"zeki insanları işe alıp, sonra onlara ne yapacaklarını söylemek mantıklı gelmiyor. biz zeki insanları, onlara emir vermek için değil, onlar bize "ne yapacağımızı söylesinler diye işe alırız."
-Steve Jobs
Girişimciliği Destekleyen En İyi Kişisel Gelişim Kitapları

Girişimciliği Destekleyen En İyi Kişisel Gelişim Kitapları

  • 9 DK
  • 15-12-2020
  • 0 yorum
  • 1K

Girişimciliği Destekleyen En İyi Kişisel Gelişim Kitapları

Başarısızlık=Başarı

Yeni bir fikri hayata geçiren, azimli ve çalışkan insanların hayatlarını ve projelerini anlatan çok sayıdaki kişisel gelişim kitapları şüphesiz ki okuyucusuna ilham kaynağı olmaktadır. Geçmişten bugüne binlerce çeşidi yazılan “Girişimciliği Destekleyen En İyi Kişisel Gelişim Kitapları” listemiz ile fikrinizin peşine düşmekten korkmayacaksınız. İşte, dünyanın en ilham verici kişisel gelişim kitapları ve detayları...

İlham Verici Kişisel Gelişim Kitapları

Dünyanın birçok noktasında en az okunan kitap türlerinden biri kişisel gelişim temelli kitaplardır. Birçok okuyucu hemen her kitapta yer alan sıradan paylaşımlardan sıkılarak bu tür kitapları gördüğü an uzaklaşmaktadır. Fakat öyle kişisel gelişim kitapları vardır ki sizi fikrinizi geliştirmeye ve hayata döndürmeye adeta zorunda bırakır. İşte, dünyanın en ilham verici kitapları.

1 – Duygusal Zeka – Daniel Goleman

Psikoloji kitapları ile ün salmış Daniel Goleman imzalı Duygusal Zeka kitabı, adından da anlaşılacağı gibi duygusal zekanın analitik zekadan daha önemli olduğunu savunmaktadır. Duygusal zekanın insan yaşamının her alanında ihtiyaç duyulan motivasyonu sağladığına işaret eden kitap, okuduğunuz en iyi kişisel gelişim kitapları arasında yerini alacak.

2 – İlham Veren Kişisel Gelişim Kitapları | Yaşam Koçum Aristo - Jules Evans

Klasik kişisel gelişim kitaplarını bir kenara bırakın ve tam iki bin yıl öncesinin en ünlü 12 filozofundan eğitim alma şansını yakalayacağınız bu kitaba hazır olu. Tek yapmanız gereken, kitabı okumadan önce rahat bir ortam ve sakin bir kafaya sahip olmanız. Sonrası zaten Jules Evans’ın dahi kaleminde olacak.

3 – İnsan Mühendisliği – Nüvit Osmay

Girişimcilik serüveninin en başındaysanız, İnsan Mühendisliği kitabını okumadan yola koyulmayın. Adeta bir yol rehberi niteliğindeki kişisel gelişim kitabı, bir Türk yazara Nüvit Osmay’a aittir. TÜBİTAK Bilim Teknik dergisi yayın yönetmenliğini yapan Osmay, 1970 ile 1980 yılları arasında derginin en yüksek satışa ulaşmasını sağlamıştır.

4 – İyi Hissetmek – Davis Burns

Ünlü Psikiyatrist David Burns kaleminden çıkan hem bilimsel hem de duygusal zekayı destekleyen örneklemlerler motivaasyon sağlayan kişisel gelişim kitabı stres ile mücadele etmekte zorlanan kişilerin el kitabı olacak. Onaylanma bağımlılığı ile mücadele eden çok sayıda kişinin rehber kitabı olan İyi hissetmek, girişimlerinizde kendi motivasyonunuzu oluşturmanızı sağlayacaktır.

5 – Girişimciliği Destekleyen Kişisel Gelişim Kitapları : Güçlü Hafıza – Ahmet Yıldız

Yine bir Türk yazar tarafından kaleme alınan Güçlü Hafıza, çıktığınız yolda belleğinize güvenmenizi, iş planlama süreçlerinde strese yenik düşmemenizi ve tabi ki motive olmanızı sağlamaktadır. Hatırlama tekniklerini öğrenebileceğiniz bu kitap sınava hazırlanan öğrenciler için de rehber niteliği taşımaktadır.

6 - İnsanın Anlam Arayışı - Victor E. Frankl

Kendisi ile özdeşleşmiş bir ilkeler bütünü olan logoterapiyi II. Dünya Savaşı ile bağlayarak hikayeleştiren Victor E. Frankl insan davranışlarını ve doğasını anlamanızı sağlayacak. Girişimlerin potansiyel hedefleri insanları kolaylıkla anlamanızı sağlayacak olan bu kitapla müşteri kitlenize çok daha doğru bir şekilde hitap etme şansı bulabilirsiniz.

7 - Dinle Küçük Adam - Wilhelm Reich

Küçük düşünme sanatının ve yaratıcılığın önemine işaret eden bu kitap, girişimlerinizde Pivot etmek ne zaman gerekir, iş planınızı ne zaman eleştirmeniz gerekiyor ya da daha yaratıcı bir fikre nasıl ulaşırsınız gibi soruların cevaplarını bulmanıza yardımcı olacaktır. Proje yöneten ya da girişimcilik yapan herkesin mutlaka ve mutlaka sahip olması gereken bir kitap. Dinle Küçük Adam ile ne zaman küçük düşünmeniz gerektiğini öğreneceksiniz.

8 - Her Şey Seninle Başlar - Mümin Sekman

'Yeni bir hayat için gereken, yeni bir akıldır. Doğru şeyi yapmak için yanlış zaman yoktur. Rüzgârı suçlamayı bırak, yelkenleri kullanmayı öğren! Seyirci koltuğundan sıkıldıysan, sahneye çık. Zirvede her zaman bir kişiye daha yer var. Her şey seninle başlar! Başkaları yapabildiyse, sen de yaparsın.

Hayatta ya tozu dumana katarsın, ya da tozu dumanı yutarsın.'

Sözlerini kullanan Mümin Sekman Öğrenilmiş Çaresizlik teorisine kesinlikle inanmaktadır. Yazarın milyonlarca sayıda satılan kitabı hem dönemin hem de sonrasının çok okunanları arasında yerini aldı. Siz de kendi çarenizi kendinizin bulacağına inanıyorsanız, öğrenilmiş çaresizlikten uzak bir yaşam sürmek istiyorsanız, bu kitabı okumalısınız.

9 - Evrenden Torpilim Var – Aykut Oğut

Yazar bir tür otobiyografi üzerinden gerçekten istenildiği takdirde her şeyin yapılabileceğini anlatmaktadır. Yıllar önce 150 kg ağırlığında olan yazar, Amerika’ya taşınarak , hem de yabancı dili olmadan, 70 kg ağırlığına düşme serüvenini anlatmaktadır.

10 - Yaratıcı Beyin, Dehanın Nörobilimi - Nancy C. Andreasen

Yaratıcılık nedir, bir yaratıcı beyne nasıl sahip olunur, yaratıcılık zeka ile ilgili midir? Tüm bunların cevabını almak için Ulusal Bilim Madalyası sahibi Nancy Andreasen tarafından yazılan, girişimciliği destekleyen kişisel gelişim kitapları arasındaki bu eseri okumalısınız.

11 – Akıllı Yaşama Sanatı – Baltasar Gracian

İş hayatı ve özel hayatı aynı anda kaliteli yaşamanın sırrı nedir? İspanyol Cizvit papazı Baltasar Gracian tam da bu sorunun cevabını veriyor. Bu cevabı verirken sıradan bir anlatımdan uzak, kendine özgü bir tarzı benimsiyor. Siz de hem özel hayatınızda hem de iş hayatınızda başarılı ve mutlu olmak istiyorsanız, Akıllı Yaşama Sanatı vazgeçilmezlerinizden olacaktır.

12 - Az Seçilen Yol - Dr. M. Scott Peck

Çok uzun bir süre çok satan kitaplar listesinde yer alan bir kişisel gelişim kitabı olan Az Seçilen Yol, okuduğunuz en iyi kişisel gelişim kitapları arasında yerini bulacak. İç sesinizle barışmaya, kendinizi tanımaya ve hedeflerinize ulaşmakta en doğru yolu seçmeyi başarmanızda faydalı olacak bu kitap, kültürel bir de alt yapıya sahiptir.

13 – Müthiş Psikoloji - Hayır Diyebilme Sanatı

Siz de iş hayatında “Hayır Diyebilme Sanatı” kurallarını bilmek ve bunu hayatınıza uygulayabilmek istiyorsanız, bu eşsiz birikimi kütüphanenizde bulundurmalısınız. Kişisel gelişim kitapları listesi hazırlarken eklemenizin kesinlikle gerektiği bu kitap ile arkadaşları tarafından oradan oraya sürüklenene bir kişi olmaktan, asla hayır diyemeyen bir patron olmaktan ya da sorumluluğunuz olmadan onlarca gereksiz işle uğraşmak zorunda kalan bir ekip arkadaşı olmaktan kurtulursunuz.

14 - Ferrari’sini Satan Bilge – Robin Sharma

Mükemmel bir birikim ile gerçek hayattan esinlenilmiş bir hikayeye tanık olmak ve gerçekten ilham bulmak istiyorsanız, Ferrari’sini Satan Bilge ile tanışmalısınız. 3 milyondan çok daha fazla satış yapan kitap, psikoloji eğitimi verilen fakültelerde ek kaynak olarak kullanılan bir baş ucu kitabıdır. Akıcı anlatımı ile sizi adeta saracak olan bu kitapla girişim serüveninizde kendinize güvenmeyi öğreneceksiniz. Çabanın karşılıksız kalmayacağını anlayabileceğiniz bu kitap ile hedefinize koşarak ilerleyeceksiniz.

15 - Einstein Gibi Düşünmek - Peter Hollins

Einstein düşünce yapısını, zekasını ve tekniklerini öğrenmenizi sağlayacak olan bu kitap aynı zamanda En iyi Kişisel gelişim kitapları 2020 listelerinde yer alıyor. Ünlü yazarın bilim, felsefe ve başarılarla dolu bu kitabı size analitik düşünmeyi ve azimli olmayı öğretecek.

16 - Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır - Ahmet Şerif İzgören

Mutlaka okunması gereken kişisel gelişim kitaplarından olan Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır, içerisinde bulundurduğu eğlenceli ve öğretici hikayeleri ile çok sevildi. 7’den 70’e herkesin okuduğu bu kitap, adeta bir kişisel gelişim klasiği oldu. Pek çok okur tarafından olumlu şekilde yorumlanan kitap, her dönemin en sevilen gelişim kitapları arasında yerini almaktadır. Siz de eğlenceli ve akılda kalıcı bir anlatım istiyorsanız, bu kitabı okumadan geçmeyin. İlginç kapak tasarımı ile sizi ilk bakışta etkileyecek bu kitabı almak için geç kalmayın.

Bonus : Beden Dili - Joe Novarro

Bir insanı anlamanın en doğru yollarından biri beden dilini incelemedir, diyen eski CIA çalışanı Joe Novarro ile karşınıza çıkan kişilerin aslında ne söylediklerini kolayca çözebilirsiniz. İş ve girişimcilik dünyasında çok büyük öneme sahip olan bu özelliğe sahip olduğunuzda ise projenize değer katacak kişileri bulmakta ya da size faydası olmayacağını düşüneceğiniz kişilerin tesptinde çok daha başarılı olabilirsiniz.

"Girişimciliği Destekleyen En İyi Kişisel Gelişim Kitapları" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et