"Eğer bir ağacı kesmek için bir saatim olsaydı, ilk kırk beş dakikada sadece baltamı bilerdim."
-Abraham Lincoln
Girişimciler ve Çalışanlar Arasındaki 7 Büyük Fark
Ömer K.
Ömer K. 21 Takipçi

Girişimciler ve Çalışanlar Arasındaki 7 Büyük Fark

  • 5 DK
  • 14-09-2017
  • 0 yorum
  • 777
Siz bir girişimci misiniz, yoksa çalışan mı? Aslında bu soruya doğru cevap vermek o kadar da kolay değil. Pek çok kişi, bir işletme sahibi olduğunda (kendi işinin patronu olduğunda) girişimci olduğunu düşünür. Girişimciliğin, temelde düşünce yapısıyla ilgili olduğunu da unutmamakta fayda var. İşletme sahibi olup da girişimci olmayan çok fazla insan var etrafımızda. Onları da “çalışanlar” kategorisinde değerlendirmek durumundayız.

Girişimci olmak demek; kâr amacı güderek risk almak, yeni pazarlar oluşturmak, yeni yöntemler geliştirmektir. Gözden kaçan fırsatlar, tercih edilmeyen veya akla gelmeyen üretim seçenekleri girişimci insanlar tarafından kullanılır. Girişimciler, çevresini etkilemeyi iyi bilirler. Her girişim başarıyla sonuçlanmasa da girişimci olmayı istemek kişinin cesaretli olduğunu gösterir.

Peki, ücretli çalışanlar neden girişimci olmak isterler? Girişimci olmak isteyenlerin çoğu, neden girişimci olmak istedikleri sorulduğunda, hayallerini öne sürerler. Gerçekten de girişimci olmak çoğu insanın hayalidir. Çünkü insanlar, hayal ettikçe yaşarlar. Doğal olarak, girişimci olmak istemenin çok geçerli nedenleri de vardır. Çalışma hayatında yetkilerin kısıtlı olması, daha ileriye gidemeyecek olma, sektörde daha iyi bir firmanın olmaması, monotonluk, ücret tatminsizliği… Maddeleri istediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz.

İşte, girişimciler ve çalışanlar arasındaki 7 büyük fark…
1. Girişimciler güçlü, çalışanlar zayıf yönlerine odaklanırlar
Çoğu iş görüşmesinde sorulan bir sorudur: “Zayıf yönleriniz neler ve bu yönlerinizi geliştirmek için neler yaptınız?” Siz de muhtemelen bu soruyla karşılaşmışsınızdır. Zayıf yönler, çalışanlar için hoş karşılanan bir durum değildir. İşverenler, bütün zayıf yönlerinizi geliştirmenizi beklerler. Girişimciler, zayıf yönleri anlamsız olarak görürler. Bunun yerine genelde güçlü oldukları yönlerine odaklanır, bunu ön plana çıkarmakla meşgul olurlar.

2. Girişimciler ellerinden geleni yaparlar, çalışanlar mükemmeli ararlar
Çalışanlar, patronların gözlerinde mükemmel olmak için çabalarlar. Ne de olsa hiçbir çalışan, önemli bir performans değerlendirmesinin olumsuz sonuçlanmasını istemez. Oysa girişimciler, her şeyin mükemmel olmayacağını iyi bilirler. Mükemmeliyetçi girişimciler dışında girişimciler genelde mükemmel olmaya çalışarak bir şeyleri felce uğratabileceğini düşünürler. Bu yüzden kolay yoldan harekete geçerek ellerinden gelenin en iyisi için çabalarlar.

3. Girişimciler fırsatları geri çevirebilir, çalışanlar her fırsatı kucaklarlar
Başarılı insanlar, hayatlarında “evet” yerine genelde “hayır” yanıtını kullanırlar. Girişimciler, önemli olduğunu düşündükleri işlere odaklanabilmek için yeni fırsatları geri çevirirler. Çalışanlar ise olur olmadık her şeyi kabul edebilirler. Karşılarına çıkan her fırsatı mutlaka değerlendirirler.

4. Girişimciler yetki verir, çalışanlar “kendin yap”ı uygularlar
Girişimciler, zamanın parasal değerinin ne olduğunu bilirler. Bu yüzden de sadece yapabilecekleri işlere odaklanırlar. Yapamayacakları her iş için de birine yetki verirler. Çalışanlar ise tam tersini uygularlar. Onlar, her şeyi kendi başlarına yapmaya kalkarlar. Bu da bazen hüsranla sonuçlanır.

5. Girişimciler tek bir işe, çalışanlar birden çok işe odaklanırlar
Aynı anda birden fazla işe odaklanmanın verimliliği azalttığı gerçek. Girişimciler, ortaya iyi bir iş koymak için tek seferde bir işe kalkışırlar. Çalışanlar ise birden fazla işi üzerine alırlar ve tamamlayamayınca da bundan pişmanlık duyarlar.

6. Girişimciler riske atılırlar, çalışanlar riskten kaçarlar
Ücretli çalışanların çoğu, bir girişim başlatamama nedenlerini sıralarken ilk olarak düzenli maaşın sağladığı güveni öne sürerler. Düzenli yatan maaş ve sağlık güvencesi, herkes için önemlidir. Yine de girişimciler, bu riski göze aldıkları için yükselirler. Çünkü risk almazsanız, ödül de kazanamazsınız.

7. Girişimciler önceliklere, çalışanlar dengeye inanırlar
İş ve yaşam dengesini kurmak, her çalışanın yapmak istediği bir şeydir. Çalışanlar, genellikle bu dengeye inanır ve buna bağlı yaşamaya çalışırlar. Girişimciler ise dengeyi aramak yerine yaşamlarını önceliklere göre yönlendirmeyi tercih ederler. Başarılamayacak bir denge için savaşmak yerine, bazı şeylere öncelik vermek gerektiğinin farkında olarak yaşamlarını sürdürürler.
Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın