"Eğer pes etmek üzereysen... "neden" başladığını düşün..."
-Anonim
Girişimciler İçin Tatlı Rekabetler: Yarışmalar

Girişimciler İçin Tatlı Rekabetler: Yarışmalar

  • 7 DK
  • 20-10-2017
  • 0 yorum
  • 1K
Beyinlerimiz, belki de her gün onlarca yaratıcı fikre ev sahipliği yapıyor. Zamanı için fazla hayalperest sayılabilecek fikirlerden tutun da yeni yeni emeklemeye başlayan fikirlere kadar geniş bir yelpazede düşünüyoruz. Nihayet bir gün, içlerinden bir tanesi hazırım ben diyerek karşınıza çıktığında artık harekete geçmeniz gerekecek.

Uygulamaya konmayı bekleyen bu fikir; birtakım kaygıları da beraberinde getirecektir. Kaba bir hesap yaptığınızda başlangıç için ihtiyaç duyacağınızı düşündüğünüz para miktarı hemen gözünüzü korkutmamalı aksine bu sorunu çözmek için sizi daha da teşvik etmeli. Akla gelen ilk çözümlerden biri de elbette ki ödüllü girişimcilik yarışmaları. Hem fikirlerin keyifli bir rekabet ortamında kendini kanıtlayabilme fırsatı hem de para ödülü, daha yolun başındaki girişimciler için iyi bir başlangıç olarak gözüküyor.

Biz de ülkemizde, Avrupa’da ve Dünya’da birçok örneği bulunan bu ödüllü girişimcilik yarışmalarını ve ödüllerini sizler için derledik:

TÜBİTAK Girişimcilik ve Yenilikçilik Yarışması


TÜBİTAK tarafından düzenlenen bu yarışma; girişimcilik kültürünün gençler arasında yaygınlaşmasını sağlamak ve gençlerin çeşitli alanlarda yenilikçilik içeren iş fikirlerini hayata geçirmelerine yönelik uygun ortamı hazırlamak amacıyla düzenleniyor. Diğer yarışmalardan en büyük farkı ise katılımcılarda ön lisans, lisans veya lisansüstü öğrencisi olma şartı araması. Detaylı bilgiyi ise bu adresten alabilirsiniz.

Yarışmanın ödülleri:
TÜSİAD – Bu Gençlikte İŞ Var!

TÜSİAD tarafından düzenlenen bu yarışma; üniversite öğrencisi genç girişimci adaylarının gerekli mekanizmalar ile desteklendikleri takdirde, Türkiye’nin büyümesi ve kalkınmasında kilit bir rol oynayacakları inancından yola çıkılarak 2011 yılından beri düzenlenmektedir. İş fikri yarışması olarak gerçekleştirilen bu organizasyonun en büyük amaçları ise üniversite öğrencilerinin girişimciliğe ilişkin farkındalığını arttırmak ve gençlere girişimciliği bir kariyer alternatifi olarak sunmak.
16 Ekim’de başlayan başvurular 30 Kasım 2017, 17:00’a kadar alınmaya devam edecek. Benim de iyi bir fikrim var diyorsanız, ekibinizi kurup bu adres üzerinden online başvuru yapabilirsiniz.

Başvuru için son tarih: 30 Kasım 2017, 17:00

Yarışmanın ödülleri:

Bir FİKRİN mi Var?


2007’den itibaren devam eden birFİKRİNmiVAR?, başladığı günden bu yana her sene bir şirket kurarak şu an 7 başarılı girişimcinin kendi işlerinin patronu olmalarını sağlamış iddialı bir kültüre sahip. Diğer yarışmalarda olduğu gibi bu yarışma da, girişimcilik kültürünü yaymak ve yepyeni iş fikirlerini desteklemek hedefiyle düzenlenmeye başlamış. Ticari başarı potansiyeli yüksek iş fikirlerinin hayata geçirilmesine yardım etmek için ödüllerini sahipleriyle buluşturan birFİKRİNmiVAR aynı zamanda bir TV programı olarak da izleyicileriyle ekranlarda buluşuyor.

Yarışmanın web adresini ziyaret ederek detaylı bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca bir de akademi kurmuşlar; fikri olsun olmasın girişimcilik ruhunu içinde hisseden herkesi bekliyorlar. Akademiye başvurmak için ise bu adresten detaylı bilgi alabilirsiniz.


Küresel Sosyal Girişimcilik Yarışması


Tüm Dünyada Global Social Venture tarafından düzenlenen yarışmanın Türkiye ayağını Küresel Sosyal Girişimcilik Yarışması adı ile Koç Üniversitesi üstlenmiş. Ülke birincisi olarak seçilen ekip, bölgesel yarı finallere gitmeye hak kazanıyor. Bu süreçte Türkiye birincisi olan takıma, Koç Üniversitesi tarafından tayin edilen danışmanlar takım üyelerinin sosyal girişim kavramının iş planını geliştirmeleri gibi konularda takım üyelerine yardımcı oluyor. Ayrıca, Koç Üniversitesi yarı finalist grupların Londra’daki Bölgesel Yarı Finallere katılmaları için gerekli olan yol ve konaklama masraflarını da üstleniyor. Türkiye birincisi, Avrupalı rakipleriyle karşılaştıktan sonra başarılı olması takdirinde Kaliforniya’da düzenlenen Global Finaller’de yer alma fırsatını yakalıyor.

Detaylı bilgi ve başvuru için bu adresi ziyaret edebilirsiniz.

Başvuru için son tarih: 4 Aralık 2017


İLK İŞİM GİRİŞİM


Yıldız Teknik Üniversitesi ve Çalık Holding ortaklığında düzenlenen ödüllü bir girişimcilik yarışmasıdır. Üniversite öğrencisi, mezunlar ve sanayi alanında çalışmakta olan kişiler arasında girişimcilik kültürünün yaygınlaştırılmasını sağlamak, yenilikçi ürün ve fikirlerin ticarileşmesine fırsat tanımak, girişimcilik ekosistemini güçlendirmek ve uluslararası pazarlarda yer almalarının teşvik edilmesi hedefinden yola çıkarak 2014 yılından itibaren düzenlenmektedir.

Detaylı bilgi ve başvuru için bu adresi ziyaret edebilirsiniz.

Başvuru için son tarih: 20 Ekim 2017

Yarışmanın ödülleri:


Big Bang Startup Challenge


İTÜ Çekirdek tarafından fikir aşamasından başlayarak, girişimcilere gelişmiş girişimcilik eğitimleri, mentorluk destekleri, iş ağları kurma imkânları, çalışma alanları ve ürün geliştirme amaçlı laboratuvar erişimi sağlanıyor. Ürününü piyasaya çıkmaya hazır hale gelmiş girişimciler, Big Bang Startup Challenge yarışması ile yatırımcı ve kurumsal şirketlerle tanışıyor ve bu kaynaklartarafından gerekli başlangıç sermayesiyle destekleniyorlar.

Detaylı bilgi ve başvuru için bu adresi ziyaret edebilirsiniz.

Yarışmanın ödülleri:


E-Founder


E-Founder; girişimciliğe ilgi duyan kişilerin zirveye katılarak ekosisteme dahil olabilecekleri, belli bir seviyede projesi olanların ise yarışmaya katılarak projelerini ileri seviyelere taşıyabilecekleri bir yarışmadır. Fiziksel bir ürün ortaya koyamam, ben şimdilik dijitalden yürüyeyim diyorsanız “E-Founder” aradığınız yarışma olabilir. Boğaziçi Üniversitesi kulüpleri olan COMPEC ve BÜYAK işbirliği ile düzenlenen yarışma, Boğaziçi Üniversitesinin ilk ve tek İnternet Girişimleri Yarışması olarak karşımıza çıkıyor.

Detaylı bilgi ve başvuru için bu adresi ziyaret edebilirsiniz.

Yarışmanın ödülleri:Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması

Garanti Bankası`nın, Ekonomist Dergisi ve Türkiye Kadın Girişimciler Derneği`nin (KAGİDER) işbirliği ile gerçekleştirilen " Türkiye`nin Kadın Girişimcisi Yarışması" ; ülkemizdeki kadınların ticari ve sosyal "girişimci ruhunu" ortaya çıkartarak, Türkiye`deki kadın girişimci sayısının gelişmiş ülkelerin seviyesine yükselmesi için katkıda bulunmak amacıyla bu yıl 11. Kez düzenlenecek. Ne yazık ki bu sene için başvuru tarihleri geçti.

Detaylı bilgi ve başvuru için bu adresi ziyaret edebilirsiniz.

Yarışmanın ödülleri:

Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın