"Taktik maktik yok bam bam bam!"
-Fatih Terim
Girişimci Olmak için Okulu Bırakmak mı Gerekir?

Girişimci Olmak için Okulu Bırakmak mı Gerekir?

  • 5 DK
  • 17-10-2017
  • 0 yorum
  • 728
Çoğu zaman, derslerinde başarısız olan bir öğrencinin can simidi; tarihe geçmiş bilim adamlarının eğitimleri hakkında okudukları veya duydukları kimine göre gerçek kimine göre efsanevi yazılar ve söylentiler olmuştur. Ne zaman derslerde başımız sıkışsa; 20.yüzyılın belki de en büyük dâhisi Einstein’ın okumayı geç söktüğü, bugün hem fizik hem matematik disiplinlerinde karşımıza çıkan modern bilimin büyük isimlerinden Gauss’un okuldan atıldığı gibi birçok söylentinin gerçekliğine sıkı sıkıya sarılmak isterdik.

Onlarca yıl önceki okul bırakma trendinin günümüzdeki hali olarak karşımıza çıkan girişimcilik için eğitime ara vermek veya tamamen sonlandırmak gerçekten gerekli midir? Sorunun cevabını vermeden önce ezber bozan girişimlere ve girişimlerin arkalarındaki isimlerin hikayelerine bir göz atalım.

MICROSOFT - Bill Gates
1973 yılında Harvard Üniversitesi’ne giren Bill Gates 1975 yılında, üçüncü sınıftayken, kendi tercihiyle okulu bırakır. Üniversiteye gittiği sıralarda, ilk olarak 1960 yılında John Kemeny ve Thomas Kurtz tarafından yazılmış olan BASİC’in MITS Altair adı verilen farklı bir versiyonunu okuldan yakın arkadaşı Paul Allen ile oluşturur. İki arkadaş kişisel bilgisayarları ulaşılabilir ve tercih edilebilir yapmak için Microsoft şirketini kurarlar ve Microsoft, kurulumundan çok kısa bir süre sonra bilgisayarlarda kullanılan yazılımlar için en çok tercih edilen şirket olur.

GOOGLE -  Sergey Brin ve Larry Page
Sergey Brin ve Larry Page adlı iki kafadarın Standford Üniversitesi’nde yazdıkları doktora tezinde sunulan ürün, şimdilerde içine girilmedik ev, cep bırakmayan bir ürüne dönüştü. “BackRub” adıyla kullanılmaya sunulan “Google” neyse ki ismini değiştiriyor ve 10 üzeri 100 anlamına gelen “googol” kelimesinin bilinçli olarak yanlış yazılmış versiyonu olan “Google” adıyla hizmet vermeye devam ediyor. Görüldüğü üzere, genel kanının aksine, Google kurucuları okul hayatlarında gayet başarılı insanlar.

FACEBOOK - Mark Zuckerberg 
“Social Network” filminde anlatılan hikayesiyle bizi hem kendine sevdiren hem de biraz kendinden korkutan Mark Zuckerberg’de okulu bırakan bir diğer isim. Zuckerberg, Harvard Üniversitesi’nin en’lerini seçtirdiği “facemash.com” sitesine öğrencileri fotoğraflarını bulmak için üniversitenin veri tabanını hackler. Veri tabanını hacklediği ortaya çıkan Zuckerberg, disipline verilince belli ki öfkelenir “siz beni disipline veremezsiniz, ben okulu bırakırım” der ve okulu bırakır.

APPLE - Steve Jobs
1972’de Portland, Oregon’daki Reed Üniversitesi’ne giren Jobs, akademik hayatın disiplinine uyum sağlayamadığı için ilk dönemin sonunda okul bırakır.Steve Jobs’un Apple ile ilişkilendirilebilecek, 1970’li yıllara tarihlenen çalışmaları varsa da Jobs asıl başarısını 1984’te “Macintosh” ile kazanıyor. Yaşanan anlaşmazlıklar sonucu, kulağa trajikomik gelse de Jobs kendi şirketinden kovuluyor. En başarılı ikinci girişimine de tam da bu sırada adım atan Jobs, 1986’ta George Lucas’dan “Pixar” animasyon stüdyolarını alıyor ve unutulmaz bir seriye dönüşecek olan Oyuncak Hikayesi’nin ilk filminin çalışmalarına başlanıyor. Satışları düşünce Jobs’ı geriçağıran Apple; 2001’de iPod, 2003’de iTunes, 2006’da Macbook, 2007’de iPhone ve akabinde iPad gibi Jobs’ın imzasını taşıyan ezber bozan ürünleri ile müşterisinin karşısına çıkıyor ve şirket Mayıs 2017 itibariyle 752 milyar dolarlık net gelirin de sahibidir.Bu dört büyük şirketin ürünlerini, uygulamalarını hemen her an kullanıyoruz. Gates, Zuckerberg ve de Jobs, yukarıda anlatıldığı gibi okulu bırakan girişimciler olsa da hepsinin okulu bırakma sebebi farklı temellere dayanıyor: disiplin suçu, disiplinli hayata uyum sağlayamama düşüncesi ve kendi işini kurma arzusu. Yalnızca Gates’in okulu bırakmaktaki ilk büyük amacının kendi şirketini kurmak olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Google’un, mucitleri tarafından okulda doktora tezi olarak sunulması ise okulu bırakma/ara verme sorunsalının tam karşısında duruyor. Öyle ki bu iki isim Stanford’da doktora yapmış, birikim ve bilgisini arttırarak bunu tez projesi olarak sunmuş ve de projelerini hayata geçirebilmişler.

Şahsi fikrim ise farkında ve gözlemci bir insansanız lise/lisans/yüksek lisans eğitimi sırasında alacağınız derslerin, tanışacağınız insanların ve katılacağınız etkinliklerin sizi girişimcilik kimliğine daha iyi ve daha güçlü hazırlayacağı yönünde. Yukarıdaki çoğu örnekteki gibi, ekip arkadaşlarınızı da genellikle okuldan kampüsten kantinden bulma ihtimaliniz de çok yüksek. Okulu bırakmayın derim!
Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın