"İşini sevmeden ve sadece para kazanmak için yapan kişinin, para kazanması da hayattan zevk alması da çok zordur."
-Charles M. Schwab
Girişimciler Neden Fikirlerini Gizli Tutuyorlar?
Ömer K.
Ömer K. 25 Takipçi

Girişimciler Neden Fikirlerini Gizli Tutuyorlar?

  • 3 DK
  • 12-04-2018
  • 0 yorum
  • 814
Dijital çağda “abi bak bu kesin kimsenin aklına gelmemiştir” diyerek arama motoruna yazdığınız fikri birilerinin yapmış olması hiç de şaşırtıcı değil. Devir artık sert rekabet devri. Bu devride fark yaratan ve kimsenin yapmadığı bir fikir bulmak neredeyse imkânsız. Doğal olarak artık kimse “aklımda şu proje var” ya da “bakın gençler bu işe giriyorum” gibi cümleler kurmuyor.

Herkes olmasa bile çoğu kişi, kendi proje ve planlarını gizli kapaklı bir şekilde yürütmeye çalışıyor. Tabii gizli tutulan fikirlerin getirdiği bazı olumsuz durumlar da var. Bunlardan ilki, fikirler gizli tutuldukça geliştirme sürecinde yardım alınmıyor. Bu nedenle de çoğu proje başlamadan rafa kalkıyor. Rafa kalkan projeler de başarısızlık olarak algılanıyor. Peki girişimciler fikirlerinin çalınmasının önüne geçerek fikirlerini nasıl paylaşabilirler?

Girişimciler Neden Fikirlerini Gizli Tutuyorlar? 1

Fikirlerinizi Doğru Kişilerle Paylaşın


Girişimcilerin ilk olarak öğrenmesi gereken şey, fikirlerini ulu orta ya da önüne gelenle konuşmamak. Yerin kulağı vardır diye boşuna söylememişler. Siz harekete geçene kadar biri sizin fikrinizi alıp geliştirmeye başlayabilir. Bu durumla karşılaştığınızda ise dövünmekten başka yapabileceğiniz bir şey olmaz. Fikirlerinizi paylaşmaya karar verdiğinizde doğru kişileri seçin. Arkadaşlarınızın gazına gelip “emmioğlu” ya da “dayı yeğeni” gibi uzayıp giden kişilerle fikirlerinizi paylaşmamaya özen gösterin. Profesyonellerle etkileşim kurmaya çalışın ve fikrinizi bir noktaya kadar geliştirdikten sonra sunun.

Yorumlar Karşısında Hayal Kırıklığı Yaşamayın


“Bu kesin tutmaz”, “saçma işler peşinde koşma” ya da “hayalperestliğin gereği yok” diyenlere aldırmayın. Bazı durumlarda olumsuz yorumlar duyacaksınız. Ama bu olumsuz yorumları yapıcı olarak kullanmaya çalışın. Sadece eleştirmek için eleştiri yapanları göz ardı etmek, fikirlerinizi hayata koyma sürecinizi hızlandıracaktır. Ayrıca yapıcı yorumlar, iş ve proje geliştirme süreçleri için genellikle yararlı sonuçlar doğurur.

Profesyonellere Ulaşmaya Çalışın


Fikirlerinizi gizli tutmak yerine profesyonellere ulaşarak onları gerçeğe dönüştürmek için ilk adımı atın. Eğer harekete geçmezseniz, elinizde sadece gizli kalmış fikirler olacaktır. Projenize uygun olarak profesyonel ve uzman kişilerden destek almaya çalışın. Bu kişilerin yorumlarını dinleyin ve yorumları yapıcı olarak kullanmaya çalışın. Girişimcilerin bir düzeye kadar fikirlerini gizli tutması doğru bir hareket olsa da gelişmek için yardım istemeyi unutmayın.
"Girişimciler Neden Fikirlerini Gizli Tutuyorlar?" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et