1. Girişimcilerin Mutlaka Bilmesi Gereken 5 Pazarlama Taktiği
Girişimcilerin Mutlaka Bilmesi Gereken 5 Pazarlama Taktiği

Girişimcilerin Mutlaka Bilmesi Gereken 5 Pazarlama Taktiği

  • 5-07-2018
  • 0 Yorum

Bir girişimin geleceğe taşınması ve istenilen hedeflere ulaşmasının en önemli yollarından biri de pazarlama stratejinizin mutlaka profesyonel bir şekilde oluşturulması ve hedef kitleniz ile aranızda bir bağ oluşturmayı hedeflemesidir.

Pazarlama deyip geçmemeli! Pazarlama, kendi iç dinamikleri olan, son derece iyi kavranması gerekilen ve iş dünyasında yer alan aktörler tarafından uygulama anlamında ön planda tutulması gözetilen bir bilim dalıdır aslına bakarsanız. Bir girişimci de pazarlama biliminden yararlanmak ve işletmesini geleceğe taşıyabilmek için mutlaka rakiplerinden farklı stratejiler geliştirmelidir.

Günümüzde pazarlama stratejileri yalnızca offline yani bir başka adı ile geleneksel pazarlama anlamında değil, dijital pazarlama (Digital marketing) yani yine bir başka deyiş ile online pazarlama (Online marketing) bağlamında da değerlendirilmesi gereken olgulardır. Bir girişimci geleneksel pazarlamayı ne kadar dikkate alıyor ise online pazarlama kanallarını ve bu kanalların getirilerini de bir o kadar dikkate almak zorundadır diyebiliriz.

Şimdi isterseniz gelin geleneksel veya online pazarlama anlamında girişimcilerin mutlaka bilmesi gereken çok kritik hamleleri sıralayalım…

Dijital Kanalları Avantaja Dönüştürün!

Girişiminizin online mecralarda bir yer edinmesi, hem çağı yakalamak hem de bu mecraların avantajlarından yararlanmak adına son derece önemli bir olgudur.

Sosyal medya kanalları, girişiminizin hedef kitlesi ile etkileşimde bulunacağı ve bunu son derece düşük bir maliyetle gerçekleştirebileceği platformlardır. Bu nedenledir ki, girişiminizin hedef kitlesi hangi dijital kanalları ya da bir başka deyiş ile sosyal medya mecralarını daha sık kullanıyor ise (ki bu bir dijital pazarlama stratejisidir) o mecrada bulunmanız girişiminiz adına müşteri iletişimini ve pazarlama gücünüzü maksimize edebilmeniz anlamını taşıyacaktır.

Müşterilerinizin hangi sosyal medya kanallarını daha sıklık ile kullandığı buradaki temel kriterdir. Örneğin, Hedef kitleniz Facebook’ta daha çok vakit geçiriyor ise siz de pazarlama stratejinizi bu mecra üzerine kurgulamalısınız demektir. Yine örneğin Instagram kanallarını daha sık kullanan ve görsel içeriğe önem veren bir hedef kitleniz var ise mutlaka bu platforma uygun bir pazarlama ve reklam stratejisi kurgulamanız gerekmektedir.

Yerel Anlamda İcraata Geçin!

Bir girişim için yerel anlamda kalıcı olmak ve marka bağlılığını ilk aşamada bu yönde sağlamak oldukça önemlidir. Çünkü sektöre yeni giren bir girişim yerel anlamda kalıcı olabilmek için çeşitli adımlar atmalı, pazarlama ve reklam stratejisini bunun üzerine kurgulamalıdır.

Bir girişim yerel anlamda hedef kitlesi ile bağ kurmak için geleneksel pazarlama stratejilerini kullanabileceği gibi sosyal medya pazarlamasından da faydalanabilir.

Facebook reklamları, segmentasyon anlamında size oldukça faydalı seçenekler sunduğu için bu kanal ve buna benzer kanallar yerel bir kalıcılık için ilk aşamada daha çok tercih edilmelidir.

Kemik Müşteri Kitleniz Dışındaki İnsanlara Yönelin!

