"Eğitimime okul yüzünden, uzunca bir süre ara vermek zorunda kaldım."
-Bernard Shaw
Girişimciler İçin Karar Verme Aşaması
Vural Egemen
Vural Egemen 2 Takipçi

Girişimciler İçin Karar Verme Aşaması

  • 2 DK
  • 24-04-2018
  • 0 yorum
  • 1K
Girişimcilik bir ruh ve yetenek meselesidir. Herkes girişimci olabilir sözü ne kadar doğrudur tartışılabilir. Kendisini girişimci olarak gören veya aklında bir girişimcilik fikri olanlar için rehber ve ilham olması için bu içeriği hazırladık.

Karar Vermeden Önce Yapılması Gerekenler!


Bir fikriniz var ve bu fikrin başarılı olacağına inanıyorsunuz ancak harekete geçmeden önce de enine-boyuna düşünüp doğru karar vermek istiyorsunuz o zaman yapmanız gerekenler şunlardır;

Elinize bir A4 kağıt alın, dikey olarak sayfayı ikiye bölecek şekilde bir çizgi çekin. Sağ tarafa fikrinizin olumlu yönlerini, sol tarafına da olumsuz yönlerini yazın.

Her maddeye bir puan verin. Beyin fırtınası yaparak aklınıza gelebilecek bütün olumlu ve olumsuz etkenleri yazın. Kendinizi kandırmayın, gerçekten yazın. Başarının sırrı değil ama emin olabilirsiniz ki, doğru karar vermenin sırrı budur.

Çalışmanız tamamlandıktan sonra sayfanın altına toplamları alın. Eğer olumlu yönler fazla ise fikriniz de ısrar edin ve hemen harekete geçin. Eğer olumsuz etkenler fazla ise pes etmeyin, olumsuzluklara karşı çözüm alternatifleri oluşturun.

İki sonuçta da kazana siz ve sizin fikriniz olacaktır.

Aklınızdaki fikir ne olursa olsun. Bir A4 kağıt alıp bahsettiğimiz yöntemi kullanarak yapabilirsiniz.

Yöntem Hakkında Bilgiler!


Bu yöntem dünyaca ünlü matematikçi John Nash'in 'action before' adını verdiği yöntemdir. Türkçe'ye aksiyondan önce olarak çevirmek doğru olur.

Aksiyona geçmeden önce, harekete geçmeden önce mutlaka yapılması gereken bir yöntemdir. Ünlü bilim insanımız Aziz Sançar'ın da Amerika Birleşik Devletleri Kuzey Karolina Üniversitesi'ndeki çalışmalarına başlamadan önce kullandığı yöntemdir.

Sadece girişimciler değil, herkesin önemli bir karar almadan önce uygulaması gereken mükemmel bir tekniktir.
"Girişimciler İçin Karar Verme Aşaması" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et