"yol sizi nereye götürüyorsa oraya gitmeyin. yol olmayan yerden gidin ki; iz bırakın."
-Anonim
Girişimciler İçin İtibar Yönetimi Nedir?

Girişimciler İçin İtibar Yönetimi Nedir?

  • 9 DK
  • 27-11-2019
  • 0 yorum
  • 2K
Seçimsiz, makineniz internet üzerinde bir makine gibi tasvir edilir. Sizin içinde faydalı olabilir. İtibar yönetimi, çevrimiçi ortam için özel olarak tasarlanmış bir ölçüde mesaj kontrolü sağlar.
Şöhrete verdiğimiz tüm çaba ve dikkat için gerçekten önemli olan itibardır. Bu özellikle iş dünyasında geçerlidir. Ancak günümüzde itibar, yapay zekâ sistemlerinin merceği aracılığıyla odaklanır ve çarpıtılır. Bu nedenle çevrimiçi itibar yönetiminin denge ve kontrol derecesini sağlamak için hizmetleri vardır. İtibar yönetimi nedir? İtibar yönetimi, insanların çevrimiçi göründüğünde bir marka veya kişi hakkında ne düşündüğünü ve nasıl düşündüğünü etkileme çabasıdır. Başka bir deyişle, karakter senin olduğun kişidir. İtibar, başkalarının sizin kim olduğunuzu düşündüğüdür ve günümüzde, temel olarak birinci şahıs deneyiminden ziyade yapay zekâ sistemlerinin sizin hakkınızda ne ifade ettiği üzerine kuruludur.
BÖLÜMLER
·         Bir itibar nasıl yönetilir?
·         İtibar yönetimi nedir?
·         Markanın ününü kim kontrol ediyor?
·         Çevrimiçi itibar yönetilebilir mi?
İtibar yönetimi çeşitli isimlerden geçmektedir — çevrimiçi itibar yönetimi (ORM), internet itibar yönetimi, itibar yönetimi, marka algısı. Ne derseniz deyince amaç, bir kişi veya işletme hakkındaki kamu algısını şekillendirmektir; ancak, markaların ve bireylerin gerçekte itibarlarını ne kadar az kontrol ettiklerini öğrenince şaşırabilirsiniz.
 

Bir itibar nasıl yönetilir — gerçekten ne kadar kontrolünüz var?
Bu makale, itibar yönetiminin nasıl ve niçin olduğu ile kendi itibarınızı korumak veya geliştirmek için neler yapabileceğinizi açıklayacaktır.
 
·         Öncelikle, ne kadar önemli olduğunu gösterecek olan itibar yönetimi hakkında daha ayrıntılı bir açıklama yapacağız.
·         İkinci olarak, itibarınız üzerindeki kontrolünüzün miktarını göstereceğiz.
·         Sonunda, soruyu çözeceğiz, itibar yönetilebilir mi?
 
 
İtibar yönetimini anlamak istiyorsanız, bu yazı sizin temel öncülünüzdür. Şirketinizin itibarı risk altındaysa, şirketinizin devam etmesi için itibar yönetiminin temellerini kavramak önemlidir. Kendi kişisel itibarınızı şekillendirmek istiyorsanız, o zaman tehlikede olanın ne olduğunu, kimin kontrol altında olduğunu ve insanların algılarını nasıl etkileyeceğini bilmek aynı temel soruyla başlar: İtibar yönetimi nedir?
 
İtibar yönetimi nedir? 
İşte itibar yönetimi tanımımız: İtibar yönetimi, insanların bir marka veya kişi hakkında ne düşündüğünü ve nasıl düşündüğünü etkileme çabasıdır. Yukarıdaki tanım, itibar yönetiminin özünde ne olduğunu kapsar. Ama elbette bundan daha fazlası var. Tanımlar sizi yalnızca şu ana kadar getirebilir. Bu bölümde, yedi kritik yönü açıklayarak bu yeni itibar yönetimi tanımını oluşturacağız:
 
1. İtibar yönetimi çoğunlukla çevrimiçi olur
Çok fazla sayıda iletişim çevrimiçi olur. Arkadaşlarla tanışırız, anlaşmazlıkları gideririz, işletmeleri duyarız ve haberleri okuruz. Hatta boş zamanımızı çevrimiçi olarak bile geçiriyoruz. Bu nedenle kaçınılmazdır, itibar yönetimi çoğunlukla çevrimiçi alanda gerçekleşir; Aslında, itibar yönetimi ve çevrimiçi itibar yönetimi terimleri artık neredeyse eş anlamlıdır. Böylece itibar yönetimi çevrimiçi olur, çünkü iletişimimizin büyük bir kısmı bu noktada gerçekleşir. İnsanlar çevrimiçi platformlarda etkileşime girmeyi seçtiğinden, itibar yönetimi şirketleri hedeflerine ulaşmak için sosyal medya ve SEO taktiklerini kullanır. 
 
2. İtibar yönetimi, satış ve pazarlamanızı güçlendirir
İtibar yönetimi, geniş bir satış ve pazarlama dünyasında yaşar ve «taktik» olarak nitelendirilebilse de, ihmal edilebilir düzeyde değildir. Gerçekte, itibar yönetimi, satış ve pazarlamanın merkezinde yaşar. Niye? Çünkü insanların bir marka hakkında ki düşündükleri, o marka hakkındaki her şeyi etkiler.
 
İyi bir itibar yönetim planı ile pozitif mesajların maksimum etkiye sahip olmasını önleyebilirsiniz. İnsanlar zaten şirketinizin misyonuna inandıklarında, içeriğiniz okuyucularının çoğuna ulaşır.
 
