"Bundan 10 yıl sonra insanlar size nasıl başardığınızı soracak."
-Anonim
Girişimci Çocuklar Yetiştirmenin Etkili Yolları

Girişimci Çocuklar Yetiştirmenin Etkili Yolları

  • 3 DK
  • 19-10-2017
  • 0 yorum
  • 866
Bu yazımızda çocuklardaki girişimcilik potansiyellerinin ortaya çıkarılması, ortaya çıkarılırken de hangi stratejilerin uygulanması gerektiğini açıklıyoruz.

Geleceğimizin girişimcileri bugünkü çocuklardır. Çocuklar ne görürse onu örnek alır onu yapar. O zaman çocuklara girişimciliği, girişimci ruhunu aşılamayı amaçlamalı ebeveynler. Çocuklardaki bu girişimciliği perçinleyecek 4 adım ise şöyle:1-ÖRNEKLERLE PROBLEM ÇÖZÜMÜ

Çocukların problem çözme yeteneklerini henüz erken yaşlarda geliştirmeye odaklanın. Çünkü çocuklarınızı günlük hayat içinde yeni iş fikirleri bulmaları için hazırlıyorsunuz. Çocuğun hayatında bir problem çıktığında onunla beraber düşünün. Problemin ne olduğuna karar verin ve çözümler üretmeye, analiz etmeye başlayın. Artı ve eksilerin ne olduğuna karar verin ve en iyi seçimleri yapmalarına yardımcı olun.

Vazanna bu konu hakkında şöyle demiştir: "Ebeveynler problem çözme görevi içinde daha fazla analiz ettikçe, dile getirdikçe ve çocukla beraber tartıştıkça, çocuk için daha da iyi olacaktır."

2-Çocuklara Başarısızlıklardan Ders Almasını Öğretin

Ebeveynler çocuklarına deneme-yanılma yolunu öğretmelidir. Herkes başarılı olacak değildir, başarısızlık herkesin karşısına çıkar. Önemli olan bunun üstesine gidip başarıyı kovalamaktır. Çocuklara da bu öğretilmelidir. Deneme yanılma yolu ile beraber  düşünülmeli ve ona gereken motivasyonu sağlamaktır. Tabi bunu başarmak için çocuklarınızın yeteneklerini geliştirmesini ihmal etmemeli. İlk denemede hangisinin yanlış yapıldığı tespit edilmeli diğer denemede bunun tekrarlanmaması için çabalamalıdır. Ayrıca çocuklarımız eleştiriye açık bir birey haline getirilmeli, öğrenmeyi eleştirileri sentezleyerek gerçekleştirmesine yardımcı olmalıdır ebeveynler.

3-Çocukların Karar Vermesine İzin Verin

Bir girişimcinin güveni kazandığı bağımsızlıkla temellenir. Çocuklarınıza günlük hayatındaki rutin aktivitelerinde karar vermelerine imkan tanıyabilirsiniz. Vazana bu konu hakında şöyle söylemiştir: "Onlara karar vermenin nasıl bir şey olacağını gösteriyor ve bundan hoşlanmaları için yardım ediyorsunuz."

Böylelikle çocuktaki özgüven gelişir ve kararlarını kendi verebilir. Tabii bunu yaparken çocuğu olabildiğince özgür bırakmak yanlıştır. Sınırlamalar içerisinde dengeyi kurarak çocuğa bu güveni aşılayabilirsiniz.

4- Otorite Duygusunu Geliştirin

Girişimciler hep risk alırlar. Risk alırken de hep bir belirsizlikle karşılaşırlar, tabii bu belirsizlikte yaşayabilme yeteneği hemen verilmiyor insana. Çocuklar henüz gençken sınırlarını kontrol edebileceği ve korkuları üzerinde hakimiyet kurabileceği özgürlüğe ihtiyaç duyarlar.

Çocuklarınız riskli bir durumda karşı karşıya kaldıklarında önce onlara yardım edin ve sonra özgür bırakın. "Durumlar, zaman ilerledikçe daha zor olmalı" diyor Vazanna. Bu, çocuğa bir tür otorite duygusu kazandırmaktır. Onlar risk alırken kendilerine güvenmeleri için güçlendirmelisiniz. 

 

Çocuklarınızın girişimci ruha sahip olmalarını istiyorsanız yukarıda saydığımız 4 yoldan geçmeleri gerekiyor. Tabii bunlarla yetinmek olmaz. Çocuğunuza gerekli güven ve cesareti aşıladıktan sonra zaten o kendi değerine değer katarak daha çok gelişir ve girişimci olma yolunda başarıyla ilerler. Tabii ki sizin yani ebeveynlerin destekleriyle..

 
Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın