1. Girişimci Olmak İsteyen Herkesin Kendisine Söylediği 5 Yalan
Girişimci Olmak İsteyen Herkesin Kendisine Söylediği 5 Yalan
Ömer K.
3 takipçi, omer.kacar

Girişimci Olmak İsteyen Herkesin Kendisine Söylediği 5 Yalan

  • 26-08-2017, 16:00
  • 0 Yorum
  • 1 yıl önce
Girişimci olmak isteyen herkesin kendisine dürüst olması gerekiyor. Öncelikli kuralımız bu. Ancak her zaman böyle olmayabiliyor. Sadece girişimci adaylarının değil, her insanın kendine söylediği küçük yalanlar varken, girişimci olacak birinden bunları beklemek çok zor. Sanırım yalan söylemek doğamızda var.

Her ne kadar dürüst biri olduğumuzu söylersek söyleyelim, kendimize söylediğimiz yalanları hesaba katmıyoruz. Uykumu düzene sokacağım, daha sağlıklı besleneceğim, ihtiyacım olanı satın alıyorum, daha fazla kitap okuyacağım, her sabah koşu yapacağım… Şimdi saymaya devam etsek gerçekten sonu gelmez.

Herkes kendine öyle ya da böyle bazı yalanlar söyler. Bu yalanlar, girişimci olmak isteyenler tarafından da ne yazık ki çok sık tekrarlanıyor. Dikkat edin, kendimize söylediğimiz yalanlar aslında hayalini kurduğumuz şeylerle doğrudan ilişkili. Daha önceden paylaştığımız “Girişimcilerin Hayalini Kurdukları ve Gerçekte Olan 5 Şey” adlı yazıda girişimcilerin hayallerinden ve hayal kırıklıklarından söz etmiştik.

Şimdi sıralayacaklarımız, “eğer girişimci olursam…” şeklinde başlayıp aslında kendimize söylediğimiz yalanlardan sadece birkaçı.
1. Girişimci Olursam Daha Çok Vaktim Olacak
Hayır! Hiçbir girişimcinin önceki hayatına göre daha fazla vaktinin olduğu görülmemiş bir kere. Girişimciler, kendi işlerinin patronları olsalar bile aslında işine herkesten daha çok mesai harcarlar. Eğer zamanınızı çok iyi yönetirseniz, elbette bolca boş vakit elde edebilirsiniz. Aksi takdirde kendinizi sonu gelmeyen toplantıların ve ekip buluşmalarının ortasında bulabilirsiniz.

2. Girişimci Olursam İyi Bir Ekip Kurabilirim
Girişiminizi büyütebilmeniz için iyi bir ekibe sahip olmalısınız. Ancak girişimci olan herkes kolayca iyi bir ekip kuramıyor. Ekip üyelerine yapmanız gereken yatırım, tahmin ettiğinizin çok üzerinde olabilir. Yine de başarılı olmak için sizin gibi düşünen güçlü bir ekibe ihtiyacınız var.

3. Girişimci Olursam Yatırımcıya İhtiyaç Duymayabilirim
Bu da yanlış. Tabii sermayesiz girişimcilik veya düşük sermayeli girişimcilik örneklerini konudan ayrı tutuyoruz. Siz istediğiniz kadar böyle düşünebilirsiniz ancak işini kendi yatırımlarıyla büyütmeyi başaran girişimcilerin bir yerden sonra yerinde saydıklarını görüyoruz. Her zaman bir yatırımcıya ihtiyacınız olabilir. Bu yalanı kendinize söyleyip durmaktansa, şimdiden “Kendi İşini Kurmaya Cesaret Edemeyenler İçin 7 Yerli Yatırımcı” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

4. Girişimci Olursam İstediğim Kadar Uyuyabilirim
Keşke uyusanız. Ancak her girişimcinin en kötü ihtimalle 9-5 döngüsü içinde çalışan biri gibi hazırlanıp sabahın köründe işine başlaması gerekiyor. Hatta girişimci olduğunuz daha ilk günden, gün ağarmadan uyanmanız gerektiğini bile fark edersiniz. Dünyaca ünlü girişimcilerin hikâyelerine baktığımızda, çoğunun günü en verimli şekilde değerlendirebilmek için çok ama çok erken saatlerde kalktıklarını görüyoruz. Bu yüzden girişimciliği iş planlaması ile ilişkilendirmek şart.

5. Girişimci Olursam Evden Çalışabilirim
Her gün ofise gitmekten sıkılan biri, girişimci olma hayalini kurduğunda ilk olarak sürekli evden çalışabileceği yanılgısına kapılır. Tabii işler hiç de göründüğü gibi değil. Kendi iç disiplinini sağlamakta zorlanan herkese evden çalışmak daha zor gelebilir. Zaten işlerinizi evde yapamadığınızı fark ettiğiniz anda kendinizi dışarıda bir yerde bulabilirsiniz.
  • Beğen
  • Muhteşem
  • Aynı Kafa
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Girişimcilik

Durun tahmin edelim. Başlığı ilk okuduğunda garip bir diyet haberi olduğunu düşündünüz değil mi? Ya da beslenme uzmanlarının birinden ...

İş Fikirleri

Pasif Gelir ile Para KazanmakPasif gelir, başta bir çalışma yapıp daha sonra bu çalışmanın ekmeğini efor harcamadan yemektir. Bu kazanç ...

Girişimcilik

Yakın zamanda lise öğrencisi Yiğit Can, Apple’ın teşekkür listesine girmişti. Şimdi de yine bir lise öğrencisinin Çin’de dünya ...

Motivasyon

Her yıl İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu 26 Ocak’ta sonlandı. Dünyanın en büyük girişimcileri, forumda ...

Kişisel Gelişim

Steve Jobs, Apple şirketinin kurucu ortaklarından biri olarak ün salmış olsa da şirketin kurulum aşamasında sular pek de durgun değil. ...

Kişisel Gelişim

Hafta içi yoğun stres altında çalışan insanlar olarak, hafta sonunu biraz soluklanarak değerlendirmek istiyoruz. Hatta, konusu ne zaman ...

home search notifications 1 person