3. Bir şirketin hayatta kalabilmesi için itibar yönetimi çok önemlidir
İtibar yönetiminin bir şirketin hayatta kalabilmesi için gerekli olduğunu yazdığımızda davayı abartmıyoruz. Enron, yolsuzlukların ardından çıkan halkla ilişkiler tepkilerinde kayboldu. BP, Wells Fargo ve United Airlines gibi diğer devler itibar patlamalarına dayanabildiler ancak ciddi maliyetler olmadan dayanamadılar.
 
Bunların hepsi çevrimiçi iletişim platformlarının ortaya çıkmasının itibarı nasıl daha hassas hale getirdiğinin örnekleridir. Bir işletmeyle ilgili kötü bir deneyime sahip olan kişilerden önce sadece birkaç yakın arkadaşa söylemiş olsalar da, şimdi binlerce, hatta milyonlarca insan tarafından görülebilecekleri çevrimiçi görüşlerini yayınlama olanağına sahipler. Bu günlerde, kötü ele alınan tek bir durum bir şirketi iflasa götürebilir.
 
Hatırlayacağınız üzere, 2017 sonbaharında, memurlar, United Airlines ile 3411 arasındaki bir yolcu yolunu Chicago’dan Louisville’e zorla kaldırdı. Kamuya açık olumsuz maruz kalmanın ardından, yatırımcılar United Airlines’ın piyasa değeri değerinde yaklaşık bir milyar doları kandırdığı için korku içinde izlediler.
United Airlines, sürekli olarak bir ünü olmadan hala gökyüzünde uçuruyor. Diğer şirketler — daha küçük veya daha az yetenekli olanlar — bu tür bir itibar felaketinin ardından çökecek ve yanacaklardır.
 
4. İtibar yönetimi hem kişiler hem de işletmeler için önemlidir
Çoğunlukla şu ana kadar işletmelerde geçerli olduğu için itibar yönetimine odaklandık, ancak bireyler için de önemlidir. Milyarlarca yatırım fon yöneticisi için halka açık bir evlilik dışı örgütlenmeyi gizlemeye çalışan bir ilgi alanıdır. Yanlışlıkla büyük bir emlak fotoğrafçılığı hatasını daha da büyük yapan şarkıcı için çok önemlidir.
 
Kişilikler çoğu zaman işletme olduğundan, itibar yönetiminden fayda görecekleri anlamlıdır. Modern dünyadaki çoğu insan hayatlarını anonim olarak yaşayamaz. İnsanlar adınızı bilirse, adınızı Google’a getirir. Bu sadece insanların yaptığı şeydir.
 
Sadece Kylie Jenner’ın eski en iyi arkadaşı Jordyn Woods’a sorun. Şöhreti, Şubat ayında Khloe Kardashian’ın erkek arkadaşı Tristan Thompson ile bir ilişki yaşamakla suçlanmasından sonra aniden düşüş yaşadı. Suçlamadan sonra sosyal medya etkileyicileri hakkında çevrimiçi olarak bulunabilecek iyi bir şey yoktu ve acımasız bir mem akışı, olumsuz baskı ve kişisel zorbalıkla karşılaştı. Her şey doğru olsun ya da başka bir Kardashian drama tanıtım dublörlüğü olsa da, Woods firmasının itibarı uzun bir süre acı çekecek. Büyük bir kişiliği olmayan veya sizin adınıza milyarlarca olmayan bizler, itibarımızı kendimiz yönetebiliriz. Facebook’ta çekilmiş hoş bir fotoğraf, Instagram’da en çok dikkat çeken şey, vurgulayan LinkedIn ve özgeçmişimizi biraz abarttıran bir özgeçmiş ve gitmeye hazırız. Daha fazla tehlikeye sahip kişilerin — para kazanma kişiliği veya milyarlarca adı gibi — büyük silahlar getirmesi gerekebilir.
 
Modern tarihin en ünlü itibar yönetimi skandallarından birine dokunan bir Malibu sahil evi.
 
5. İtibar yönetimi hızlı büyüyen bir endüstridir.
Belirttiğimiz gibi, şöhretiniz borulardan aşağıdaysa, işiniz de öyle. Aslında, müşterilerin% 87’si çevrimiçi olarak bir marka veya ürünle ilgili olumsuz içeriği gördükten sonra satın alma kararını tersine çevirir.
 
O zaman işletmeler, itibarlarını korumak veya geliştirmek için ayda on binlerce dolar harcıyorlar. Muhtemel yıkıcı bir krizi önleyebileceğinizi bilseydiniz, kredi kartını çıkarmaz mıydınız?
 
Arama motorları, ağızdan ağıza verilen yönlendirmelerden başkalarının yerine geçtikten sonra, çevrimiçi itibar yönetimi, kamuoyu üzerinde büyük çaplı salgılar yapma iddiasında olan bir sektör haline geldi. Bir şirketin itibarı, Yelp derecelendirmeleri, New York Times’a açılan ya da viral Colbert yanmasıdır. Arama sonuçları, en üstünde görünen, insanların gördükleri, inandıkları ve yanıt verdiği şeydir.
 
6. İtibar yönetimi nefret dolu amaçlarla kötüye kullanılır.
Neredeyse hayattaki her şey gibi, itibar yönetimi de etik bir karanlık tarafa sahiptir. İtibar yönetiminin doğal olarak kötü ya da iyi olduğuna karar veremezsiniz. Her ikisi için de kullanılıyor.
"Girişimciler İçin İtibar Yönetimi Nedir?" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et