1. Girişimci Olmak İsteyip Hiçbir Şey Yapamayan Wantrepreneur'lar İçin 3 Tavsiye
Girişimci Olmak İsteyip Hiçbir Şey Yapamayan Wantrepreneur'lar İçin 3 Tavsiye
Ömer K.
3 takipçi, omer.kacar

Girişimci Olmak İsteyip Hiçbir Şey Yapamayan Wantrepreneur'lar İçin 3 Tavsiye

  • 14-08-2017, 10:04
  • 0 Yorum
  • 1 yıl önce
Girişimci olmak isteyip hiçbir şey yapamayan çok fazla insan var. Artık “wantrepreneur” diye anılan kavram resmen bir mesleğe dönüştü. Peki ne anlama geliyor bu? Wantrepreneur, Kısaca “girişimci olmak isteyen” demek. Bu kavram size bir yerden tanıdık geldi mi?Çay ve kahve sohbetlerinde sık sık “istiyorum ama yapamıyorum” şeklinde konuşmalar başlar. Yurt dışına çıkmak istiyorum ama yapamıyorum, Ege’ye yerleşmek istiyorum ama yapamıyorum, spora başlamak istiyorum ama yapamıyorum ve girişimci olmak istiyorum ama yapamıyorum… Bu konuşmaların sonu asla gelmez.

Herkes umutsuzluğa kapılmış durumda. Böyle bir ortamda da haliyle wantrepreneur’ların sayısı gittikçe artıyor. Amacımız, bu wantrepreneur’ların neslini tüketmek değil. Zaten isteyip de yapamamak, yıllardır süregelen bir davranış şekli. Ama yine de çağımıza özgü bazı özellikler, bu davranışın daha sık tekrarlanmasına ve sonu asla gelmeyen hayallerle boğuşup durmamıza neden oluyor. Yeni başlayanlar için girişimcilik, gizemli bir ada veya tehlikeli sularda yüzmek gibi bir şeydir. Oysa girişimcilik böyle bir şey değil.

Peki ne yapmalı? Birazdan sıralayacaklarımız, aslında bazılarına boş laf gibi gelebilir. Bu tavsiyeleri uygulayıp elbette başarılı bir girişimci olacaksınız diye bir şey yok. Ancak çoğu kez kulak arkası ettiğimiz ve aslında başarıya giden yolda bize yardımcı olan bu gibi tavsiyelere uymayı kabullenerek işe koyulmak gerekiyor.
1. En İyi Şartları Beklemeyin
Wantrepreneur’ların sık sık tekrarladıkları şey, olanakların yetersiz olduğudur. Bazılarımız eldeki imkânların kısıtlı olduğundan yakınıp dururken bazıları harekete geçiyor. Başarılı bir girişimci, girişimine başlamak için en iyi şartların oluşmasını beklemez. Yapılması gereken, mevcut şartları en iyi şekilde değerlendirmektir. Dilerseniz bugün dünyaca ünlü girişimcilerin şirketlerinin kuruluş öykülerini bir kez daha inceleyin. Eminim çoğunun aslında çok iyi şartlarda kurulmadığını göreceksiniz. Bunun için “İlham Verici 5 Başarı Hikayesi” adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

Wantrepreneur’lar kısa yoldan zengin olabilmek için en iyi şartları bekler. Oysa başarıya giden bir “kısa yol” henüz yok. Fikriniz her ne kadar iyi olursa olsun, çok iyi bir uygulama süreci gereklidir. Sonuçta, çok çalışarak başarıyı yakalama fikrini savunan “Amerikan Rüyası”nın  başarısızlıkla sonuçlanmasına da az çalışarak başarıyı yakalama düşüncesine sahip olan insanlar neden olmuştur. Bu yüzden en iyi şartları asla beklemememiz gerekiyor. En iyi şartları beklememek, özellikle düşük sermayeli girişimcilik için önemli bir kural.

2. Başkalarının Yörüngelerinden Sıyrılın
Bize başarılı olmanın formülü baştan yanlış öğretildi. Üniversite okumak, eğitimlere katılmak, sınavlara çalışmak ve buna benzer ne varsa bize katkı sunarken bir yandan da harekete geçmemizi zorlaştırdı. Bir okul okumadan veya kendini geliştirmek için çabalamadan hiçbir şeyin olmayacağı doğru. Ancak bütün meseleyi eğitime veya kişisel gelişime yaslamamız doğru değil. Çünkü böyle yaptığımızda, başkalarının yörüngelerinden sıyrılmamız gerçekten çok zor olabiliyor.

Yapmamız gereken şey, kendi potansiyelimizin farkına varıp gerekli sorumluluğu almak… Başkaları gibi “düzenli bir iş” ve “düzenli bir gelir” döngüsüne kendimizi kaptırırsak, fikirlerimizi her zaman çöpe atmayı göze almak zorundayız. Yaptığımız işe ve kazancımıza mahkûm olmak ve konu buraya geldiğinde bahaneleri sıralamak, vazgeçilmezlerimizden biri oldu artık. Karar sizin tabii ama başkalarının yörüngelerinin altında ezberlenmiş kurallarla hayatımızı sürdürmek, girişimcilik için yapılacak en kötü şey olsa gerek.

3. Asla Pes Etmeyin
Başarılı girişimciler, başarısızlıklarla mücadele ederek çalışmalarını sürdürür. Wantrepreneur’lar ise pes etmeye ve umutsuzluğa kapılmaya müsaitlerdir. Ufacık bir başarısızlık bile her şeyden vazgeçme isteğinize neden olabilir. Ancak başarılı girişimcilerin geçmişlerinde başarısızlıklarla mücadele ettikleri de ortada. Okumak isterseniz, “Dünyaca Ünlü 11 Kişinin Başarısızlık Hikayeleri” burada.

Siz de bir wantrepreneur olmamak için başarısızlıkla karşılaştığınız zamanlarda asla pes etmeyin. İçinizdeki tembel canavarı öldürün. Bugüne kadar sıraladığınız bütün bahaneleri bir kenara bırakın ve daha iyisini elde etmek için çaba gösterin.
  • Beğen
  • Muhteşem
  • Aynı Kafa
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Kişisel Gelişim

İnsanları bir şey satın almaları için ikna etmek zorlu bir görevdir. Özellikle de herkesin birbirinden kurnaz olduğu bugünün ...

Girişimcilik

İnternet alışverişlerinin giderek yaygınlaşması ile girişimcilerin yeni gözdesi haline gelen E-ticaret sektörü hızlı büyümesini ...

Girişimcilik

Yaz aylarında inşaatlarda 10 TL kazançla elektrik işleri yapan Metehan Emlik, geliştirdiği drone ile 15 bin sipariş aldı. Kendisi ilkokul ...

Motivasyon

Vizyon.. Liderlerin merkez mekanizması, gelecek planlarının doğuş yeri, ayrıcalık ve zekanın birleşimi gibi cümlelerin karşılığını ...

Kişisel Gelişim

Sizi daha iyi bir girişimci yapabilen, daha iyi üretkenlik sağlayan, daha net kararlar vermenizi sağlayan ve ekibinizle daha iyi ve kaliteli ...

Kişisel Gelişim

Aklınızda süper bir iş fikri var. Peki ilk olarak ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Kendinize sizin fikrinizi destekleyecek doğru bir ...

home search notifications 1 person