"Türkiye'de beni en çok motive eden iki kelime "hayatta yapamazsın""
-Anonim
Girişimciliğe Adım Atmak İsteyen Gençlere 6 Eşsiz Öneri

Girişimciliğe Adım Atmak İsteyen Gençlere 6 Eşsiz Öneri

  • 6 DK
  • 26-12-2017
  • 0 yorum
  • 1K
Girişimcilik, girişimci olmak, iş dünyasına kendi fikirleri ve düşünceleri ile atılmak isteyen, yenilikler peşinde koşan genç neslin rüyasıdır. Birçok genç birey akıllarında yeşeren yepyeni ve eşi benzeri olmayan fikirleri hayata geçirmek, kendi ayakları üzerinde durabilmek ve bir iş modeli yaratabilmek üzere girişimciliğe soyunurlar.

Ancak tabi ki iş dünyasındaki her yolun zor ve meşakkatli olduğu düşünülürse girişimcilikte de bir o kadar zorlu süreçten geçerek başarı elde edileceği gerçektir. Genç girişimciler bu zorlu yolda ilerlerken bir takım tavsiyeleri de akıllarının bir köşesine güzelce not etmeli, yollarına daha güçlü bir biçimde devam etmelidirler.

Şimdi isterseniz gelin girişimciliğe adım atmak isteyen gençlerin not etmesi gereken önerilerimizi tek tek sıralayalım…

girişimcilik

Kendinize Güvenin


Girişimciliğe soyunan genç bir bireyin sahip olması gereken belki de en değerli özellik kişisel özgüvendir.

Genç birey kendi kişisel özelliklerini çok iyi tanımalı, bu anlamda güçlü yönlerini ve zayıf yönlerini doğru analiz edebilmeli, varsa eksiklerini tamamlayıp, güçlü yönlerini daha da kuvvetli hale getirmelidir. Genç birey böylece girişimcilik ekosistemine çok daha kendine güvenli bir adım atmış olacaktır.

Genç girişimci adayları ayrıca kendilerine güvendikleri gibi, ortaya attıkları iş fikrine de son derece bağlı olmalıdırlar. Genç girişimci adayı eğer belirli yerlerden yatırım almak istiyorsa, sahip olduğu iş fikrini sonuna kadara savunabilmeli, bu iş fikrinin neden eşsiz ve güvenilir olduğunu yatırımcı kitleye de doğru ve kendisine güvenli bir biçimde anlatabilmelidir.

Motivasyonunuzu Üst Düzeyde Tutun


Genç girişimci adayları iş dünyasında mutlaka motivasyonlarını üst düzeyde tutmalı ve bunu çevresine de çok iyi bir biçimde aktarmalıdırlar. Motivasyon kavramının bir girişimci için olmazsa olmaz önem taşıdığı unutulmamalıdır.

Her yeni güne uyanırken, gün ile ilgili iş takvimleri hazır olmalı, bu takvimdeki işlere hazırlanırken kişisel motivasyonlarını en üst seviyeye çekecek faktörleri ön plana almalıdırlar. Böylece girişimciliğe adım atan genç bireyin istek ve arzusu her daim üst seviyede kalmış, sahip olduğu iş fikrini geliştirmek için de çevresinin bakış açısı ile oldukça motive görünecektir.

İş Modelinizi Profesyonelce Hazırlayın


Genç girişimci adaylarının hazırlık aşamasında en çok üstünde durması gereken olgu da iş modellerinin kusursuza yakın bir düzenek içerisinde kurgulanmasıdır. İşinizin nasıl bir sistematik içerisinde ilerleyeceğinin ve gelir – gider dengesinin nasıl oluşturulacağının iyi bir analizinin yapılması, plana dökülmesi, iş modelinizin başarısı için gerekli olan temel kriterlerdendir.

Bu anlamda profesyonel kimselerden danışmanlık hizmeti de alabileceğiniz gibi örnek iş modellerini de inceleyerek, kendi iş fikrinize uygun bir modelleme yapabilirsiniz.

İş modelinizin profesyonel olması, yatırım almayı düşündüğünüz kimseler nazarında da kredibilitenizi oldukça arttıracaktır.

Finansman Döngünüzü Baştan Belirleyin


İş modelinizi kusursuza yakın bir biçimde organize ettiyseniz eğer bu modelin sürdürülebilir bir nitelik kazanması için mutlaka finansman döngüsünü de ilk adımı atmadan profesyonelce oluşturmanız gerekmektedir.

İş modelinizi finanse edebilecek kurumların veya kişilerin listesini yapabilir, profesyonel bir sunum hazırlayıp çeşitli dönemlerde karşılarına çıkıp, iş fikriniz için yatırım isteyebilirsiniz.

Bunun yanında kendi sermayeniz üzerinden de ilk etapta bir finansman döngüsü kurgulayabilirsiniz. Sermayenize ek olarak iş modelinize uygun reklam hizmetlerinden gelir elde edebilir, sosyal medya üzerinden (Facebook reklamları, Google reklamları, Instagram reklamları… vb) bir takım tanıtım faaliyetleri ile kısa ve uzun vadeli getiriler de elde edebilirsiniz.

Birlikte Çalışacağınız Arkadaşlarınızı İyi Seçin


Genç girişimciler mutlaka yola tek başına çıkmayacaklardır. Genç birkaç girişimci birleşip, belirli bir iş modeli ile yola çıkabileceği gibi, iş fikrine sahip genç bir girişimci adayı da yanına iş arkadaşları seçip, ilk adımları atabilir.

Hangi yolu seçerseniz seçin mutlaka birlikte adım atacağınız iş arkadaşlarınızı doğru seçmelisiniz. Birlikte adım atacağınız arkadaşlarınızın iş fikrinizi benimsediğinden emin olmalı, geleceğe taşınabilecek bir birlikteliğe sıcak baktıklarını bilmeli, en önemlisi de karakter olarak sizinle birlikte yola çıkabilecek potansiyele sahip kimseler olduğundan kuşkunuzun olmamasına dikkat etmelisiniz.

Müşteriniz Olmadan Yola Çıkmayın


Girişim fikrinizi modellediniz, çeşitli yatırımlar da aldınız hatta ve hatta kısa vadeli de olsa kendi sermayenizle yola çıkmayı da göze aldınız. Bir girişimin ileriye taşınabilmesi için bunlar yeterli kriterler değildir.

Genç bir girişimci adayının bilmesi gereken temel özellik hiç müşterisi olmadan yola çıkmamasının doğru olacağıdır. Tabiî ki en başta hemen müşteri sahibi olamazsınız belki ama birkaç kemik müşterinizi ve buna bağlı olarak iş hacminizi belirlemeden de sektöre adım atmak maliyetler ile boğuşmaktan öteye gidemeyecektir.

Bu nedenledir ki, genç girişimci adayları sahip oldukları iş fikrine uygun bir müşteri araştırması yapmalı, hatta sektöre ilk adımı atmadan önce bu müşteri adayları ile gidip bizzat görüşüp, çeşitli sözleşmeler dahilinde anlaşmalar yapmalıdırlar. Böylece girişiminizin ilk aylarında sıkıntı çekmemiş olacak, yeni müşteriler kazanırken de mevcut kemik müşterileriniz sayesinde maliyetlerinizi karşılamış olabileceksiniz.
"Girişimciliğe Adım Atmak İsteyen Gençlere 6 Eşsiz Öneri" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et