"başarısızlıkların %99'u, mazeretler üreten insanlardan gelir."
-George Washington
Girişimciliğin En Büyük Sınavı: Para Kazanmaya Başlamak

Girişimciliğin En Büyük Sınavı: Para Kazanmaya Başlamak

  • 6 DK
  • 17-01-2018
  • 0 yorum
  • 3K

Girişimciliğin En Büyük Sınavı: Para Kazanmaya Başlamak

Başarısızlık=Başarı

Selam girişimciler, kendini girişimci hissedenler ve diğerleri… Girişimcilik ile alakalı hemen hemen bütün makale, kitap ve konferanslarda para kazanana, dolayısıyla başarıya ulaşana kadar atılması gereken adımlar anlatılır. Hele ki kişisel gelişim seminerlerinde ve kitaplarında anlatılanlar masallara benzer.

Masaldaki kahramanımız (girişimcimiz) çok zorlu şartlarda yola çıkar. Türlü engeller aşar ve mutlu sona ulaşır. Gökten 3 elma düşer, biri Newton ‘un kafasına, diğeri anlatanın, öteki dinleyenin… Peki ya sonra? Masallarda anlatılan hikâyelerde başkarakter ya da karakterler mutlu sona ulaşır, eyvallah da, başarı ya da mutluluk sabit bir şey değildir ki… Zaten adı üstünde bunlar ancak masallarda olur. Dolayısıyla biz gerçek dünyaya dönelim. Zira girişimcilikte de altın niteliğinde bir kural vardır; Başarılı olmaktan daha önemli bir şey var ise, başarılı kalabilmektir. Bu doğrultuda girişimimizde başarıya ulaştığımızda yani kayda değer oranlarda para kazanmaya başladığımızda nelere dikkat etmemiz gerektiğine göz fırlatalım.

Ne Oldum Değil, Ne Olacağım Demeli


Biliyorum, çok klasik bir söz. Fakat klasik olması, zamanla kişiler tarafından artık anlaşılmayan, genelde düşenlerin arkasından söylenen, düşmeden önce dikkat edilmeyen bir söz haline gelmiş. Bu nedenle son derece dikkat edilmelidir.

Aylarca, belki yıllarca uğraştığınız girişiminiz sonunda meyvelerini vermeye başlayabilir. Fakat bundan sonra hiçbir şey yapmasanız da sürekli meyve vereceği anlamına gelmemektedir. Aksine daha çok çalışmalı, girişiminizi ayakta tutmalı hatta büyütmelisiniz.

Gündemi Takip Edin


Ülkemiz girişimcilik açısından çok kaygan bir zemine sahip. Bir yerde bomba patlar, ticaretimizin olduğu bir ülke ile kriz yaşarız, dolar kendisine şeker alınmamış çocuk gibi bir zıplar bir kendini yere atar, benzine zam gelir, ülke içinde siyasal çalkantılar olur, bir bölgede savaş zaten eksik olmaz. Bu sorunlar anlatmak ile bitmez.

Şimdi bu noktada bir girişimci “bana ne ya, benzine zam gelirse gelsin, ben zaten LPG kullanıyom” ya da “benim dolar ile işim yok, ticaretimi TL ile yapıyorum” diyen kişiler kendilerine “girişimciyim” diyorsa, vay girişimcilik kavramının haline… Zira girişimcilikte kelebek etkisi söz konusudur. Bir firmanın işleri kötü gider, işçilerini işten çıkarır, bu da sizin potansiyel müşterilerinizin parasız kalarak sizden ürün ya da hizmet alımı gerçekleştirmemesine neden olur.

Dolayısıyla ekonomiye ve gündeme dair gelişmeleri iyi takip etmeli, olası gelir düşüşlerine yönelik önlemler alınmalı.

Gelir ve Gider Nedenlerinizi Sorgulayın


Neden para kazanamıyorum?” kadar önemli bir soru daha varsa o da “neden para kazanıyorum?” sorusudur. Girişiminiz bir ay çok iyi kazanç getirebilirken, bir ay kendi giderlerini bile karşılayamayacak kadar az gelir getirebilir.

Gelirin beklentinizden yüksek olduğu ay ve dönemlerde, ne oldu ya da ne yaptınız da, yüksek kazanç elde ettiğinizi sorgulayın. Söz konusu neden eğer özel bir gün ya da dönem kaynaklı ise bunun geçici olduğunu bilerek hareket edin. Aynı şekilde gelir, beklentinizden düşük olduğu ay ve dönemlerde, ne eksik ya da ne yanlış diye analiz edin ve ilk iş olarak bunu düzeltmeye çalışın.

Girişimciliğin En Büyük Sınavı: Para Kazanmaya Başlamak 1

Henüz Cebinize Girmemiş Paraya Güvenmeyin


Belki sonradan parasını almak üzere bir satış yapmış veya hizmet vermiş olabilirsiniz. Parayı size verecek olan kişi ya da kurum size ödeme yapacağına dair net bir tarih verebilir. Fakat asla o paranın, o tarihte geleceğinden yüzde yüz emin olarak adım atmayın. Zira henüz cebinize girmemiş para, tam anlamıyla sizin paranız demek değildir. Bir aksilik olma olasılığını, paranın gelmeme ya da gecikmeli olarak gelme ihtimalini göz önünde bulundurarak hareket edin.

Her Zaman Çok Kazanacağınızı Düşünerek Hareket Etmeyin


Bu noktaya kadar ki yazılanlarda da dolaylı yoldan söylenmeye çalışıldığı gibi, kazancınızın sürekli dikey ivme ile hareket edeceğini düşünmeyin. Belki son 3 ay boyunca çok iyi kazançlar elde etmiş olabilirsiniz. Fakat bu dördüncü ayda aynı oranda kazanç elde edeceğinizin garanti olduğu anlamına gelmez.

Elbette bu paranoya ile hareket etmekte doğru değildir. Zira işinize yatırım ve onu büyütmek için harcamalar yapmanız gerekecek. Fakat söz konusu yatırım ve büyütme harcamalarını, bir sonraki ay, önceki aylara nazaran daha düşük oranda kazanç sağlayacak olsanız bile sizi büyük sıkıntılara sokmayacak şekilde yapın.

Empatinizi ve Hassasiyetinizi Kaybetmeyin


Ne yazık ki araştırmalar kişilerin kazanç oranı arttıkça empati yapma oranının azaldığını göstermektedir. Aynı şekilde işe ve kişilere olan hassasiyet yerini, “nede olsa kazanıyorum” mantığına sahip olunarak rahatlığa bırakmaktadır. Fakat sizin işinizi başarılı, para kazandıran noktaya getiren unsurlar bu ana unsurlardır. Dolayısıyla bu unsurları kaybederseniz, sahip olduğunuz başarıyı da öyle ya da böyle gün gelir kaybedersiniz.

SONUÇ


Netice olarak başarı kaygan bir zeminde ayakta durmaya benzer. Gerekli önlemleri almaz, dikkatli hareket etmezseniz, kayıp düşmeniz kaçınılmaz. Sizi başarıya ulaştıran unsurları iyi analiz etmeli, bu unsurları kaybetmemeli, hatta üzerine yeni başarı unsurları koymalısınız.
"Girişimciliğin En Büyük Sınavı: Para Kazanmaya Başlamak" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et