"asla umutsuzluğa düşmeyin; ama eğer düşerseniz, umutsuzca çalışmaya devam edin."
-Edmund Burke
Girişimciler İçin Sosyal Medyayı Etkili Kullanma Yöntemleri

Girişimciler İçin Sosyal Medyayı Etkili Kullanma Yöntemleri

Tembel Yazar
Tembel Yazar 3 Takipçi
  • 4 DK
  • 16-10-2017
  • 0 yorum
  • 3K

Girişimciler İçin Sosyal Medyayı Etkili Kullanma Yöntemleri

Başarısızlık=Başarı

Girişimciler sosyal medya mecraları üzerinden hedef kitlelerine daha çabuk bir şekilde ulaşır ve hedef kitlesinden potansiyel müşteriler yaratır. Her girişimci tarafından kullanılan sosyal medyayı; sizin daha etkili, düzenli ve profesyonel şekilde kullanmanız rakiplerinizden bir adım önde olmanızı sağlayacak. Bunun için sosyal medyada hedef kitlenizin beklentilerini iyi bir şekilde analiz etmeniz, onları etkileyecek püf noktaları bilmeniz ve tüm sosyal medya kanallarına hakim olmanız gerekir. İşte, girişimciler için sosyal medyayı etkili kullanma yöntemleri

 

Hedef Kitlenin Belirlenmesinde Net Olun


Girişimciler İçin Sosyal Medyayı Etkili Kullanma Yöntemleri 1

Sosyal medya mecralarında sıradan veya sizin ürün ve hizmetlerinize ilgi duymayan takipçiler yerine, nokta atışı yaparak; potansiyel müşteri haline gelecek hedef kitle belirlenmelidir. Yüksek kullanıcı sayısı olan ancak sizin girişimlerinize ilgi duymayan takipçiler hiçbir şekilde girişimizi başarıya götürmeyecektir. Bunun için kendinizden emin bir duruş sergileyin ve hedef kitlenizin beklentilerini tam olarak karşılayacak paylaşımlar gerçekleştirin. Takipçilerinize kaliteli, profesyonel ve beklentilerini en iyi şekilde karşılayacak bir izlenim yaratın. Bu sizi daha kolay yoldan başarıya götürecek ve etkili sosyal ağlar kullanmayı sağlayacaktır.

Hangi Sosyal Medyayı Tercih etmeli?


Girişimciler İçin Sosyal Medyayı Etkili Kullanma Yöntemleri 2

Günümüzde kullanıcı sayısı milyonları geçen sosyal paylaşım ağları bulunuyor. En bilinenler Facebook, İnstagram ve Twitter olsa da birçok farklı sosyal medya ağı bulunmakta ve her geçen gün yenileri hayatımıza girmektedir. Sosyal medya tercihlerinde potansiyeli yüksek olan ve etkili bir iletişim sağlayan mecrayı seçmeniz daha doğru olacaktır. Her sosyal medya hesabında aynı başarıyı sağlayamazsınız. Bu yüzden de tüm sosyal medya ağlarında görünmektense kendinizi en iyi şekilde ifade ettiğiniz, yüksek ve etkili kullanıcı sayısına ulaştığınız sosyal medya mecralarına öncelik verin.

Sosyal Medyada ‘Doğru Mesaj’ Yöntemini Kullanın


Girişimciler İçin Sosyal Medyayı Etkili Kullanma Yöntemleri 3

Sosyal medya üzerinden sürekli ürün ve hizmetlerinizi öven paylaşımlar gerçekleştirmeyin. Bu durum bir süre sonra takipçilerinizin sıkılmasına ve takibi bırakmasına neden olacaktır. Şirket kalitesinden veya potansiyelinden bahsetmek yerine, ürün ve hizmetlerinizle ilgili haberlere, yeniliklere ve kullanıcı yorumlarına yer vermeniz daha doğru bir yöntem olacaktır. Müşterilerinizin beklentilerini karşılayacak şekilde yapılan paylaşımlar sadece metinler ve resimlerden oluşmamalıdır. Grafik, GİF, video ve diğer anlatım yönlerini de tercih etmelisiniz.

Önce Dinle, Anla, Sonra Cevap Ver Stratejisini Uygulayın


Girişimciler İçin Sosyal Medyayı Etkili Kullanma Yöntemleri 4

Sosyal medya üzerinden gerçekleştirilen iletişim, kısıtlı bir iletişimdir. Yüz yüze iletişimin sağladığı kuralları ve yapıyı sağlamaz. Takipçileriniz, potansiyel müşteri konumuna geçmek için öncelikle birkaç soru soracak ve detaylı şekilde cevaplar bekleyecektir. O takipçiyi, potansiyel müşteri olması için ikna etmeniz gerekecek. Bu ikna da verdiğiniz cevaplarla oluşacaktır. Sosyal medya hesaplarından yapacağınız tüm paylaşımları titizlikle seçin ve her şeyi asla paylaşmayın. Bir paylaşımı silmek son derece negatif bir algı oluşturacaktır. Sonradan silmek zorunda kalmayacağınız paylaşımları yapın. Sizin gerçekleştirdiğiniz girişim örneğinin benzerleri, yakın versiyonları varsa bu hesapları inceleyebilirsiniz. Rakiplerinizin ne yaptığını bilmek size daha fazla deneyim katacaktır.

 Sosyal Medyayı İyi Gözlemleyin


Girişimciler İçin Sosyal Medyayı Etkili Kullanma Yöntemleri 5

Sosyal medyanın kendine özgü bir dalgalanması vardır. Bazı dönemlerde paylaşımların şekli, konsepti ve anlamı değişimlere uğrar. Popüler olan paylaşım türleri bir süre sonra yerini başka mecralara bırakır. Bu döngüyü iyi takip etmeli ve takipçilerinizi sıkmadan onlara yönelik şekilde paylaşımlarda bulunmalısınız. Birden çok sosyal medya hesabını yönetiyorsanız her sosyal medya hesabının konseptine uygun olarak paylaşımlarda bulunun. Örneğin İnstagram üzerinden çok yoğun, peşi sıra, uzun paylaşımlarda bulunmayın. En az görselle en çok şeyi anlatmaya odaklanın. Görsele ağırlık verin ve paylaşımlarınız arasında belli zaman dilimleri bulunsun. Youtube kanalından ise müşterilerinizin merak ettiği tüm sorular için anlatımlı videolar yayınlayabilirsiniz. Bu videoları İnstagram üzerinden yayınlamaktansa link yönlendirmesi yapmak daha iyi sonuçlar sağlayacaktır.
"Girişimciler İçin Sosyal Medyayı Etkili Kullanma Yöntemleri" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et