"hayatının en güzel günleri daha erken demekle geçer, sonra çok geç olur."
-Flaubert
Girişimci Kafası Podcast - Mükellef Kenan Açıkelli

Girişimci Kafası Podcast - Mükellef Kenan Açıkelli

  • 30 DK
  • 16-03-2023
  • 0 yorum
  • 207

Girişimci Kafası Podcast - Mükellef Kenan Açıkelli

Başarısızlık=Başarı

Öncelikle ülkemizde yaşanan deprem felaketinde hayatını kaybedenleri özlemle anarak başlayalım. Gerçekten çok büyük kayıplar yaşadık. Bir daha tekrarlanmamasını umarak herkese sabırlar dileyelim. Başımız sağolsun.

Girişimci Kafası ile Kafa Sohbetler podcastindeyiz, Ben Öykü Göğer. Şirket kurmak, finansal süreçleri yönetmek ve işleri büyütmek için gerekenleri tek bir platformda toplayan Mükellef bugün konuğumuz ve karşımda Mükellef’in CEO’su Kenan Açıkelli var. Kenan hoş geldin!


Öykü merhaba, hoş bulduk. Teşekkürler. Depremde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Çok acı bir tablo ile karşı karşıya kaldık, onların tüm acılarını paylaşıyoruz. Umarım hep birlikte çok hızlı bir şekilde yaralarımızı sarıyor oluruz. Ülkemiz böylesine büyük bir felaketle bir daha umarım karşı karşıya kalmaz.


Evet dileklerimiz ortak, bir daha bu kadar büyük bir felaketin yaşanmaması. Bizler de bu acıların birlik beraberlik içerisinde olabildiğince hızlı sarılmasını diliyoruz. Şimdi, konumuza dönelim. Aslında geleceğe dair, bizi belki de umutlandırabilecek yeni bir şeylere başlamak istiyorsak, kafamızda bazı planlar varsa belki o noktalarda yolumuzu aydınlatacak bir sohbet olacağını düşünüyorum. Önce seni biraz tanıyalım sonra da senden Mükellef’in hikayesini öğrenelim.

Ben Kenan Açıkelli Mükellef’in kurucu ortağı ve genel müdürüyüm. Benim 15 yılı aşkın bir iş hayatı deneyimim var. Ben bu deneyimin aslında yarı zamanını kurumsal hayatta yarı zamanını da Start up ekosisteminde geçirmiş biriyim. 

Mükellef’i 2019 yılında kurduk. O gün ticarete atılmak isteyen tüm müşterilerimizin tüm girişimcilerin hayatlarını kolaylaştırmak ve şirketlerini kurduktan sonra sadece satmak istedikleri ürüne, kendi ticaretlerine, gelirlerine, kazanma çabasında oldukları müşterilerine odaklanmalarını sağlayacağımız ve bütün ihtiyaç duydukları finansal çözümleri kendi platformumuzda toplayarak aslında dertlerine ortak ortak olmaya aday olduk. Bununla beraber çok hızlı bir şekilde Türkiye’de başlayan hayatımızı da bugün globalleştirmiş duruma geldik. Onların şirket kuruluşundan sonra tüm ticaretlerini geliştirebilecekleri, büyütebilecekleri finansal enstrümanları ve çözümleri platformumuz üzerinden sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz.


Şimdi dedin ya, ben start up ekosistemindeydim diye. Aslında anladığım kadarıyla birtakım ihtiyaçları görerek başlıyor her şey çünkü fikir çok güzel, bu fikri bir start up boyutuna getirdiğimiz zaman bir sürü bilmediğimiz şeyle karşılaşıyoruz. Bir mühendis diyelim, bir fikirle ortaya çıkıyor. Şirket kurma noktasına geldiğinde, tabii ki kendi alanı olmadığı için bilmediği bir sürü şey var. Oradan o eksikleri yakalayarak bu fikrin doğduğuna inanıyorum. Doğru muyum?

Doğru Öykü, çok haklısın. Biz bugüne kadar hep regülasyonun olduğu konularda iş yönetmeye çalıştık. Biraz muhasebe biraz finans, içine biraz da teknoloji kattığımız senaryoda güzel işler yapmaya gayret ettik. 

