1. Girişimcilere Dersler: Çekici Nereye Vuracağını Bilmek
Girişimcilere Dersler: Çekici Nereye Vuracağını Bilmek

Girişimcilere Dersler: Çekici Nereye Vuracağını Bilmek

  • 17-10-2017
  • 0 Yorum
Girişimcilik, bir projeyi geliştirip hayata geçirmek değildir. Bazen tecrübe en gerekli araçtır. Tecrübe olmadan yapılan çok az iş başarıya ulaşmıştır.

Tecrübeyi ve tecrübeli olmayı en iyi şekilde anlatan ve Girişimcilik ruhu taşıyanlara ilham verecek mükemmel bir hikaye ile karşınızdayız.


Dostoyevski şöyle der;

''Hikayelerin gerçek olup olmaması mühim değildir. Mühim olan hikayeden hangi dersi çıkardığınızdır''

ÇEKİCİ NEREYE VURACAĞINI BİLMEK!


Vaktiyle bir fabrika sahibinin fabrikasındaki makinelerden bir tanesi arızalanır. Makinenin arızalanması ile birlikte üretim durur ve her geçen süre patronun para kaybetmesi anlamına gelmektedir. Fabrikanın tüm teknik personeli, mühendisleri ve usta başıları arızalanan makinenin arızasını gidermek için makinenin başına toplanır ama nafile. Bir türlü makinenin arızasını giderip çalıştırmayı başaramazlar.

Patron çaresiz bir şekilde arızayı gidermeye çalışan personelini izlemektedir.

O sırada fabrikanın bekçisi patronun yanına gelerek '' efendim, müsaadeniz olursa şehir merkezinde bir usta var. Elinden her iş gelir, tamir edemediği şey yoktur, onu çağıralım, bir de o baksın'' der.

Her şeyden ümidini yitirmiş olan patron çaresiz bir şekilde bekçinin teklifini kabul eder ve bahsi geçen ustayı çağırırlar.

Usta fabrikaya gelir ve arızalı makinenin etrafında bir tur attıktan sonra yanında getirdiği alet çantasından bir çekiç çıkarır. Makinenin bir kaç yerini eliyle yokladıktan sonra tek bir defa çekiç ile vurur.

Daha sonra yetkili kişiye dönerek '' makineyi çalıştırır mısınız?'' der.

Yetkili kişi makinenin başlat düğmesine basması ile birlikte makine tıkır-tıkır çalışmaya başlar.

Tüm personel şaşkınlık ve sevinç ile birbirlerine bakarken, uzaktan izleyen patron gülümsemeye başlar. Patron makinenin çalışması ile birlikte büyük bir mutluluk duyar.

Patron, kimsenin çalıştıramadığı makineyi çalıştırmayı başaran ustayı odasına bir çay içmeye davet eder. Bu sırada da ustaya olan minnettarlığını ifade etmek için teşekkürlerini sunar.

'' Çok teşekkür ederim ustacım, sayende büyük bir zarardan kurtulduk, sana borcumuz ne kadar?'' diye sorar.

Usta kendinden emin ve sakin bir şekilde, '' 1000 dolar efendim'' der.

1000 dolar cümlesini duyan patronun gözleri fal taşı gibi açılır. '' Ne 1000 doları usta, ne yaptın Allah aşkına'' der. Daha sonra '' madem öyle, senden ayrıntılı bir fatura istiyorum'' diye ekler.

Usta yine kendinden emin bir şekilde '' hay hay efendim'' diyerek çantasına uzanıp fatura koçanını çıkarır.

Faturayı yazıp imzalar, kaşeler ve patrona uzatır.

Patron faturanın detayını görmek için merakla alır.
Fatura şöyledir ;  • Çekiç ile vurmak 1 dolar.  • Çekici nereye vuracağını bilmek 999 dolar. 

 
  • Beğen
  • Muhteşem
  • Aynı Kafa
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
İnovasyon
Son günlerde sosyal medya gündemi “Organik Hoşaf” fikri ile çalkalanıyor. Sinirlenen, alaya alan, gözlerine ...
Girişimcilik
Dünyanın en zengin insanları arasında yer alan kişiler arasında akademik öğrenim görmeyen ve ya okulu bırakan çok sayıda girişimci ...
Girişimcilik
20 'li, 30 'lu yaşlarda "nasıl köşeyi döneriz..." hesabı yaparken, Mikaila Ulmer henüz 11 yaşında bunu başarmış. Üstelik ...
Girişimcilik
Küçük yaşta başlayan New York merakı milyonerliğe dönüştü. Erzincan'da çobanlık yapan ve gerçek adı Zeynel olan Zach Erdem bugün iki ...
Motivasyon
Geçtiğimiz aralık ayında, Y Media Labs şirketi kurucu ortağı ve CTO'su Sumit Mehra, Amerika'da bulunan 80'e yakın çalışanını yıllık ...
Girişimcilik
Türkiye’de iş dünyasına katılan ve girişimcilik ekosistemine yeni soluk getiren kadınların sayısı her geçen gün artıyor. Birazdan ...
home search notifications 1 person