1. Girişimci Olmak İsteyen Herkesin Kendisine Söylediği 5 Yalan
Girişimci Olmak İsteyen Herkesin Kendisine Söylediği 5 Yalan

Girişimci Olmak İsteyen Herkesin Kendisine Söylediği 5 Yalan

  • 26-08-2017
  • 0 Yorum
Girişimci olmak isteyen herkesin kendisine dürüst olması gerekiyor. Öncelikli kuralımız bu. Ancak her zaman böyle olmayabiliyor. Sadece girişimci adaylarının değil, her insanın kendine söylediği küçük yalanlar varken, girişimci olacak birinden bunları beklemek çok zor. Sanırım yalan söylemek doğamızda var.

Her ne kadar dürüst biri olduğumuzu söylersek söyleyelim, kendimize söylediğimiz yalanları hesaba katmıyoruz. Uykumu düzene sokacağım, daha sağlıklı besleneceğim, ihtiyacım olanı satın alıyorum, daha fazla kitap okuyacağım, her sabah koşu yapacağım… Şimdi saymaya devam etsek gerçekten sonu gelmez.

Herkes kendine öyle ya da böyle bazı yalanlar söyler. Bu yalanlar, girişimci olmak isteyenler tarafından da ne yazık ki çok sık tekrarlanıyor. Dikkat edin, kendimize söylediğimiz yalanlar aslında hayalini kurduğumuz şeylerle doğrudan ilişkili. Daha önceden paylaştığımız “Girişimcilerin Hayalini Kurdukları ve Gerçekte Olan 5 Şey” adlı yazıda girişimcilerin hayallerinden ve hayal kırıklıklarından söz etmiştik.

Şimdi sıralayacaklarımız, “eğer girişimci olursam…” şeklinde başlayıp aslında kendimize söylediğimiz yalanlardan sadece birkaçı.
1. Girişimci Olursam Daha Çok Vaktim Olacak
Hayır! Hiçbir girişimcinin önceki hayatına göre daha fazla vaktinin olduğu görülmemiş bir kere. Girişimciler, kendi işlerinin patronları olsalar bile aslında işine herkesten daha çok mesai harcarlar. Eğer zamanınızı çok iyi yönetirseniz, elbette bolca boş vakit elde edebilirsiniz. Aksi takdirde kendinizi sonu gelmeyen toplantıların ve ekip buluşmalarının ortasında bulabilirsiniz.

2. Girişimci Olursam İyi Bir Ekip Kurabilirim
Girişiminizi büyütebilmeniz için iyi bir ekibe sahip olmalısınız. Ancak girişimci olan herkes kolayca iyi bir ekip kuramıyor. Ekip üyelerine yapmanız gereken yatırım, tahmin ettiğinizin çok üzerinde olabilir. Yine de başarılı olmak için sizin gibi düşünen güçlü bir ekibe ihtiyacınız var.

3. Girişimci Olursam Yatırımcıya İhtiyaç Duymayabilirim
Bu da yanlış. Tabii sermayesiz girişimcilik veya düşük sermayeli girişimcilik örneklerini konudan ayrı tutuyoruz. Siz istediğiniz kadar böyle düşünebilirsiniz ancak işini kendi yatırımlarıyla büyütmeyi başaran girişimcilerin bir yerden sonra yerinde saydıklarını görüyoruz. Her zaman bir yatırımcıya ihtiyacınız olabilir. Bu yalanı kendinize söyleyip durmaktansa, şimdiden “Kendi İşini Kurmaya Cesaret Edemeyenler İçin 7 Yerli Yatırımcı” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

4. Girişimci Olursam İstediğim Kadar Uyuyabilirim
Keşke uyusanız. Ancak her girişimcinin en kötü ihtimalle 9-5 döngüsü içinde çalışan biri gibi hazırlanıp sabahın köründe işine başlaması gerekiyor. Hatta girişimci olduğunuz daha ilk günden, gün ağarmadan uyanmanız gerektiğini bile fark edersiniz. Dünyaca ünlü girişimcilerin hikâyelerine baktığımızda, çoğunun günü en verimli şekilde değerlendirebilmek için çok ama çok erken saatlerde kalktıklarını görüyoruz. Bu yüzden girişimciliği iş planlaması ile ilişkilendirmek şart.

5. Girişimci Olursam Evden Çalışabilirim
Her gün ofise gitmekten sıkılan biri, girişimci olma hayalini kurduğunda ilk olarak sürekli evden çalışabileceği yanılgısına kapılır. Tabii işler hiç de göründüğü gibi değil. Kendi iç disiplinini sağlamakta zorlanan herkese evden çalışmak daha zor gelebilir. Zaten işlerinizi evde yapamadığınızı fark ettiğiniz anda kendinizi dışarıda bir yerde bulabilirsiniz.
  • Beğen
  • Muhteşem
  • Aynı Kafa
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Girişimcilik
Şu aralar oldukça gündemde olan büyük girişimlerin kapatılması konusunu farklı bir bakış açısı ile ele almak istedim. Dev ...
Motivasyon
Eğer tüm boş zamanlarınızda hayalleriniz prototiplerle ve ürün dizaynlarıyla ilgiliyse; artık ciddi bir şekilde girişimciliğe başlama ...
Girişimcilik
Kendi kendine yetebilen ve çok az da olsa artı değer üretebilen kişiler için orta sınıf kavramı kullanılmaktadır. Orta sınıf tam bir ...
Girişimcilik
WOM (Word of Mouth), Ağızdan Ağıza Pazarlama, Dedikodu Reklam… Bu kavramları duymuş muydunuz?“Reklamın iyisi kötüsü olmaz” diyenler ...
Girişimcilik
Bir girişimciyi girişimde bulunmaya iten sebeplerin başında hiç şüphesiz çok para kazanma beklentisi gelir. Çünkü başarılı ...
Girişimcilik
Yurt dışında şirket kurmak herkesin hayali… Eskiden dünyanın diğer ucundaki ülkelerle iş yapmak için okyanusları aşmanız, ...
home search notifications 1 person