Mükellef hikayesi de aslında geçmişte yaptığımız işte ortaya çıkan bir ihtiyaç olarak önümüzde duruyor. Elektronik fatura geçişleri yaptığımız tüm kobi müşterilerimizin İyi ben faturaya geçeceğim ama benim henüz şirketim yok. Muhasebe programımı nerden alacağım? Elektronik imzayı nereden temin edeceğim? Şirketimi kurduktan sonra hangi regülatif çözümlere daha ihtiyacım olacak? Ticaretimi sürdürürken, faturamı oluştururken, irsaliye düzenlerken ihtiyaç duyacağım hizmetler için nereye gitmem gerekiyor? gibi çok fazla sorunun cevabını aslında Mükellef platformunda toplamış olduk. 

Mükellef’in çıkış hikayesi bu ihtiyaçları görüp, problemlere bizim platformumuz aracılığıyla çözüm üretmek oldu. 

Burayı ilk kurulduğumuz günden itibaren baktığımız zaman, işin çok fazla büyüdüğünü ve oradaki müşterilerimize çok fazla finansal çözüm sağlanabildiği bir platforma dönüştürmüş bulunuyoruz. 


Aslında bütün ihtiyaçların tek bir platformda toplanmasının belki altını çizmek lazım. Çünkü diğer türlü mesela faturayla ilgili bir sorumuz var, onu arayıp başkasına soruyoruz ve kulaktan dolma oluyor bu bilgiler. Dolayısıyla da kendimizi bir karmaşanın içinde buluyoruz. Şimdi Türkiye’de şirket kurmak, bunu başlı başına konuşuruz ama daha zor ve bilinmez olan yurt dışında şirket kurmak. Mükellef girişimciler için hangi ülkelerde hizmetler sunuyor? 

Öykü, biz bugün bu işi globalleştirmiş olmanın heyecanını yaşıyoruz. Amerika’da, İngiltere’de, Türkiye’de ve Avrupa Birliği ülkeleri olan Hollanda, Estonya ve Almanya’da bu işi yapıyoruz. Bu pazarlarda çok güçlü bir şekilde Türkiye’de yaptığımız boyutta bu işi yapmaya başladık. Bu da bizim heyecanımızı her geçen gün artırıyor. Daha da güzeli bulunduğumuz ülkelerde, 100’den fazla ülkeden bu ülkeleri toplamanın da gururunu yaşıyoruz. 

Biz bugün Amerika’da şirket kuruyoruz ama Türkiye’den Amerika’ya, Pakistan’dan Amerika’ya, Endonezya’dan Amerika’ya, Filipinler’den Amerika’ya şirket kuruluşu gerçekleştiriyoruz. Aynı tabloyu İngiltere’ye baktığımız zaman da artık elde etmiş bulunuyoruz. Haliyle bu Amerika, İngiltere gibi bulunduğumuz o global pazarlar da, Türkiye gibi o işi geliştirmemizi, büyütmemizi, tutkuyla o işe sarılmamızı heyecanla bekliyor. 100’den fazla ülkeden bulunduğumuz pazarlara şirket kuruluşu gerçekleştiriyoruz ve platformda 100’dan fazla ülkeden üyelik toplayabilir duruma geldik. İyi bir öğretiyle geçirdik bugüne kadar ve bugün çok sağlam adımlarla hem Amerika hem İngiltere pozisyonumuzu da Türkiye’de yaptığımız gibi güçlü bir şekilde yapıyoruz diyebilirim.


Hizmet verdiğiniz ülkeleri neye göre seçiyorsunuz?

Şöyle aslında, dijitali destekleyen ülkeleri tercih ediyoruz. Yani nerede dijitalizasyon varsa o ülkeye gidiyoruz. Doğru olan da bu çünkü hızlı olmamız gerekiyor. Bizim hızlı olmamız gerekiyor ama aynı zamanda bize gelen müşterinin de hıza ihtiyacı olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla regülasyonel tüm konularını online yöneten, dijitalize eden ülkelerde biz bulunuyoruz. Yani uzaktan, orada fiziki olarak bulunma zorunluluğu olmadığı ülkelere biz bu çözümlerimizi sunuyoruz ve buralarda yaygınlaştırıyoruz. 

Eğer incelemiş olduğumuz ve radarımızdaki ülke, şirket kuruluşunda fiziksel olarak orada bulunma koşulunu getiriyorsa o ülkeleri geri plana attığımızı söyleyebilirim. Bugün Amerika, İngiltere ve Türkiye’de, bulunduğumuz Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde de dijitalizasyonun bu anlamda desteklendiğini ve o alandaki girişimcilerin, o pazara açılmak isteyen girişimcilerin gerçekten uzaktan, bizim aracılığımızla ticaretlerini globalleştirebilecekleri bir imkan sunabildiğimizi söyleyebilirim. 


