1. Girişimcilerin Her Zaman Motive Kalmasını Sağlayacak 7 Faktör
Girişimcilerin Her Zaman Motive Kalmasını Sağlayacak 7 Faktör
Sergen

sergenokur

Girişimcilerin Her Zaman Motive Kalmasını Sağlayacak 7 Faktör

  • 6-07-2018, 09:18
  • 0 Yorum
  • 10 gün önce

Her girişimci kendi özgün fikri ile oluşturduğu şirketinin ya da bir başka deyiş ile sıfırdan var etmeye uğraştığı start-up ının başarıya ulaşmasını ve gelecek vaat etmesini doğal olarak çok ister. Peki, bu anlamda girişimciyi motive edebilecek, girişimi geleceğe güvenle taşıyabilecek bazı kritik hamleler neler olabilir hiç düşündünüz mü?

Kısaca söylememiz gerekirse girişim fikrinizin çok daha ileri seviyeye taşınabilmesi için motivasyonunuzu her daim yüksek tutabilecek kilit faktörleri açıklamak istiyoruz. Bu faktörler girişimci bireyleri motive tutabileceği gibi, girişimin geleceği için de ışık tutabilecek oldukça önemli sistematik aksiyonlardır. Bir girişimci girişimini daimi kılmak istiyor ise hem düşünce tarzını bu yönde geliştirmek hem de girişim aksiyonlarını bu seviyede tutmak mecburiyetindedir. Böylece girişimci için gerekli olabilecek motivasyon da sağlanmış olacaktır.

Girişimcilerin her daim motive kalmasını sağlayacak 7 faktör aşağıda açıkladığımız gibi son derece önemli ve dikkate alınması gereken konulardır.

Fikrinize Sonuna Kadar İnanın

Girişimcilik kavramının en önemli özelliklerinden bir tanesi de bu girişime atılanların kendi ortaya attıkları fikirlerine ve girişimlerinin geleceğe taşınacağına kendilerinin son derece inançlı olması yani bu anlamdaki motivasyonlarının her daim üst düzeyde olmasının gerekliliğidir.

Bu anlamda bir an bile kendi fikriniz konusunda şüpheye düşer iseniz bu sizin ve girişiminizin ilerlemesi adına motivasyonunuzu kaybedip, olumsuz bir düşünce tarzına kapılmanız anlamına gelir. Bu da girişiminiz için başlamadan bitme noktasına gelmek anlamını taşımaktadır.

Çalışma Sisteminizi Bir Düzen İçerisinde Oluşturun

Bir girişimci mutlaka ama mutlaka günlük çalışma planı içerisinde hareket etmek zorundadır. O gün gerçekleştireceği işlere dair belirli notları önceden almalı, son derece sistemli bir şekilde gününü organize etmelidir.

İster ofis içerisinde full-time isterseniz home-office olarak freelance olarak çalışan bir ekip olun, hangi tarzı benimserseniz benimseyin planlı ve düzenli olmak, çalışma hayatının ve doğal olarak da girişiminizin başarısının altın anahtarı olacaktır.

Ofisinizi Sevip, Yaşam Alanı Olarak Görün

Girişim ofislerinin yaşam alanı haline dönüştürülmesi son dönemde oldukça popüler uygulamalardan biri. Buradaki temel amaç çalışan kitlenin işini sıkılmadan yapabilmesi, günlük iş temposunun içerisinde biraz olsun nefeslenebilmesi ve motivasyonunu tekrar hazır hale getirip, işine daha sıkı sarılabilmesidir.

Bu anlamda ofisinizi yaşam alanı haline getirmeye ve burada vakit geçirmekten keyif almaya çalışmalısınız.

Yaşam alanından kastımız, çalışanların dinlenebileceği güzel bir oda, bu odanın içinde belki oynayabilecekleri bir konsol oyunu, belki izleyebilecekleri güzel filmler veya dinleyebilecekleri müzik kutuları yer alabilir. Ofisinizin bir bölümünü dinlenip çay, kahve gibi içecekler içilecek, sohbet edilebilecek bir alan haline getirebilirsiniz.

Çalışma Arkadaşlarınız İle Güçlü Bir Bağ Kurun

İş ortamında birlikte çalıştığınız iş arkadaşlarınız ile aranızdaki iletişim son derece önemli bir başarı kriterdir.

Bir girişimciyi yola çıkarken birlikte oluşturacağı ekip, oluşturulan girişimi ileriye taşıyabilecek yegâne faktörlerin başındadır.

