düşünce tarzı gerektirir. Kendi girişimcilik zihnini nasıl güçlendireceksiniz?

 

 

"Girişimcilik Düşüncelerinizi Güçlendirmenin 10 Yolu" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et