"bir miktar eğlence olmadıkça; hiçbir şeyi başaramazsınız."
-Anonim
Girişimcilik DNA’sı Nedir? İlla Girişimci Doğmak mı Lazım?

Girişimcilik DNA’sı Nedir? İlla Girişimci Doğmak mı Lazım?

Ömer K.
Ömer K. 41 Takipçi
  • 4 DK
  • 13-12-2017
  • 0 yorum
  • 1K

Girişimcilik DNA’sı Nedir? İlla Girişimci Doğmak mı Lazım?

Başarısızlık=Başarı
Artık girişimcilerin hayatında müşterilerinle konuş, yap, ölç, öğren, dışarı çık, pivot et, minimum gerekli ürün (MVP) gibi cümleler çok fazla yer tutmaya başladı. Bunun gibi enstrümanları doğru kullanmayı bilmeyenler de ne yazık ki yarışta kaybeden taraf oluyor. Bazıları da “ben girişimci doğmadım ki” diyerek umudunu daha en başından kesiyor. Gerçekten girişimci doğmak mı lazım? Girişimci doğmak diye bir şey olabilir mi? Girişimciliğin bir DNA’sı mı var ki?
Girişimcilik DNA’sı


Girişimcilik DNA’sı Nedir? İlla Girişimci Doğmak mı Lazım? 1

Eskiden “tavuk mu yumurtadan çıkar, yoksa yumurta mı tavuktan?” sorusu kafamızı meşgul ederdi. Şimdi dertlerimiz büyüdü ve sorduğumuz sorular da değişti. Şimdilerde sorduğumuz soru şu: “Girişimci olunur mu yoksa girişimci mi doğulur?” Bu soru, hemen hemen hepimizin aklına mutlaka bir kere de olsa gelmiştir.

Aslında bu sorunun yanıtı bizden önce çok fazla araştırmada soruşturuldu. Hatta bazıları girişimcilik DNA’sı bulmak için deneyler bile yaptı. Bu araştırmalardan bazıları, doğuştan gelen bazı özelliklerin olduğunu kanıtladı. Peki, bir insanın doğumunda risk alabilmesini olası kılan ve daha önceki atalarında kendisine geçmiş, risk alabilme yeteneğini arttıran gen var mıdır acaba? Risk almak diyoruz, çünkü 'girişimci' dendiğinde akla ister istemez ‘risk alan kişi’ geliyor.

Sorun Büyük Değil


Girişimcilik DNA’sı Nedir? İlla Girişimci Doğmak mı Lazım? 2

Aslında bütün bu tartışmayı bir kenara bırakmak gerekiyor. Çünkü girişimci olmak da girişimci doğmak da başarı kıstası sayılamaz. Yani sorunumuz çok da büyük değil. Gelişen teknoloji, her ne kadar ekonomi bir türlü rayına oturamamış olsa da istihdam olanakları, meslek dallarındaki çeşitliliği görebilmek için yaratıcı fikirler geliştirmeniz ya da bir uzmanlık dalında ilerlemeniz daha doğru.

ABD’de başarılı bir girişimci, yönettiği şirketlere ilişkin olarak yıllar sonra bir itirafta bulunmuş: “Birlikte çalıştığımız yöneticiler ve elemanlarda, bizden ayrılırlarsa hayatlarının mahvolacağı havasını yarattık. En iyi çalışanlarımız, buna hep inandı…” Bugün, iş değiştirmek, kendi işinin sahibi olmak, hayata yepyeni bir pencere açmak için hiç de geç değil aslında. Hem de en kötü patronlara rağmen!

Yapılan araştırmalara göre, iş dünyasındaki nitelikli insan sayısı 2050’li yıllara kadar doldurulamayacak. Teknolojik gelişmeler, nitelikli insan ihtiyacını en az 50 yıl sonra frenleyebilecek… Yani önümüzde daha çok yıl var!

Peki Ne Yapmak Lazım?


Girişimcilik DNA’sı Nedir? İlla Girişimci Doğmak mı Lazım? 3

Konfüçyüs’ün sözünü hatırlayalım: “Hiç kimse başarı merdivenini elleri cebinde tırmanmamıştır”. Bu yüzden yapmanız gereken en temel şeyler şunlar:

Bildiğin İşi Yap: Başarılı girişimciler, sektör deneyiminin başlangıç risklerini en aza indirebileceğini söylüyor. Bazen bildiğin işi yapmak, en önemli basamak olabilir.

Zevkine Güven: Yetersiz bilgi her zaman tehlikelidir. Ama bazen aklınıza iyi bir fikir geldiğinde ne olursa olsun zevkinize güvenmeniz de gerekir. 

Fikrini Geliştir: Kulağa iyi gelen bir iş konsepti ile gerçekten işe yarayan ve para kazandıran bir işi nasıl ayırt edersiniz? Çok kötü konseptleri başarıya ulaştıranlar gibi batıranlar da var. Bir fikri, konsepti veya inancı disiplinle harmanlamak ve gerçek bir iş planına dönüştürmek oldukça önemli. 

Yeteneklerini Geliştir: Gerekirse bir kursa ya da eğitim programına katılıp, kendinizi geliştirin. 

Piyasayı Araştır: İş kuracakların piyasa ve ürünlerin yeri konusunda bir anlayış geliştirmesi gerekir. En iyi yollardan biri de rekabeti değerlendirmektir.

İş Planı Yap: Ne üreteceksiniz, hedef kârınız ne, kimlerle çalışacaksınız gibi soruların yanıtlarını içeren bir plan yapmak şart.

İsim Seç: Girişiminiz için kısa, güçlü, tanıdık ve insanların söylemekte zorlanmayacağı isimler seçin. Gerekirse bu konuda bir uzmana danışın. 

Ekibini Kur: Sizin değerlerinizi paylaşan ve iş bitirmeyi seven insanları işe alın, onlarla çalışın. 
"Girişimcilik DNA’sı Nedir? İlla Girişimci Doğmak mı Lazım?" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et