"hayatımı sadece ben değiştirebilirim. bunu benim için başka kimse yapamaz"
-Anonim
Girişimcilik Aşkına İstifa Edeceklerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Girişimcilik Aşkına İstifa Edeceklerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Tembel Yazar
Tembel Yazar 3 Takipçi
  • 5 DK
  • 15-12-2017
  • 0 yorum
  • 1K

Girişimcilik Aşkına İstifa Edeceklerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Başarısızlık=Başarı

Uzun dönemler başkalarının işlerinde çalıştınız ve artık kendi kanatlarınızla uçmak istiyorsunuz. Başkalarına çalışmak yerine kendi işinizin patronu olmanın zamanı geldiyse ve uygulamaya hazır harika bir fikriniz varsa istifa etmeden önce dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar bulunuyor.

Özellikle de 30’lu yaşlarda, başkalarının işlerinde çalışan kişiler kariyerlerini gözden geçirmenin vakti geldiğine inanıyor. Çünkü bu yaşlarda artık maddi kazancın yanı sıra mesleki tatmin, başarı ve beğenilme dürtüleri de ön plana çıkıyor.

Yıllardır emek verilen bir işten ayrılmak ise hiç de kolay olmuyor. Sağlam ve düzenli bir işten hiç bilinmeyen bir sektöre doğru yola çıkan kişiler için birçok farklı risk bulunuyor. Bu riskleri önceden hesaplamak ve doğru kararlar vererek girişim başlatmak daha doğru bir yol olacaktır. İşte, girişimcilik aşkına istifa etmeden önce dikkat edilmesi gerekenler…

Neden Girişimcilik? Anlatsanıza Biraz…

Neden girişimci olmayı istediğinizi doğru analiz etmeniz ve tüm sebep, sonuçları belirlemeniz gerekiyor. Sadece kendi işinizin patronu olmak, bunun tatmini yaşamak veya kimseye hesap vermemek gibi yüzeysel sebepler yüzünden girişimci olmak eninde sonunda başarısızlık getirecek ve işinizi bıraktığınız için pişmanlık yaşamanıza neden olacaktır.

Finansal Durumunuzu En İyi Şekilde Analiz Edin

Girişimcilik için belli bir sermayeniz olması gerekiyor. İş sermayesi dışında sizlere maddi olanaksızlar yaşatmayacak düzenli bir gelirinizin olması lazım. Çünkü yapacağınız işte ilk aylarda gelir elde edemeyebilirsiniz. Ancak harcamalarınız devam edecektir. Bu harcamaları karşılayacak ve yaşamsal standartlarınızı etkilemeyecek birikimleriniz olması oldukça önemlidir. Kötü olasılıklar da düşünülmeli ve eğer işleriniz istediğiniz gibi gitmezse sizi bu darboğazdan kurtaracak birikiminiz ve yedek planınız olması gerekir.

Başarısızlıktan Çekinmeyin

Gerekli tüm şartları sağladığınız halde "ya başarısız olursam" diye bir düşünceniz varsa, bu düşünce sizi korkutmasın. En kötü olasılıkları düşünün ve başarısız olursanız bile bu başarısızlığı alt edecek şekilde yeniden başlama gayretini kendinize empoze edin. Her seferinde yeniden başlayın ve asla geçmiş başarısızlıklara takılmayın.

Küçük Adımlarla Başlayın

Kendi işinizi kurmak için ilk adımı attığınızda bu adımın küçük, temkinli ve ileriyi görerek olması gerektiğini unutmayın. Birden bire sektöre dalış yapmayın ve tüm birikimlerinizi biranda işe yatırmayın. Örneğin ilk girişimcilik deneyiminizde alanında uzman, yüksek gelir beklentisi olan, profesyoneller yerine daha az ücretle çalışacak, öğrenmeye açık ve gelecek vaat eden kişileri çalışma arkadaşı olarak tercih edebilirsiniz.

İyi Bir Yatırımcı Bulun

Kendi sermayenizle yola çıkmış olsanız bile uzun vadede sizlere destek olacak ve çalışmalarınıza yatırım yapacak iyi yatırımcılara ulaşın. İş fikrinizin gerekliliğini, avantajlarını ve kazançlarını ayrıntılı bir şekilde hazırlayın ve bu sunumları yatırımcınıza yapın. Girişimcilikte yatırımcınızın olması sizleri maddi anlamda destekleyecek ve yeni yatırımcıların da dikkatini çekmeyi sağlayacaktır. Bu da girişiminizin sürekliliğini ve başarısını sağlayacak önemli bir adım olacaktır.

Vakit Kaybetmeyin

Günümüz dünyası hıza entegre olmuş halde… Her gün yeni fikirler, yeni işler ve yeni girişimcilik faaliyetleri ortaya çıkıyor. Sizin düşündüğünüz işler bile bir gün karşınıza çıkabilir ve keşke erken davransaydım duygusu yaşayabilirsiniz. Eğer size yarar sağlayacak ve kazanç oluşturacak iyi bir fikriniz varsa zaman kaybetmeden bu fikre yoğunlaşın ve çalışmalarınıza başlayın. Unutmayın girişimcilik fikirleri size ait değildir. Bu fikirler herkes için olağandır ve bu fikrin size ait olması için uygulamaya geçilmesi gerekir. Doğru adımlarla ve ileriyi görerek yapacağınız tüm işler sizlere yakın vade de kazanç sağlayacak ve başarılı bir girişimci olmanızın önünü açacaktır.

 

 

"Girişimcilik Aşkına İstifa Edeceklerin Dikkat Etmesi Gerekenler" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et