Bu anlamda pandemi de herhalde faydalı olmuştur. Çünkü alışıyoruz uzaktan iş yapmaya değil mi? 

Evet çok oldu. Özellikle 2020’nin başlangıcı yani pandeminin başlangıcıyla beraber devamında 2021 yılı bizim aslında işimizi oturttuğumuz, iyi bir öğretinin olduğu ve gerçekten bu dijitalize olan ülkelere bu işi nasıl sokacağımızı öğrendiğimiz, bunu faydaya çevirdiğimiz bir dönem oldu diyebilirim. Aynı etkide devam ediyor yani bu çok hızlı bir şekilde bugün devam ediyor, birazdan konuşacağız. Sayıları da verdiğim zaman çok daha anlaşılır hale gelecektir. 

Dünyadaki bütün insanlar bilmedikleri ülkelerde güvenli bir partner arıyorlar. Ticaretlerine karar veriyorlar ama işimiz ticaretlerinin başlayabilmesi için ihtiyaç duydukları konularda bize gelebilir hale geldi. Bu anlamda elbette çok mutluyuz.


Yani pandemi korkunçtu gerçekten ama günümüzde her yere oturduğumuz yerden ulaşabilir olmak açısından uzaktan çalışabilir olmak açısından hani belki bu beş yıl on yıl sürecek de o süreci çok hızlandırdı hakikaten. Peki şu bir şey sorayım diyelim ben bir girişimciyim bana hangi ülkede şirket kurmamı önerir Mükellef? Bu benim sektörüme göre mi? Nasıl cevap verirsin buna?

Bizim bulunduğumuz ülkelerde öneriyoruz öncelikle ama şöyle elbette şimdi bu şirket kurma konusunda bize müzikten güvenli bir partner arayışında olduklarını bizler görüyoruz Öykü ve bu iş dünyanın neresinde biz muhasebe, finans içinde biraz teknolojinin olduğu bir girişim konuşuyorsak ki biz o noktadayız gerçekten. Müşteriler ben Amerika'da İngiltere'de ya da bulunmak istediği ülkede, pazarda bu iş yapmak istiyorum lütfen bana yardımcı ol diyerek geliyor o talebi bize getirdikten sonra biz çok objektif bir şekilde, elbette müşterinin ihtiyaçlarına ve taleplerine göre bulunduğumuz pazarların öncelikle oraları anlatarak onun doğru tercihte bulunmasını sağlıyoruz ama burada tabii ki hangi sektörde olduğunuz ne iş yaptığınız bu işi globalleştirirken hangi ülkeden başlama ihtiyacınız olduğunu biliyor olmanız gerekiyor. Çünkü dünyanın her yerinde e-ticaret işinizi büyütebilir ve geliştirebilirsiniz.

Türkiye'deki pazar yerlerinde bu işi yapabildiğiniz gibi çok hızlı yine globaldeki pazaryeri şirketlerinde, Amerika'da, İngiltere'de işlerinizi büyütebilir duruma getirebilirsiniz. Böyle olunca bugün Türkiye'de çok güçlü bir e-ticaret girişimi aslında çok hızlı bir şekilde Amerika'da, İngiltere'de şirketini kurarak oradaki pazar yerlerinde kendi ürünlerini pazarlayabilir hale gelebiliyor.

Bunun tabi güzel olan ve kıymetli olan tarafı da senin de tahmin edeceğin gibi döviz getiren girişimin sahip olması Türkiye'de güçlü bir ticaret olduğunu düşünürken buradaki bütün ürünlerini TL'ye satarken bir anda Amerika'da ya da İngiltere'de kurduğu şirketi üzerinden globalde çok güçlü olan pazar yerlerinde kendi ürünlerini döviz olarak satmaya başlıyor. Bu da ticaretlerine kendilerine olan inançlarını artırıyor. O yüzden biraz girişimcinin yorumu biraz bizim yönlendirmemizle en doğru ülkeyi tercih etmelerini katkı sunmaya çalışıyoruz. Peki burada biraz zamanlama ile ilgili de konuşalım. Hani mesela bir şirket şu kadar yıldan sonra yurtdışına açılmalı gibi bir öngörü var mı acaba?


Bence hemen açılmalı. Eğer ticareti buna izin veriyorsa, girişim buna izin veriyorsa, girişimci çok hızlı bir şekilde global pazara açılmayı düşünüyor olmalı. Bütün girişimler bugün aslında geldiğimiz noktada baktığımızda yani bugün dünyanın her yerinde şirket kuruluşunun özellikle ekonominin çok güçlü ticaretin çok güçlü olduğu ülkelerde bu kadar fazla şirket kuruluş talebinin olması ve gerçekleşmesi de bundan ötürü, herkes döviz kazanmak istiyor. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde bulunan girişimlerde en çok ihtiyaç kendi lokal paralarının döviz karşısındaki evrilmesi ile vakit geçirmek istemiyorlar. Çok hızlı bir şekilde globalleşmek istiyorlar. O yüzden bence zamanlama eğer ticaretiniz, yaptığınız işiniz, sattığınız ürününüz, dokunduğunuz müşteri, girmek istediğiniz pazar izin veriyorsa eğer çok hızlı bir şekilde global tarafa açılmanın faydası sanırım herkes tarafından hem fikir olacağımız konudur diye düşünüyorum. 

Ama bazen girişimlerin veya ticaretlerini zorlandıkları durumlar olabiliyor, yani o ürüne erişim konusunda, temin edilmesi konusunda, oradaki döviz girdilerin ve çıktıların döviz kurundaki riskler sebebiyle bazı girişimler yurtdışında bu işi elbette yapamıyor. Onlar için biraz daha zorluklar olduğunu söylemeliyiz ama izin verdiği koşulda girişimlerin globalleşme olmasının ticari olarak kendilerine katkıları büyük olduğunu düşünen taraftayım ben de.Kesinlikle öyle, hatta belki oradan kazanılacak euroyla dolarla başka bir iş kurmak olabilir, birtakım diğer fikirleri hayata geçirmek olabilir. Hani hızlı bir büyüme diye düşünüp endişe ettiğiniz yerde bu konuşmanın bu kısmını genel bir tekrar dinleyebilirsiniz. Peki şimdi biraz böyle koşullar dedik ya onlardan bahsedelim. Yurtdışında şirket kurmak için hangi şartları karşılamak gerekiyor? Heyecanlandık işimizi yurtdışına taşımak gerekiyor ama hangi şartlar var karşımızda? Mesela benim aklıma ilk vatandaşlık geliyor. Yani o ülkenin vatandaşı olmak gerekiyor mu illaki şirket kurmak için?


Hayır hayır! Yani bizim bulunduğumuz ülkelerde o ülkenin vatandaşı olmanıza gerek yok şirket kuruluşu yapabilmeniz için. Aksine Amerika ve İngiltere pazarlarının kendi vatandaşları dışında o ülkelerde şirket kuruluşunu otoritenin desteklediğini görüyoruz. Yani Amerika'da bugün 100 binlerce şirket kuruluyor bir ay içerisinde farklı eyaletlerde. Çok yakın sayılarda, Amerika vatandaşı olmayanların da şirket kuruluşunu o oranda yaptıklarını görebiliyoruz. İstatistiklere baktığımız zaman bu da oradaki ekonominin, ticaretin büyük olması ve herkesin bu pazarlara girme arzusundan, motivasyonundan kaynaklı olduğunu söyleyebilirim. Amerika'da İngiltere'de de şirket konusunun çok kolay ve hızlı gerçekleşebildiğini söyleyebilirim. 

Bugün şöyle bir örnek vermem gerekirse, Pakistan'da Endonezya'da Filipinler’de bizim web sitemize girip şirket kurmak istiyorum diyen bir müşteri adayımız bulunduğumuz ülkelerden birini seçiyor, oradaki şirket türünü seçiyor, şirket kuruluşunu gerçekleştirmek istediği, Amerika özelinde söylüyorum, eyaletini seçiyor bizden alacağı paketlerden herhangi birini seçiyor. Çok fazla ürün ve servisi o ticari hayatta onları destekleyecek şekilde konumlandırıyoruz çünkü kendilerine paketleri seçtikten sonra çok hızlı bir şekilde 4-5 adımda müşterimiz haline gelebiliyorlar. Biz o tabeli aldıktan sonra Amerika'daki İngiltere'deki bulunduğumuz Avrupa Birliği ülkelerindeki ve Türkiye'deki bütün müşterilerimizin o şirket kuruluşu taleplerini süreçlerimizin bizim platformumuz üzerinden takip etmelerini sağlıyoruz. Onlara verdiğimiz kullanıcı adı, şifre ile bir teknoloji platformu üzerinden tüm bu akışları görebiliyorlar. O ülkenin, elbette Amerika olursa bu eyalete göre bazı süreçleri işleyebiliyor. İngiltere'de de benzer bir durum var. Güzel bir örnek olur sanırım biz örneğin 2,5 saat içerisinde Amerika'da, geçtiğimiz hafta, yaklaşık ona yakın müşterimizin Wyoming’de şirket kuruluşunu gerçekleştirebildik. Amerika'da yani tamamen arz talep dengesi bu arada eyaletlerde bulunan otoriteye, vergi daireleri yoğunluğa bağlı olarak bu süreleri kendilerinden kaynaklı sebeple uzatabiliyorlar ama çok hızlandığını söyleyebilirim. Aynı İngiltere içinde geçerli çok hızlı bir şekilde İngiltere'de müşterimiz şirket kuruluşunu orada ticaretini gerçekleştirebilecek. 

