"başaramazsın diyenlere gülün geçin."
-Anonim
Girişimci Kimdir? Kimler Girişimci Değildir?

Girişimci Kimdir? Kimler Girişimci Değildir?

 • 5 DK
 • 21-06-2018
 • 0 yorum
 • 6K

Girişimcilik bir nevi basit gibi görünen bir fikri parlatıp faaliyet gösterilecek sektöre cesurca atılabilmek ve bunları yapmadan önce de her türlü tedbiri almış olmaktır. Tabiî ki girişimcilik serüvenine atılabilmek için öncelikle girişimcilik ruhuna da sahip olmak gerekmektedir.

Bu yazımızda girişimcilik üzerine konumuzu inşa ederken bir yandan da kimler aslında girişimci olamaz? Kimler ise doğuştan gelen bir girişimcilik ruhuna sahiptir? Tüm bu soruların yanıtlarını aramaya çalışacağız.

Öncelikle girişimcilik konusunu net olarak tanımladığımızdan emin olalım. Girişimciliği, özgün bir iş fikrini planlı bir biçimde modelleyerek faaliyete geçme ve bunu yaparken de arzu edilen cesarete sahip olma yetisi olarak tanımlayabiliriz. Bu kısa tanımlama ile birlikte artık Girişimci kimdir? Sorusunun yanıtını aramaya başlayabiliriz.

Girişimci Kimdir?

Girişimciliği yukarıdaki şekilde tanımladıktan sonra kimlerin girişimcilik serüvenine atılabileceğine dair Girişimci kimdir? Sorusunun yanıtına geçebiliriz.

Girişimci, ortaya özgün bir iş fikri atan, bu iş fikrini artıları eksileri ile son derece güzelce planlayan ve karlı bir iş modeli haline getiren, içinde cesaret olan, iş insanıdır diyebiliriz. Kısa ama öz olduğunu düşündüğümüz bu tanımlamaya göre şimdi gelin kimlerin girişimci olabileceğini görelim. Yani girişimci olabilmenin ana unsurları nelerdir bunlara göz gezdirelim…

 • Cesaret
 • İş Fikri Geliştirebilme Yetisi
 • Grubu Organize Etme Becerisi
 • Kararlılık
 • Vizyon Sahibi Olma
 • Optimist Düşünebilme Özelliğine Sahip Olma
 • Yönetim Becerisine Sahip Olma
 • Azim İle Çalışma Ruhu

Yukarıda saydığımız tüm bu unsurlar girişimci olabilecek bir bireyin sahip olması gereken genel unsurlardır. Bunlardan herhangi biri eksik olursa gerçek anlamda sıkıntılı bir girişimcilik yolculuğu, girişimci olarak bu yola girmiş şahısları bekliyor demektir.

Bu özelliklerden cesaret, kararlılık, azim ve vizyon gibi unsurlar girişimci bireyin kişisel özellikleri ile de direkt olarak ilgilidirler. Buradan da anlaşılacağı gibi kişisel özellik olarak da girişimciliğe yatkın olabilme yetisi, girişimci bir bireyin ne denli bu unvana layık olduğunu da belirleyebilecek yegâne etmenlerin başında gelmektedir.

Özgün ve yaratıcı bir iş fikri geliştirebilme, birlikte çalıştığı grubu organize edebilme ve hedefe yöneltebilme ve bu grubu yönetebilme özellikleri anlamında da kişisel unsurlara ihtiyaç duyan girişimcilik, bu özelliklerin iş yapabilme ile net olarak ilgili olduğunu da öngörmektedir.

Kimler Girişimci Değildir?

Yukarıda da kısaca bahsettiğimiz tanımlamayı bir kez daha paylaşmak ve aslında cevabı içerisinde bir soruyu bu tanımlama vasıtası ile kolayca açıklamak istiyoruz.

Girişimcilik: "Özgün ve yaratıcı bir iş fikrini planlı bir biçimde modelleyerek faaliyete geçme ve bunu yaparken de arzu edilen cesarete sahip olma yetisidir.”

Girişimciliği bu şekilde tanımladıktan sonra bir de girişimci kimdir sorusunun yanıtını tekrar görmeliyiz.

Girişimci: "Ortaya özgün ve yaratıcı bir iş fikri atan, bu iş fikrini artıları eksileri ile son derece güzelce planlayan ve karlı bir iş modeli haline getiren, içinde cesaret olan, iş insanıdır.

Bu tanımlamaları yaptıktan sonra aslında Kimler Girişimci Değildir? Sorusunun yanıtını da otomatik olarak vermekteyiz. Bu tanımlamalara uymayan, yukarıda saydığımız, bir girişimci bireyin sahip olması gereken belli başlı unsurlara sahip olmayan bir şahıs asla ve asla girişimcilik macerasına yelken açmamalıdır.

Kimler Girişimci Değildir? Sorusunun yanıtını kesin ve net cümleler ile de vermemiz gerekirse, aşağıdaki noktalara vurgu yapmamız iyi olacaktır.

 • Cesur Olmayan
 • İş fikri Üretme Konusunda Yeterli Olmayan
 • Yönetsel Becerileri Gelişmemiş
 • İleri Görüşlülük Konusunda Sıkıntılı Olan
 • Yeterli Çalışma Azmini Gösteremeyen
 • Liderlik Vasıfları Gelişmemiş
 • Atılacağı Sektör Dinamiklerinden Bihaber Olan
 • İş Dünyasına Uzak Olan

Hiçbir birey girişimcilik macerası için yelken açmamalıdır. Eğer bu unsurları dikkate almaz ve ortaya attığınız basit bir iş fikri ile apar topar girişimcilik macerasına atılmaya kalkarsanız sonucun hüsran olmaması için artık hiçbir neden yoktur.

Bir girişimci mutlaka ama mutlaka yukarıda saydığımız girişimci olmanın temel unsurlarını karşılamalı, eksik yanlarını telafi etmek için çabalamalı, mümkünse bunun için gerekli eğitimleri de almalı ve kendini geliştirmeye çalışmalıdır.

Girişimcilik asla ve asla oyun oynanacak, zahmetsizce para kazanılacağı düşünülen, emek vermeden yemek yeneceği zannedilen bir müessese değildir. Girişimcilikte aslolan, mevcut iş fikrinizin, sistemli bir çalışma sonucunda nereye gideceğini önceden kestirmenizdir.

"Girişimci Kimdir? Kimler Girişimci Değildir?" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et