"hata yapan daha hızlı öğrenir."
-Andrew Grove
Girişimcilerde, Yeni Akım Podcast

Girişimcilerde, Yeni Akım Podcast

  • 6 DK
  • 31-12-2020
  • 0 yorum
  • 524

Girişimcilerde, Yeni Akım Podcast

Başarısızlık=Başarı

İletişim ve bilgi dünyasında yer alınması ile birlikte kullanıcılara hitap şekilleri de seneler içerisinde değişiklik göstermektedir. Podcast bilgi akışını sağlayan ve özellikle gençler tarafından sıklıkla tercih edilen bir yöntem haline gelmiştir. Seneler içerisinde oluşan değişmelerden nasibini alarak birçok kullanıcıya ulaşmak amacı ile üretime geçilmektedir.
Podcast yayıncılığı dünya ve Türkiye üzerinde geçmiş zamanlara dayanmaktadır. Genel bir çerçeveden bakıldığında görsel yayıncılık hayatına geçilmeden önce küçük adımlarla podcast yayınlama işlemlerinin yapıldığını söylemek mümkündür. Ancak tam anlamıyla ortaya çıkması Türkiye içerisinde 2000 yılı itibari ile gerçekleştirilmiştir. Günümüzde ise en revaçta olan tercihler arasında yer almaktadır.
Bilginin yayılma yöntemleri incelendiğinde bir dönem blog sitelerinin yazılar yöntemi ile kişilere ulaştığı büyük bir gerçekti. Dönem içerisinde sayısız girişimci ve bilgi aktarımı sunmak isteyen kişiler tarafından blog siteleri açılmıştı. İnternet kullanımının artması ve Youtube mecrasının önem kazanması ile günümüzde en çok tercih edilen yöntemler arasında videolar gelmektedir. Görsel olarak sunumun gerçekleşmesi etkileyici bir noktasını oluşturmaktadır.
Youtube sonrası ortaya çıkan podcast yayınları ise artık sosyal mecrada en çok talep edilen içerikler arasında yer alır. Podcast içerikleri konusunda bunca talebin oluşmasının altında farklı sebepler bulunuyor. Kişiler:

  • Kısa sürede bilgi ihtiyacını karşılamak,
  • Eğlenceli vakit geçirmek,
  • Görüntünün önem kazanmadığı durumlarda ulaşılabilirlik sağlamak,
  • Meşgul anlarda etkileşimi sürdürmek amacı ile bu yayıncılık faaliyetini tercih etmektedir.

Girişimciler için Oldukça Önemli Bir İletişim Kanalı!

Podcast içerikleri farklı kişiler tarafından değişik konular çerçevesinde sunulmaktadır. Youtube üzerinden bilgi paylaşımı sağlayan birçok kullanıcı bile talepler doğrultusunda Spotify gibi platformlar aracılığı ile yayınlarını iletmektedir. Bu anlamda bir bilginin farklı mecralar doğrultusunda değişik talebi bulunan kullanıcı kitlesinin genişlemesine yardımcı olmaktadır.
Girişimci bireylerin de hem girişimcilik hakkında bilgi almak hem de geniş kitlelere ulaşabilmesi adına podcast yayıncılığı büyük önem taşır. Sayısız kullanıcı Kaan Gülten gibi isimlerden podcast sayesinde girişimciliğe dair bilgi alabilirken aynı zamanda kendi planlaması yolunu açabilmektedir. Bilgi kaynağının sınırsız olduğu bu ortamlarda kolay bir yöntem ile içeriğe ulaşabilmek mümkündür.

Podcast Ulaşılabilirliği Arttırıyor

Podcast yayıncılığı konusunda oluşan bunca talebin altında aynı zamanda kolay ulaşılabilirlik yatmaktadır. Kişiler vaktin değerli olduğu anlarda farklı işlerle uğraşırken bile bilgi sahibi olabiliyor. Herhangi bir zaman diliminde takip edilen kişilerin podcast yayınları açılarak dinlenebilmesi kullanıcı sayısındaki artışı tahmin edildiği üzere doğrudan etkileme imkânına sahiptir.
İletişim yönteminde oluşan bu yönlü bir değişim sadece gençleri değil her yaşta bireyi doğrudan etkilemektedir. Girişimci olmak isteyen ve geniş bir kullanıcıya hitap etmek isteyen her kişinin bir yönüyle podcast yayıncılığı konusunda sırt dönmesi mümkün değildir. Özellikle geniş bir genç kitleye hitap eden bu ortam da değişime ayak uydurmak neredeyse mecburi olmaktadır.
Girişimcilik podcastleri ile tanınan Kaan Gülten bu konu hakkında:
‘’Gençlere ayak uydurmak zorundalar! Gençler, kendilerine hitap eden, en kolay erişilebilen, izlemekten – takip etmekten ve dinlemekten zevk aldıkları yayın ve iletişim kanallarının peşinde. Bu kitleyi elinde tutmak isteyen amatör veya profesyonel fark etmeksizin, onların istediğini sunarak bu işin içinde dâhil olmaları şart. Hatta bir nevi mecburiyet! Gençlerle iletişime geçmek isteyenler, onlara erişmek isteyenler – kendi bildikleri gelenekleri terk edip, gençlerin günden güne değişen ve gelişen alışkanlıklarını göz önünde bulundurmalı. Aksi halde, iletişimden koptukları anda tekrar onları elde etmek oldukça zor.” İfadelerinde bulunuyor.
İnsanlara yönelmek amacında olan her bireyin bir şekilde bu dünyada yer alması gerekiyor. Kullanıcı sayısındaki artışın gün geçtikçe büyümesi beklenirken zaman dilimini yanlış hesaplamak ve geç kalmak istenmeyen durumlar arasında yer alacaktır. Podcast yayıncılığını sürdürmek ise sanıldığından daha kolay olacağından bu alanda ilerleme süresi daha uzun vadeli olacaktır.

Podcast Yayıncılığı Nasıl Yapılır?

Podcast kayıtları oluşturabilmek için belirli birkaç ekipmana sahip olunması yeterli olacaktır. Mikrofon ve kayıt alanı bulunduktan sonra girişimci bireylerin belirleyeceği temel bir konu sonrası ilerlemesi gerekecektir. Her yaştan bireyin aktarabileceği bir konu alanının olması içeriklerin zenginleşmesinde ön ayak olmaktadır. Özellikle gençlerin pandemi dönemi içerisinde ev ortamlarından sağlıklı bir şekilde gerçekleştirebileceği en etkili yöntemler arasında podcast yayıncılığı gelmektedir.
"Girişimcilerde, Yeni Akım Podcast" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et