Yani özetlemem gerekirse aslında iş girişimlerin, ticari hayatı olan KOBİ'lerin nerede iş yaparlarsa yapsınlar globalleşmesi bizimle beraber çok hızlı ve kolay oluyor diyebilirim. İş şirket kurma konusu olduğu için muhasebe, finansal bir konu olduğu için o ülkedeki kurallara uyumak olduğu için ürkütücü gelebiliyor bunu anlayabiliyorum ama sağladığımız bu platformla beraber çok hızlı bir şekilde gerçekten başvuran müşteri adaylarımızın da şaşırabileceği hızda şirket kuruluşlarını gerçekleştirebiliyoruz.


Burada korkutucu olan zaten işin bilinmeyen tarafı, hani bir de şirket kurduğumuz yer fiziksel olarakta uzakta olunca bir şeyleri yanlış yaptığında onun doğru çözümünü ulaşamayacağım diye bir endişe oluyor ya da nereden başlayacağım ne yapacağım ama hani Mükellef özelinde bir çok farklı alanda firmayla, işte bu bahsettiğimiz ülkelerde zaten bu hizmeti verdiği için zaten o yollar daha önceden geçirmiş. Dolayısıyla bizi korkutan her şey de ortadan kalkmış oluyor yani böyle bir akşam bir hayal kurup benim Amerika'da bir şirketim olsun şu şirketimi Amerika'ya taşıyım. Şimdi bunu çok kısa sürede yapmanın mümkün olduğunu gördük ama mesela şimdi burada eyaletler dedik işte Amerika İngiltere tabii ki regülasyonda farklılıklar var her ülkenin farklı regülasyonları var Mükellef bu kanunlara uyum sağlamak açısından girişimcilere destek oluyor. Biraz orayı anlatabilir misin? 

Elbette, müşteri adaylarımızın tamamı aslında az önce senin de söylemiş olduğun gibi bilmedikleri ülkelere bu kurallara uyumlu hale gelirken endişeyle geliyorlar katılıyorum ben de yani o müşterilerimizin ticari hayatlarını bilmedikleri ülkelere, bilmedikleri kurallarla, kanunlarla uygun hale getirmek zor işte tam da burada güvenilir bir partner arayışları oluyor. Biz de o bilmedikleri ülkelerde, bilmedikleri regülasyonlara müşterilerimize verdiğimiz çözümlerle onları uyumlu hale getiriyoruz aslında. Çünkü Amerika'da şirket kuracağım ama hangi eyalette kuracağım acaba LLC mi kurmam lazım çok ortaklı bir SI-CORK mu kurmam lazım? Business adresim, şirket adresim konusunda nasıl bir çözüm üretmem lazım? Avukattan şu detayla ilgili bilgi almalı mıyım? Vergi zamanı geldiğinde IRS bana nasıl bir taleple geliyor olacak? gibi çok fazla, yani onları düşünsek, araştırsak incelesek, ben kendim çözeyim desek aslında ihtiyacımız olan o ticaretimiz geri planda kalıyor. Biz de o ticaretler geri planda kalmasın, o ön planda olsun, satacakları ürüne, elde edecekleri gelire odaklansınlar, çünkü girişimciler ve dünyanın her yerindeki KOBİ’ler oradaki tüm bu konuları biz kendi platformumuzda onlara uyumlu hale getirelim istiyoruz. Bugün gerçekleştirdiğimiz ve geliştirmek istediğimiz taraf da tam da burası aslında. 


Tabii ki yani herkesin ayrı bir uzmanlığı var ve o işe iş işin uzmanına bıraktığımızda kazanacağımız vakit, almamış olacağımız riskler bir çok avantajı var bunun. Biz Mükellef’le daha önce bir LinkedIn canlı yayını yapmıştık ve senin de az önce örnek verdiğin soruların hepsi gerçekten sorulmuştu. İnsanları kafasında çok fazla zoru var. Zaten girişte dedik ya tek platformda bunları topluyor diye o tek platform bütün bunları yapıyor. Peki şimdi biz hep yurtdışında şirket kurmaktan bahsettik. Türkiye'ye bir dönelim orada durumu nasıl onu konuşalım. Mükellef hem bireysel girişimcilere hem de diyelim benim küçük veya orta büyüklükteki bir işletmem var onlara da hizmet veriyor mu? Veya bu kuruluşun sürece farklı şirket türleri için nasıl işliyor Türkiye tarafına birazcık daha açalım. 

Türkiye'de bireysel girişimciler hep odamızda orayı her geçen gün geliştirmeye devam ediyoruz Öykü. Ama gerçekten ticareti olan güçlü KOBİ'leri de destekliyoruz. Yani Türkiye'de KOBİ olan sermaye şirketleri bugün bizim odamızda. Onlara da sunmuş olduğumuz ürün ve hizmetlerle, sunmuş olduğum KOBİ patronlarının şirketlerini ve ticaretlerini gerçekten onlara sunduğumuz o finansal performans analizleri ile şirketlerine ve ticaretlerine %100 hakim olmalarını sağlıyoruz. Orada şirket kuruluşunu gerçekleştirdikten sonra onların kendi ticareti ticari hayatımda elbette destekliyoruz ama o ticaret bizimle beraber onların o yönettiği dünyada gelişirken biz onları kendi teknolojimizle her ay üç ayda bir finansal performans analizleri ile destekleyebilir duruma geliyoruz. Bugün 2023 yılı içerisindeki hedeflerimizden biriydi bu bunu pilot bazlı KOBİ müşterileri ile başlattık ve bu onlara sunmuş olduğumuz ürünümüzün üzerindeki finansal performans analizleri ile bu teknolojiyle kendi ticaretlerini bizden aldıkları o data analizleri ile beraber çok daha etkili bir şekilde izleyebilecekleri bir model yaratmış oluyoruz. Bu tabii bu kıymetli bir şey olduğunu biliyoruz bunun çünkü patronlar girişimciler kendi ticaretlerini sadece geliştirmeye odaklı saldıkları geliri arttırmaya odaklılar ama biliyorsunuz o ticaret büyürken iş büyürken şirketin genel olarak izlenmesi ile ilgili KOBİ patronlarının atladıkları konular olabiliyor. Atladıkları konuda demeyelim aslında ayıracak vakitleri olmuyor oraya ve o noktada biz kendi ticaretlerini büyütmelerine odaklanırken oradaki eksikliği teknolojimizle bir ürünümüzle artık kapatabilir noktaya geldik. Bu yüzden Türkiye'deki KOBİ müşterilerini çok önemsiyoruz ve yine bir haber daha vermek gerekirse bunu da sizin aracılığınızla yine vermiş olalım. Biz Türkiye'deki KOBİ müşterilerimizin tamamına yaptıkları ticaret sebebiyle o güçlü oldukları noktalarda finansmana erişim sağlayabilecek bir enstrümanlar da yaratabilir hale geldik. Orada yapmış olduğumuz iyi bir iş modeli, yaratmış olduğumuz iş modeli ile birlikte KOBİ müşterilerimiz bugün iyi güçlü ticaretlerine karşı onlara vermiş olduğumuz ön onaylı limitlerle faturalarına finansman yaratabilir hale gelmiş oldular. O yüzden Türkiye'yi önemsiyoruz bireysel girişimcileri desteklemeye devam ediyoruz. Oradaki odağımız çok küçük şekilde devam ediyor ama KOBİ'leri az önce söylemiş olduğum sebeplerle birlikte daha fazla radarımıza aldığımız bir döneme geçtiğimizi de söyleyebilirim.Harika şimdi genellikle bu böyle yıl sonunda yapılır. İşte aralık ayında hep böyle geriye bakarız bunu konuşuruz ama biz böyle yeni yılı karşıladıktan böyle neredeyse üç ay sonra peki şimdi biraz geçmişe dönelim 2022 yılına gidelim Mükellef için 2022 nasıl geçti şöyle rakamlarla özetlemek gerekse neler söylersin?

Aslında 2022 yılı çok fazla öğretiyle geçti bizim için. Amerika ve İngiltere'ye açıldığımız ilk yıl olması sebebiyle söylüyorum bunu ve o öğrencilerle beraber yeni yıla başladık ama yılı da 2022 yılında iyi kapattığımızı söyleyebilirim. Biraz rakamlarla buraya özetlemem gerekirse biz toplamda 2022 yılını 5500 müşteriyle kapattık. Bu müşterilerimizin yaklaşık 700-750 tanesi global müşterilerimiz diyebilirim. Yani Amerika'da İngiltere'de şirket kuruluşları gerçekleştirdiğimiz müşteriler, bununla beraber Avrupa Birliği ülkelerinde Estonya, Hollanda ve Almanya'da da bu müşterilerimizi bu global müşterilerimiz içerisinde büyütmeyi görebildik 2022 yılında. Gelirlerimize baktığımız zaman orada da iyi sonuçlar elde ettiğimizi söyleyebilirim. Biliyorsunuz çok zor bir yıldı 2022 yılı hepimiz için yani tüm girişimler bence 2022 yılını atlatan girişimlerin önü gelecek yıllar için çok açık diyorum ben. Biz TL bazında gelirlerimizde %300 arttıklık 2022 yılında ve diğer bizi mutlu eden senaryoda o globalleştiğimiz iki yılda bütün gelirlerimizin yaklaşık %25 global pazarlardan elde ettiğimiz döviz gelirleri olarak konumlandıra bildik dolar bazında da baktığımız zaman şirketimiz yaklaşık %60’lık bir büyüme gerçekleştirdi bunların hepsini toparlayacak olursak bu rakamlar elbette 2022 yılında bizi diri tuttu heyecanlandırdı oradaki tecrübelerimizi 2023 yılına yansıtma konusunda motivasyonumuzu arttırdığımız bizim açımızdan iyi bir yıl olduğunu söyleyebilirim Öykü.


Yani böyle 2020'den itibaren baktığımızda aslında girişimciler için işletmeler için her yıl ayrı bir zorluk çıkıyor karşımıza ve bunları aşarak yola devam etmek gerekiyor 2022 yılında birinin bizim için güzel geçti diyerek bahsetmesine çok sevindim öncelikle onu söyleyeyim 2023'ten yana umutlu olmaya çalışıyoruz diyelim ve 2023’ünü sorayım mükellefin hedefler vardır tabii ki ve ne o koyduğunuz hedefler biraz onlardan bahsedebilir miyiz? Elbette 2023 yılında biz kobilerin finans uygulaması olmak istiyoruz bütün müşterilerimizi kendi mobil uygulamamızda yaşatmak istiyoruz Amerika'da İngiltere'de Türkiye'de bulunduğumuz Avrupa birliği ülkelerinde şirket kuruluşunu gerçekleştirdiğimiz müşterimiz o ticaretlerini sürdürürken ihtiyaç duydukları ürün ve servisleri kendi teknoloji platformumuz üzerinden vermeyi ve o vergiye kadar olan bütün akışta aynı zamanda finansman erişim noktasında ihtiyaç duydukları bütün o konuları bizim mobil uygulamamız üzerinde yaşamalarını yaşatmalarını istiyoruz bunun içinde iyi bir geçmiş deneyime sahip olduğumuzu görüyorum bulmuş olduğumuz pazarlarda ve biz business'ta temel olarak bugün yani az önce 2022 rakamlarını söyledim ama Ocak ve şubat ayına baktığımız zaman biz Amerika ve İngiltere'de müşteri hızımızı arttırmış durumdayız orada bugün toplamda yılı 5500 müşteri ile kapatmışken bugün toplamda 6500 aktif müşteriye geldiğimizi söyleyebilirim ve Amerika'da İngiltere'deki müşteri sayımız 1000'e yaklaştı burada 2023 hedefimizin 2000 olduğunu söyleyebilirim 2023 yılını 2000 müşteri ile kapatmak istiyoruz Amerika ve İngiltere'de global gelirlerimiz etti bugün 2022 yılında %25 bugün 2023 sonunda döviz gelirlerimizde tüm gelirlerimizi oranda %51'e taşımak istiyoruz Amerika ve İngiltere'den yeni paketlerimizi açtık yeni ürünümüz yeni paketlerimizle beraber oradaki bir global rakiplerimizle artık rekabet edebilir duruma geldiğimizi de söyleyebiliyorum ürün ve servislerimizin tamamını Türkiye'den veriyoruz bugün Amerika'ya Pakistan'dan Amerika'ya şirket kuruluşunu Filipinlerden İngiltere'ye şirket kuruluşunu bugün Türkiye'deki ekiplerimizle gerçekleştiriyoruz oradaki bütün müşterilerimize bugün burada yazmış olduğumuz yazılımı kullandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz dünyanın her yerinde partnerlerimiz var bazı işlerimizde özellikle bulunduğumuz pazarlardaki teks konularında onların onlarla yapmış olduğumuz bütün farklılıklarla müşterilerimizi daha güvenli yerlerde tutabiliyoruz kendi muhasebe programımızı Amerika ve İngilteredeki müşterilerimize mart ayı içerisinde 2023 yılında açıyoruz Amerika'daki İngiltere'deki bütün müşterilerimize artık kendini muhasebe programımız üzerinden şirket kuruluşları gerçekleştirdikten sonraki süreçlerini orada yönetebilecekleri bir dünya sunabilir hale gidiyoruz Türkiye'deki kobi müşterilerimizi finansal performans analizi ürünümüzle beraber destekliyoruz yani şirket kuruluşunu gerçekleştiriyoruz şirket kuruluşunu gerçekleştirdikten sonra onların kendi ticaretlerini izleyebilecekleri finansal analiz ürünlerimizi de artık Türkiye'de KOBİ müşterilerimize sunabiliyoruz dolayısı ile 2023 yılı bizim için çok hareketli bir yıl olacak baktığımızda tüm müşterilerimizin ve dünyada ürünümüz bize ve servisimizi sunduğumuz KOBİ'lerin finans uygulamaları olmaları konusunda kararlıyız ve bu hedeflerimizi gerçekleştireceğiz ekibimle beraber ve fazlasıyla inandığımızı söylemek isterim.