Bu nedenledir ki, girişim ekibinizi oluştururken dikkatli olacağınız gibi, girişim ekibiniz ile birlikte çalışırken aranızda oluşacak bağın da son derece olgun ve güçlü bir bağ olmasına dikkat etmelisiniz. Ekibiniz ile aranızdaki iletişimin düzgün olmasının, birbirinizi tanımanızın, birbirinizin hangi açığınız nerede kapatacağınızı bilmenizin, kısacası birbirinizin dilinden anlamanızın girişiminizi başarıya ulaştıracağı kesindir.

Para Sorununuzu En Aza İndirmeye Çalışın

İş yaşamında motivasyonunuzu üst düzeye çıkaracak bir diğer olgu da şüphesiz girişiminizin maddi durumunun düzgün olmasıdır.

Maliyetlerinizi rahatlıkla karşılayabiliyor, yeni projeler için gözü kapalı yatırım yapabiliyor, ekip arkadaşlarınıza aylık maaş ödemelerini net olarak gerçekleştirebiliyor kısacası gelir döngünüz tıkır tıkır işleyebiliyorsa bir girişimci olarak tabiî ki de iş motivasyonunuz üst seviyede olacaktır.

Kendinizi İş Dışında Motive Edebilecek Uğraşlar Edinin

İş hayatında elde edilecek başarının direkt olarak iş dışındaki hayatınız ile de ilgili olduğunu asla unutmamalısınız.

Bu yüzden iş dışında kendinizi zinde tutacak uğraşlar, zihninizi çalıştırabilecek hobiler edinebilir, sanatsal faaliyetlere katılabilir, ara sıra kısa süreli doğa gezilerine bile çıkabilirsiniz.

Unutmayın ki, sürekli olarak aynı tempoda çalışırsanız fiziksel anlamda gözle görünmese de mental anlamda son derece yıpranacağınız, belirli bir süre sonra hem motivasyonunuzun azalacağı hem de veriminizin düşeceği bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir.

Spor Yapmanın Zihninizi Rahatlatıcı Etkilerinden Yararlanın

Yorucu çalışma temposunun ardından hem bedeninizi hem de zihninizi arındıracak egzersizlere yönelebilirsiniz.

Örneğin iş çıkışı gidebileceğiniz meditatif anlamda sizi rahatlatabilecek bir yoga stüdyosu, vücudunuzun her kas grubunu çalıştırma özelliği olan ve zihninizi rahatlatabilecek bir havuz, yüzme egzersizi, hatta ve hatta işten çıkıp evinize giderken araç kullanmadan, temiz bir havada yapacağınız kısa mesafeli bir yürüyüş bile zihninizi rahatlatıp, ertesi gün için sizleri motive edebilecek unsurların başında gelir.

Tabiî ki yalnızca iş çıkışı spor yapılmaz. Sabah işinize başlamadan hemen önce yarım saat veya ne kadar zamanınız var ise yapacağınız egzersiz hareketleri, sizi yeni çalışma gününe motive edebilecektir.

  • Beğen
  • Muhteşem
  • Aynı Kafa
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Girişimcilik

Kaan Gülten'in pazarlama deneyiminden alıntılanmıştır. Ülkemizin kriz dönemlerinde, kola tüketmeyelim, dolar bozduralım, şuna yasak ...

Kişisel Gelişim

İnsanları bir şey satın almaları için ikna etmek zorlu bir görevdir. Özellikle de herkesin birbirinden kurnaz olduğu bugünün ...

Girişimcilik

Doğru yerde ve doğru zamanda yapılan yatırım, hiç beklenmedik sonuçlar doğurabiliyor. Bunun en iyi örneğini Bitcoin’de gördük. Bitcoin, ...

Girişimcilik

Türk mobil oyun şirketi Gram Games, yakın zamanda Türkiye’den Londra’ya doğru açılmıştı. Bugüne kadar Amerika’da en çok ...

Kişisel Gelişim

Dünyaca ünlü PayPal şirketinin kurucu ortaklarından Peter Thiel, öğrendiği 4 önemli deneyimi genç girişimcilerle paylaştı. ...

Girişimcilik

 Girişimci olmak, bazen en dikkat çeken ve farklı iş fikirleri ile ilgilidir. Yine de en orijinal iş fikirlerinin bile başarı için ...

home search notifications 1 person