1. Girişimciler ve Sanatçılar Arasındaki 7 Benzerlik
Girişimciler ve Sanatçılar Arasındaki 7 Benzerlik
Ömer K.
3 takipçi, omer.kacar

Girişimciler ve Sanatçılar Arasındaki 7 Benzerlik

  • 22-08-2017, 08:59
  • 0 Yorum
  • 1 yıl önce
Girişimci, gerçek bir sanatçıdır. Bu sözü söylemek doğru mu? Belki tam anlamıyla değil. Ancak gerçek şu ki, girişimciler ve sanatçılar arasında çok fazla benzerlik var.

Girişimcilik tanımı değişti. Artık yaratıcılığınızı ve sezgilerinizi kullanmak zorundasınız. Bunu yapmayan girişimcilerin çaldıkları her kapı yüzlerine kapanıyor. İçinizdeki sanatçıyı dışarıya çıkarmanın vakti geldi!
1. Yaratıcılık
Yeni fikirler üretmek, olay ve olguları farklı bakış açılarından görmek, özgün yöntemler geliştirmek gibi kişisel beceriler yaratıcılık şeklinde tanımlanır. Ve her girişimci yaratıcı olmak zorundadır. Yaratıcılık, geliştirilebilir ve iyileştirilebilir. Belki sanatçılar yaratıcı yönlerini girişimcilere göre daha rahat ortaya koyabilirler ancak bir girişimci de hayal gücü ile hiç ummadığı noktalara erişebilir.

2. Sezgi


Başarılı girişimciler, eninde sonunda “bunun böyle olacağını hissetmiştim” diye bir düşünceye kapılırlar. Bu da onların sezgilerinin ne kadar kuvvetli olduğunu gösterir. Sezgi, düşüncenin bir parçası olarak bizi her zaman doğruya götürmez. Konu girişimcilik olduğunda kesin bir yargıya varmak imkânsızdır. Yine de içgüdülerini takip edebilme becerisi, girişimcilerin kanında vardır.

3. Takıntı
Sanatçılar arasında genellikle sık görülen bu özellik, çoğu girişimcide de görülür. Tabii mükemmeliyetçilik ile takıntılı olma hâli birbirinden farklıdır. Sanatçılar da girişimciler de yaptıkları işi önemseme konusunda takıntılı davranırlar. Öyle ki hastalık derecesinde sevdikleri işleri uğruna diğer her şeyden kolayca vazgeçebilirler. Sanatçılar da sabahlara kadar çalışır, girişimciler de. Her ikisinin de tek amacı, bir şey yaratma üzerine kuruludur.

4. Özgünlük


Sanatta da girişimcilikte de esinlenmenin bir sınırı vardır. Bu sınırı aşan sanatçılar ve girişimciler, kopya muamelesi ile karşı karşıya kalırlar. Gerçek bir girişimci, bir sanatçı gibi popüler olanı reddederek özgünlüğü yakalamak için çabalar. Yeni bir şey üretmek ve üretilen bu şeyi geliştirmek, girişimcinin de sanatçının da doğasında vardır.

5. Sergileme
Sanatçılar, eserlerini sergi mekânında nasıl sergiliyorlarsa, girişimciler de fikirlerini pazarda sergilerler. Girişimcilerin pazar alanında sundukları ürünler, başkalarıyla paylaşılır. Eğer sanatçılar eserlerini sergilemeseydi, birileri tarafından tanınmazlardı. Aynı şey girişimciler için de geçerli.

6. Dikkat Çekmek


Dikkat çekmek, sanatçılar için de girişimciler için de geçerlidir. Her girişimci, sanatçıların yaptığı gibi bir soruna/olguya dikkat çekmek ister ve bu sayede fark yaratır.

7. Etki Oluşturmak


Sanatçılar sanatseverlerde, girişimciler de müşterilerde bir etki oluşturmayı amaçlarlar. Bir eser veya ürün, karşısındakini her zaman harekete geçirecek güce sahiptir.
  • Beğen
  • Muhteşem
  • Aynı Kafa
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Girişimcilik

Her girişimci kendi özgün fikri ile oluşturduğu şirketinin ya da bir başka deyiş ile sıfırdan var etmeye uğraştığı start-up ...

Girişimcilik

Başarı yolunda attıkları adımlarla tarihe adını kazımış bazı girişimciler vardır. Bu girişimciler, aradan yıllar geçmesine rağmen ...

Girişimcilik

Girişimcilikte Temel Kavramlar Girişimcilik olgusu özellikle de son yıllarda oldukça önem kazandı. Kazanılan bu önem akademik alanda da ...

Girişimcilik

Hepimiz öyle ya da böyle meslek hayatımızda bir noktaya ulaşıyoruz ve kariyerimiz de tıpkı hayatımız ve diğer her şey gibi inişli ...

Girişimcilik

Dünyaca ünlü isimlerin aynı zamanda ün saldığı işler dışında neler yaptığını hiç merak ettiniz mi? İşte ünlü şarkıcı ve ...

Girişimcilik

İş dünyası kendi içerisinde dinamikleri olan, bu dinamiklerin ise sektörel bazda çeşitlilik gösterdiği, kendine has döngüsü ile ...

home search notifications 1 person