Ne kadar gurur verici bir şey Türkiye Adana'da fikirlerin girişimlerin Türkiye üzerinden geçerek dünyaya açılıyor olması bir kişi olsam ben ve şirketim olsa ve onu Amerika'da kursam Amerika'da şirketim var derim senin için düşünüyorum senin Amerika'da İngiltere'de Avrupa birliğine üye bir sürü bir sürü şirketim var ne kadar gurur verici. Evet öyle Öykü ya buda gerçekten bizim girişimizde tutkuyla bağlanmamızı sağlıyor ben hakikaten bu işi anlatırken yani hem hedeflerimizi anlatırken hem mevcut durumumuzu anlatırken arkadaşları da bazen söylüyor bana yani her anlattığında gibi ilk kez duyuyoruz senden öğrendik burayı duyduk biliyoruz nereye gideceğimizi biliyoruz ama benim de tutkuyla anlatmamı sebebi aslında tam da bu yani bir tane kendi girişimin Amerika'da İngiltere'de şirketini kurup oraya taşımanın heyecanı neyse bütün müşterilerimizin müşterilerimizin ticaretlerini bulunduğumuz ülkeleri taşımanın heyecanı biz de aynı Öykü.


Yani bu gerçekten bu heyecan hiçbir zaman değişmiyor ya eminim hani bu bölümde de zaten geçmiştir dinleyenlere ama birinin işine karşı duyduğu heyecanı sesinden anlamak gerçekten çok özel bir şey bütün bu bölüm boyunca bunu duyduk o yüzden de böyle kendi girişimi ile ilgili şirketi ile ilgili kafasında yurtdışına açılmak ya da Türkiye'de bir şirket kurmak olanlar yol haritası herhalde çizmiştir kafasında daha detaylı bilgi almak isteyen olacaktır özellikle Linkedin yayınımıza gelen bir sürü soruyu düşününce hani bu konuyla daha yakından ilgilenmek isteyenler daha çok bilgi almak isteyenler de Mükellefin internet sitesine yönlendirelim orada zaten hani bir çok bilgiye ulaşacaksınız oradan her şeyi öğreneceksiniz diyelim. Kenan çok teşekkür ediyorum çok samimi çok aydınlatıcı harika bir bölüm oldu ağzına sağlık. Öykü ben de çok keyif aldım çok teşekkür ederim. Girişimci Kafasıyla Kafa Sohbetlerin bir sonraki bölümde görüşmek üzere hoşçakalın!


Mükellef ile masanızdan kalkmadan istediğiniz ülkede şirketinizi kurmak, yönetmek ve büyütmek için aşağıdaki linke tıklayarak başvurunuzu yapabilirsiniz.
https://mukellef.co/?utm_source=referral&utm_medium=girisimcikafasi


Podcast yayınını dinlemek için; https://open.spotify.com/episode/1DSIub3yjx5IJN0aSxznoy?si=221bea62532c4c34
"Girişimci Kafası Podcast - Mükellef Kenan Açıkelli" İçin Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın
Instagram
Takip et