"bir işi kendiniz nasıl yapacağınızın bilgisine sahip değilseniz, başkasını o işi yaparken yönetmeniz çok zordur."
-Justin Kan
Girişimciler için SEO Stratejileri

Girişimciler için SEO Stratejileri

 • 13 DK
 • 15-02-2021
 • 0 yorum
 • 2K

Girişimciler için SEO Stratejileri

Başarısızlık=Başarı

SEO ve dijital pazarlama artık günümüzde her marka sahibinin uygulaması gereken bir strateji haline gelmiştir. Bu sebeple markalar yatırımlarını artık klasik pazarlamadan yana değil dijital pazarlamadan yana kullanmaktadır. Biz de bu içeriğimizde yeni marka sahibi olan veya olacak girişimciler için SEO stratejilerini paylaşacağız.

Girişimcilik denildiğinde genellikle akla ilk gelen şey minimum gider ile maksimum gelir elde etme tanımlamasıdır diye düşünüyorum. :) Biz de bu çağrışımdan yola çıkarak minimum giderle yapılabilecekleri 10 maddede sizin için hazırladık.

 • SEO Çalışması Yapacağınız Pazarı ve Rakipleri Araştırın

İlk olarak çalışma yapacağınız pazardaki rakiplerin kim olduğunu bilmemiz gerekiyor. Rakiplerimizin kim olduğunu bilirsek hangi alanlarda neler yapıyorlar, biz neleri farklı yapabiliriz veya bu konudaki öngörümüz ne olur bunu belirleyebiliriz. Bunun için “Hizmetlerini, Ürünlerini vb.” alanlarını inceleyerek kısa sürede bir bilgiye sahip olabilir.

Yaptığınız araştırmalarda rakipler gözünü korkutmasın onlar da sizin gibi başladı, bu nedenle sadece başarıya ve oluşturacağınız stratejilere odaklanmak en iyisi olacaktır.

 • Hedeflerinizi Tanımlayın

Yaptığınız araştırma sonucunda aldığımız çıktıları değerlendirerek hedeflerinizi tanımlayın. Belirlediğiniz süre içinde, süre örneğin bir yıl olabilir bu süre zarfında gerçekleştirmek istediğiniz hedeflerle başlayabilirsiniz. Bu yapacağınız çalışmanın yol haritası olacaktır.

Hedeflere de örnek verecek olursak; 

 • Hangi Lokasyonda Çalışma Yapacaksınız?
 • Hangi Kitle İçin Çalışma Yapacaksınız?

İstediğiniz;

 • Belirli Anahtar Kelimeler İçin Arama Trafiği Mi?
 • Web Sitenizde Geçirilen Ortalama Süre Mi?
 • Hemen Çıkma Oranını Düşürmek Mi?
 • Marka Bilinirliği Mi?
 • Satın Alma İşlemi Mi?
 • Telefon Üzerinden Aranmak veya Form Almak Mı?

Bu soruları yanıtladığınızda hedefleriniz daha ulaşılabilir olacaktır.

Soruları yanıtladığınızda cevaplarınız “daha fazla” ile başlamasının da doğru bir strateji olmadığını belirtmek isterim. Daha fazla gibi bir hedef koymak belirsizlik yaratacaktır. Bu sebeple koyacağınız hedeflerin sayısal olması daha ölçülebilir ve kabul edilebilir olacaktır. Örneğin “6 Ayda %30 Organik Trafik Artışı”

 • Anahtar Kelime Araştırması Yapın

SEO çalışmaları için doğru anahtar kelime seçimi yapmak oldukça önemli ve kritik bir noktadır çünkü burada kullanıcıların karşısına hangi anahtar kelimelerde çıkacağımızı belirleyeceğiz. Doğru seçim yapmanız da bu nedenle önemlidir.

Bir girişim gerçekleştirdiğiniz için pazara bir ürün veya hizmet getiriyorsunuz, çünkü bunun için bir talep var bu sebeple bu talebin kullanıcılar tarafından hangi anahtar kelimelerle arandığını bulmanız gerekiyor.

Bu işlemi yapabilmek için bazı SEO araçlarını ve Google’ı kullanacağız. Girişimciler için ücretsiz olan araçları da aşağıda paylaşacağım.

 • Google Otomatik Tamamlayıcı ile Anahtar Kelime Belirleme

Anahtar kelime belirleme yöntemleri arasında en pratik ve bize oldukça başarılı veriler sunan Google arama motoru önerileridir. Bu yöntemin kullanımını örnekleriyle aşağıda bulabilirsiniz.

Örneğin anahtar kelimemiz olan “iphone kılıf” kelimesini yazalım ve aşağıda doğru açılan listedeki kelimelere bakalım.

iphone kılıf” için arama yaptığımızda Google’ın bize otomatik tamamlama ile bize önerdiği diğer kelimeleri çerçeve içerisinde görebiliyoruz. Bizim üzerinde çalışma yapacağımız diğer anahtar kelimelerimiz listedeki kelimeler olabilir. Bunları alıp bir liste haline getirelim.

Şimdi Google’ın bize sunduğu farklı öneri stratejisine bakalım. Bu özelliği kullanmak için gerekli olan şey yalnızca bir yıldız “*” simgesi.

Örnekte gördüğünüz gibi “iphone” kelimesinin yanına * simgesi ekledim ve bu işlemi yaptığımda Google “iphone” ve “kılıf” kelimesinin arasına eklenerek aranan sonuçları bana listeledi. Aynı yöntemle yıldızı kelimenin başına, sonuna ve ortasına koyarak kullanıcıların yaptığı farklı türev aramaları görmeniz mümkün.

 • Google İlgili Aramalar ile Anahtar Kelime Belirleme

Anahtar kelime belirleme sürecinde Google’dan yararlanabileceğimiz bir diğer özellik ise “ilgili aramalar” özelliği olacak. Google’da herhangi bir arama yaptığınızda sayfanın en altına gelirseniz sizi aşağıdaki gibi bir kısım karşılayacak. Bu kısımda bize anahtar kelimelerimizi belirleme aşamasında fikir vermesi açısından önem arz etmektedir.

Anahtar kelime belirleme sürecinde Google’dan yararlanabileceğimiz bir diğer özellik ise “ilgili aramalar” özelliğidir. Google’da herhangi bir arama yaptığınızda sayfanın en alt kısmında sizi yukarıdaki gibi bir kısım karşılayacaktır. Bu kısımda bize anahtar kelimelerimizi belirleme aşamasında fikir verme açısından kullanabileceğimiz bir alandır. Burada bulunan anahtar kelimeleri oluşturduğumuz listeye dahil edebiliriz.

 • Ücretsiz SEO Araçları İle Anahtar Kelime Belirleme

Bir çok ücretsiz SEO aracı anahtar kelime belirleme noktasında size yardımcı olacaktır. Örneğin yukarıda ekran görüntüsü bulunan SEO aracından sorguladığınız anahtar kelimenin aylık aranma hacmini (Mobil ve Masaüstü ayrı olmak üzere), anahtar kelimenizin türevlerini (aranma hacimleri ile birlikte) size sunmaktadır.

Bu gibi ücretsiz bir çok SEO aracıda bulunmaktadır bunların bir kaçının linkini aşağıda bulabilirsiniz.

Bu araçlardan bulduğumuz anahtar kelimeleri de listemize dahil edelim.

 • Kullanıcı Arama Amacı/Niyeti Türlerini Belirleyin

Arama amacı, kullanıcıların web dünyasında ihtiyaçlarına yönelik belirli bir arama yapmasıdır. Peki, kullanıcı ilgili sorguyu gerçekleştirmeden önce veya sonra ne tür bir sayfa-içerik ile karşılaşmak istiyor?

Muhtemelen bir markaya özgü web sitesine mi gitmeyi amaçlıyor olabilir, bir ürünü satın almak istiyor da olabilir, aynı zamanda ürün satın almadan önce ürün hakkında detaylı bir içerik tüketmek de istiyor olabilir. Sayfamızda yayınlayacağımız içeriğin detaylarını belirlemek için kullanıcının niyetini tam olarak anlamak çok iyi bir stratejidir.

Kullanıcıların bir arama gerçekleştirmeden önce arama yapmasının birkaç nedeni olabilir.
Bunlar;

 1. Bir sorunun cevabını bulmak,
 2. Belirli bir web sitesine gitmek,
 3. Bir ürün veya hizmet sayın almak,
 4. Bir şeyleri karşılaştırma

Kullanıcı arama ihtiyaçları ise, 4 farklı temel arama amaç türünü oluşturmaktadır;

 1. Informational I Bilgi – Bilgi arayan kullanıcılar.
  Örn: “nasıl, ne, neden, ne zaman vs.”
 2. Navigational Gezinme – Belirli bir web sitesini bulmaya çalışan kullanıcılar,
  Örn: Facebook, Twitter, (Sunduğunuz hizmet / ürün ve belki de marka adınızla ilgili kelimeleri kullanırlar.)
 3. Transactional İşlemsel – Bir şeyler satın almak isteyen kullanıcılar,
  Örn: satın alma, maliyet, fiyatlama, ucuz vb.
 4. Commercial / Ticari – Bir satın alma işleminden önce araştırma yapan kullanıcılar
  Örn: en iyi vs (ürünleri karşılaştırmak için) vb.

Bu tabloya göre çıkartmış olduğumuz anahtar kelimeleri kullanıcı arama niyetine göre gruplandırın. Gruplandırma işleminden sonra sıra içerik üretmeye geldi.

 • Kaliteli ve Özgün İçerikler Yayınlayın

Çıkartmış olduğumuz anahtar kelimelerde Google üzerinde daha görünür olabilmek için kullanıcının ihtiyacına yönelik kaliteli ve özgün içerikler üretmeniz gerekmektedir. Yazacağınız içerik türev anahtar kelimelerin alt başlık olacağı şekilde hazırlanmalıdır.

Örneğin:

 • Anahtar Kelime
 • Anahtar Kelime Türevi
 • Anahtar Kelime Türevi

İçerikte bulunan bu başlıklara Heading etiketi tanımlamanız gerekmektedir. Etiketleri aşağıdaki örnek şeklinde tanımlayabilirsiniz.

H1- Anahtar Kelime

H2- Anahtar Kelime Türevi

H3- Anahtar Kelime Türevi

Bu etiketleri tanımlamanız Google’ın içeriğinizi anlaması bakımından önemlidir.

İçerik üretirken uzunluğunu da belirlemeniz gerekmektedir. Bu uzunluğu hedeflediğiniz anahtar kelimede yer alan diğer sonuçları inceleyerek belirleyebilirsiniz. Bu sayede Google’ın ortalama hangi uzunluktaki içeriklere ilk sayfalarda yer verdiğini anlayabilirsiniz.

İçerik üretirken yalnızca aranma hacmi yüksek ve rekabetin fazla olduğu anahtar kelimelerde değil rekabeti düşük ve size minimum sürede verim almanızı sağlayacak düşük aranma hacimli kelimelere de odaklanmanızı öneririm.

Çünkü organik olarak rekabeti yüksek olan tek bir anahtar kelimeden 1000 tıklama almak istediğinizde görünür olmak için 2-3 ay süre gerekebilir, fakat düşük rekabetli 10 farklı anahtar kelimede görünür olup 100 tıklama alarak da aylık 1000 tıklama almanız mümkün. Bu strateji

sizin kısa vadede iyi sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır.

Hangi anahtar kelime için içerik yazacağımıza çıkartmış olduğunuz listeyi inceleyerek karar verebilirsiniz.

Çıkartmış olduğumuz anahtar kelimelerde sorular da olacaktır. Bu anahtar kelimelere de içerik içerisinde yer vererek kullanıcıların sorularına yanıtlamayı unutmayın.

Bu kriterleri gerçekleştirdikten sonra içeriğinizi yayına alabilirsiniz.

 • Kullanıcıları Aksiyona Geçirecek Başlık ve Açıklama Metni Oluşturun

Sayfanıza Başlık (Title) Etiketi Belirleyin

İçeriği yayınlayacağını sayfa için kullanıcıları aksiyona geçirecek bir başlık kullanın. Bu başlık Google üzerinde bir arama yapıldığında sonuç sayfasında görünen başlık etiketidir.

Örneğin; IPhone 11 Kılıf ile alakalı bir sayfa oluşturduysanız title etiketini “2020 Trend IPhone 11 Kılıfları – Site Adı” şeklinde yapabilirsiniz.

Sayfanıza Description(Açıklama) Etiketi Belirleyin

Oluşturduğunuz sayfa için Google sonuçlarında başlığın hemen altında yer alacak anahtar kelimenizin geçtiği özet bir açıklama metni belirleyin. Bu metin sayfanızın özeti olmalıdır ve içerisinde anahtar kelime geçmelidir. Kullanıcılar sayfa özetini okuduğunda içerideki bilgiyi merak edip tıklama eğilimi göstereceği için bu açıdan açıklama metni büyük bir öneme sahiptir.

 • Site Hızına Odaklanın 

Sitenizin hızını Google’ın ücretsiz aracı üzerinden analiz edin. Analiz sonucunda aldığınız hatalar sizin ilerlemenizi engelleyen hatalardır. Çünkü yavaş bir web siteleri kullanıcıların görmek istemediği ve yüklenmesini beklemek istemediği türden web siteleridir.

Google sitenizin temasının gösterişine, içeriklerinizi yerleştirme şeklinde ve buna benzer bir çok kritere göz ucuyla bakarken sitenizin hızına çok daha fazla dikkatli bakıyor. Sitenizdeki hız hatalarını görebilmeniz için bu aracı aşağıda sizinle paylaşıyorum.

https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/ 

 • Sitenizin Mobil Uyumlu Olduğundan Emin Olun 

Günümüzde kullanıcıların pek çoğu mobil cihazlar üzerinden web dünyasında gezinmektedir. Verisel olarak bakıldığında da web sitelerinin çoğu trafiğini mobil cihazlar üzerinden almaktadır. Bu sebeple web sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını test edin, bu testi gerçekleştirmek için yine aşağıda sizinle paylaşacağım Google servisini kullanabilirsiniz.

Google 2019 yılından itibaren mobil öncelikli indexleme işlemini yapacağını duyurmuştur.

https://search.google.com/test/mobile-friendly 

 • Site Haritası Oluşturun

Site haritası web sitenizde bulunan sayfaların yer aldığı liste şeklinde bir dizin haritasıdır.

Sizde Google’ın web sitenizi daha hızlı ve doğru tarayabilmesi için web sayfalarının yer aldığı bir site haritası oluşturun. Bir site haritası içinde maksimum 50.000 URL adresi olması Google tarafından önerilmektedir. Eğer 50.000 adetten fazla sayfanız bulunuyorsa birden fazla site haritası oluşturarak bölebilirsiniz.

 • Search Console Kurulumu Yapın 

Search Console Google’ın ücretsiz sunduğu bir webmaster hizmetidir. Search Console üzerinden web sitemizin trafik verilerini inceleyebilir. Google için uygun olmayan hataları görüntüleyebilirsiniz. Bu hataları gidererek web sitenizin görünürlüğünü daha da arttırabilir ve daha fazla optimize edebilirsiniz.

Search Console üzerinden görüntüleyebileceğiniz verileri başlıca aşağıda da bulabilirsiniz.

-Trafik verileri

-Web sitenize verilmiş olan bağlantılar

-Sayfalarınızın hızı

-Teknik sayfa hataları

-Site haritası

-Google’ın size varsa vermiş olduğu cezalar gibi birçok veriye buradan ücretsiz erişebilirsiniz.

Bir önceki maddede belirtmiş olduğum site haritasını Google’ın daha önceden fark etmesi için Search Console üzerinden Google’a gönderebilirsiniz.

Bu yazımızda size web siteniz için önemli olan kriterleri listelemeye çalıştık buradaki adımları ve stratejileri takip ederek optimizasyon çalışmaları yapabilir ve arama motorları üzerinde görünürlüğünü arttırabilirsiniz.

"Girişimciler için SEO Stratejileri" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et