Bir girişimin sektöre ilk adımları attığı saniyeden itibaren gösterdiği çabalar sonucunda oluşturduğu kemik bir müşteri kitlesi vardır. Bu müşteri kitlesi, markaya son derece güçlü duygular ile bağlanan, marka ile kendisi arasında benzerlikler kurduğu için satın alma davranışına yönelen kısacası sadık bir kitledir. Buradan da anlaşılacağı gibi bu sadık kitleyi bir girişim zaten elde etmiş demektir. Bir sürpriz yaşanmaz ise bu sadık kitle ile marka arasındaki bap kolay kolay sarsılmaz. Bu nedenledir ki, girişimin asıl pazarlama hedefi, markasının sadık olmayan ama potansiyel anlamda her zaman var olan kitle ile kuracağı iletişim başarısı olmalıdır.

Girişiminizin her daim potansiyel müşterisi olan bir kitle bir yerlerde mevcuttur. Gerek sosyal medya, gerekse geleneksel kanallar ile bu kitleyi kendinize çekmeniz ise doğru ve profesyonel pazarlama stratejileri sonucunda mümkün olacaktır.

Rakiplerinizden Farklı Bir Tarz Benimseyin!

Pazarlama biliminin en önemli olgularından biri de markanızı farklılaştırabilmeniz yani rakiplerinizden farklı bir tarz benimseyebilmenizdir. Bu nedenledir ki, mutlaka ama mutlaka girişiminize ait markanızı rakipleriniz ile farklı bir yerde konumlandırmanız gerekmektedir.

Örneğin, giyim sektörüne ait bir girişiminiz var ise ürettiğiniz ürünün sektörünüzdeki rakip firmaların ürettiği ürünlerden farklı olduğunu hem üretim kriterleriniz ile göstermeniz hem de pazarlama stratejiniz ile müşterilerinizin anlayacağı bir dil ile anlatmanız gerekir.

Burada müşterilerinizin kendisine sorması gereken esas sorular da; “Neden bu markaya ait ürünü kullanmalıyım? Bu ürünü diğerlerinden ayıran özellikler nelerdir?” gibi farklılaştırma felsefesine uygun soru biçimleridir.

Müşterilerinize Uygun İçerikler Hazırlayın!

Yeni çağın pazarlama stratejileri açısından konuya yaklaştığımızda karşımıza çıkan etmenin doğru müşteriler için hazırlanan doğru içerikler olduğunu görmekteyiz.

Bu içerikler gerek dijital medya kanallarında gerekse geleneksel mecralarda paylaşılan içerikler olabilir. Buradaki amaç, mevcut müşterilerinizin ihtiyaç duyduğu şekilde hazırlanmış içerikler olmasına gayret göstermenizdir. Bu anlamda hazırlamış olduğunuz içerikler, girişiminizi müşterileriniz gözünde farklı bir konuma koyacağı gibi, hedef kitle iletişiminizde de son derece iyi bir yöne doğru gitmenizi sağlayacaktır.

Hedef kitlenize uygun, özgün içerikler üretip, pazarlama stratejinizi bunun üzerine kurgulamanız, işletmenizin, müşterileri ile geleceğe dair kalıcı bir bağ kurmasına yardımcı olacaktır.

  • Beğen
  • Muhteşem
  • Aynı Kafa
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Kişisel Gelişim
Tüm şirketler yeni müşteri kazanmak ve ellerindeki müşterileri tutmak isterler. Ama bazı durumlarda uzaktan sevmek, sevmelerin en güzeli ...
Kişisel Gelişim
İnsan zekâsının sınırları bilinmemekle birlikte gelişen modern çağa rağmen hala zekanın sırrı da çözülememiştir. Ancak son ...
Motivasyon
Kendi fikirlerinizi uygulamak için harekete geçme zamanının geldiğini mi hissediyorsunuz? Bunu yaparken dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta ...
Kişisel Gelişim
Başarısız olmak özellikle bizimki gibi doğu toplumlarında çoğu kişinin korkulu rüyasıdır. Üstelik başarısızlığı zihnimizde ...
Kişisel Gelişim
Başarı kriteri iş hayatında durumdan duruma değişmektedir. Bazen sizin hedefleriniz ile örtüşmesi durumunda adı başarı olarak ...
Motivasyon
Muhammed Ali’nin dünya ağır sıklet boks şampiyonu George Foreman’le kapışacağı "The Rumble in the Jungle” ismi verilen ...
home search notifications 1 person