"Hayal kurulmayan yerde insanlar mahvolur."
-Anonim
Girişimcilerin Çalışma Hayatı ile İlgili Doğru Sanılan 4 Yanlış

Girişimcilerin Çalışma Hayatı ile İlgili Doğru Sanılan 4 Yanlış

  • 5 DK
  • 12-10-2017
  • 0 yorum
  • 838
Her ne kadar girişimcilerin çalışma hayatı kurumsal hayatla kıyaslandığı zaman daha rahat gözükse de gerçekler sanıldığı gibi değildir. Kurumsal hayat denilence akla ilk gelen şeyler haftada 5 ya da 6 gün sabah 9 akşam 5 çalışma saatleri, uzun süren toplantılar, tekdüze ofis ortamı, konforsuz kıyafetler ve somurtan insan tipleridir. Buna karşılık olarak girişimcilik kültüründe ise esnek çalışma saatleri, eğlenceli bir ortam, evde çalışmak, istediğiniz kadar uyumak gibi düşüncelere kapılırız. Bunların bir kaçı doğru olsa da bazı yanlışları göz ardı etmemek gerekir. Gelin bunları birlikte inceleyelim.

YANLIŞ 1: İSTEDİĞİM ZAMAN İSTEDİĞİM İŞİ YAPARIM!
En çok yanıldığımız konu bu arkadaşlar. Kısmen kendi içinde doğruluk payı taşısa da girişimcilerin de yetiştirmesi gereken teslimatlar, sunumlar bitirmesi gereken projeler olabilir. Bu yüzden gerek girişim sahibi olsun gerek içerisindeki çalışanlar olsun bir düzene göre çalışmak zorundadırlar. Evet, çalışma saatlerini kendilerine göre ayarlayabiliyorlar ama asla kendi keyifleri doğrultusunda iş yapmazlar, yapamazlar.
“Çalışmak için ayrı bir zamana ihtiyacınız yoktur; hem özel hem de profesyonel hayatınız 7/24 olmalıdır. Konu, her birine doğru zaman ayırarak her bir günün ne kadar farklı olacağını görmektir.”

Ellen Kullman, Dupont CEO’su

YANLIŞ 2: OHH İSTEDİĞİM KADAR UYURUM NE GÜZEL!
Keşke sanıldığı gibi girişimciler istediği kadar uyuyabilse.Dünyaca ünlü bir çok girişimcinin hayat hikayelerine baktığımızda büyük çoğunluğunun sabah 3-4 gibi uyandıklarını ve önemsiz işlerini gün başlamadan önce halledip sabah 8 10 gibi en verimli saatlerinde geri kalan önemli işleri hallettiklerini görüyoruz.

Kendi kurduğunuz göz bebeğiniz olan girişiminiz için her zaman daha fazlasını yapmak istediğinizden çoğu zaman uykusuz kalabilirsiniz. Eğer başarılı olmak istiyorsanız maalesef uykunuzdan ödün vermeniz gereken durumlar olacaktır.

YANLIŞ 3: BİR SÜRÜ BOŞ ZAMANIM OLACAK!
Bu önerme kısmen doğru olsa da genel olarak yanlış bir algı. Bütün işlerinizi ne kadar sürede hallederseniz o kadar çok zamanınız olur. Günlük veya haftalık yapmanız gereken görevleri yaptıktan sonra birazcık ayaklarınız uzatıp dinlenebilirsiniz ya da eve erken dönebilirsiniz ama genel olarak çok fazla boş zamanınız olmayacak.

"Kendi işimin patronuyum kendime tatil veririm çalışmam" gibi düşünebilirsiniz. Fakat burada kendine sormanız gereken soru "girişimci mi olmak istiyorum?" yoksa "başarılı bir girişime sahip mi olmak istiyorum?. Başarılı bir girişimci olmak için eğer işlerinizi erken bitirirseniz boş kalan zamanlarda gelecek projeleri çalışmaları planlamaya başlamanız başarılı olma ihtimalinizi arttırabilir.

Özetle, belki sabah 9 akşam 5 bir ofiste saatlerce sıkıcı işleri yapmayacaksınız ama yapmanız gereken bir sürü iş sizi bekliyor olacak.

YANLIŞ 4: EVDEN ÇALIŞIRIM HEM YATARIM HEM İŞİMİ YAPARIM!Başarı, mutluluğun anahtarı değildir. Mutluluk başarının anahtarıdır. Yaptığınız işi seviyorsanız, başarılı olursunuz.”

Albert Schweizer

Tabii ki evden çalışabilirsiniz ama 5 saatte tamamladığınız işi 10 saatte tamamlamaya, kendinizi eve hapsolmuş hissetmeye ve sürekli uyuşuk bir şekilde evin içinde gezinmeye hazırlıklı olmalısınız. Kendi evinizde olduğunuz için dikkatinizi dağıtacak bir çok şey olabilir. Düşünsenize yanıbaşınızda sıcacık yatağınız duruyor, televizyonda ilgi çekici bir program açık, yarım bıraktığınız hobiniz masanın üzerinde, eğer varsa evcil hayvanınız etrafta geziniyor sürekli bir şeyler istiyor. Bu koşullarda çalışmak pek verimli olmasa gerek. Zaten sabah akşam evdesiniz. İşiniz, yaşadığınız yer orası, bir süre sonra en son ne zaman dışarı çıkıp bir yürüyüş yaptığınızı ya da yemyeşil bir parkta tertemiz bir havayı içinize çektiğinizi unutur hale geleceksiniz.

Uzun lafın kısası girişimcilik hiç beklemediğiniz bir çalışma temposuna sahip olur. Eğer bu işin diğer işlere göre daha rahat ya da daha az yorucu olduğunu düşünüp bu yüzden girişimci olmak istiyorsanız bir an önce kendinize başka bir kariyer seçmeniz gerekecek.

Girişimci olarak yaptığınız her hamle kendi eserinizdir. Kurduğunuz şirket çocuğunuz gibi olur. Onu seversiniz, ilgilenirsiniz, büyütürsünüz. Hiçbir aile çocuğuyla ilgilenmekten onlar için çalışmaktan sıkılmazlar, yorulmazlar. Dolayısıyla, kendi kurduğunuz şirket için günlerce uykusuz kalmak çok yorulmak sizi etkilemeyecektir.
“Sevdiğiniz işi yaparsanız, hayatınızda bir gün bile çalışmanız gerekmez”.

Konfiçyüs

 
Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın