1. Girişim Fikrinize Olumsuz Tepki Almanızın Nedenleri
Girişim Fikrinize Olumsuz Tepki Almanızın Nedenleri
Girişimci Kafası
35 takipçi, girisimci.kafasi

Girişim Fikrinize Olumsuz Tepki Almanızın Nedenleri

  • 9-04-2016, 10:13
  • 0 Yorum
  • 2 yıl önce
Hemen hemen bütün girişimciler, hayata geçirmeyi planladıkları girişimlerini önce kendi zihinlerinde oluştururlar, ardından en yakınlarına bu girişim fikrini anlatıp olumlu geri dönüşler beklerler. Fikirlerini anlattıkları kişilerden "Bu harika bir fikir. Bu fikrini mutlaka hayata geçirmelisin" şeklinde dönüşler alan bir girişimciye en azından ülkemizde rastlanmamıştır. 

Albert Einstein ise girişim fikirlerine olumsuz tepkiler alan kişilerin yüreklerine itfaiye hortumuyla su sıkacak nitelikte şu sözleri söylemiştir; "Bir fikir ilk başta saçma gelmiyorsa, ondan umut yok demektir."

Peki hemen hemen bütün girişimcilerin, ilk etapta girişim fikirlerini beyan etmesinin ardından olumsuz cevaplar almasındaki nedenler nelerdir, bunlara beraber bakalım.

Fikir Gerçekten Saçmadır


Albert amcaya ve proje fikrine ilk etapta olumsuz tepkiler almış olup, hayata geçirdikten sonra çok başarılı olan girişimcilere bakıp, proje fikrine olumsuz geri dönüşler aldığımızda "aha, olumsuz tepkiler veriyorlar, kesin proje fikrim süper" şeklinde düşünmemek gereklidir. Aynı şekilde proje fikrinize körü körüne bağlanmak, sizin gerçekleri görmeniz konusunda da ciddi bir engeldir.

Dolayısıyla olumsuz tepki gösterenler, mantıklı gerekçeler sunuyorsa, bunu ciddi şekilde değerlendirmelisiniz. Belki sizin hesaba katmadığınız, girişiminizin başarıya ulaşmasında kilit role sahip bir açığı bulacaklardır. Söz konusu açığı giderip gideremeyeceğinizi iyi analiz etmeli ve proje fikrinizi tekrar gözden geçirmelisiniz.

Ay Sonu Maaş ve Sigorta Sevdası


Özellikle yakın akrabalar tarafından, girişim fikri beyanına karşılık en sık alınan tepki "Hiç bulaşma bu işlere. Git gir sigortalı bir işe. Ay sonu maaşına bak. Emekliliğinde rahat edersin." tepkisidir. Zira onlar girişimcilik ruhuna sahip olmadıkları ve garanti paraya yönelik hareket ettikleri için, girişimde bulunmak her daim gereksiz bir risktir.

Bu yakınlarınıza girişimcilik ruhunu ve ideallerinizi anlatamazsınız. Onlar için her daim en ideal yol, bir firmada sigortalı ve düzenli olarak çalışmaktır.

Kıskançlık


Kıskançlık duygusu etrafımızdaki bir çok kişinin içinde gizli olarak var olan bir duygudur. Çoğumuz bunu görmeyiz ve bilmeyiz. Bu tarz duygulara sahip kişilere girişim fikrinizi beyan ettiğinizde, kendilerine mantıklı gelse dahi, sırf sizin daha iyi konumda olmamanız için olumsuz tepki verebilirler.

Bilgisizlik


Girişim fikirlerinin ciddi bir bölümü bilişim alanından çıkmaktadır. Aynı şekilde çok ciddi bir kesim bilişim sektörüne dair yeterince bilgiye sahip değildir. Bu tarz kişilere bilişim sektörüne yönelik bir girişiminizi beyan ettiğinizde, bilişim sektörüne dair hiç bir bilgileri olmaması nedeniyle fikrinizi kafalarında oluşturamazlar. Kafalarında oluşturamamaları nedeniyle de otomatik olarak girişim fikriniz kendilerine mantıksız gelecek, bunun neticesinde de olumsuz tepki göstereceklerdir.

Basitlik


Bazı kişiler için girişimin başarılı olabilmesi için, o fikrin mutlaka kimsenin aklına gelmemiş, eşi benzeri olmayan ve herkesin kolaylıkla hayata geçiremeyeceği zor bir fikir olması gereklidir. Bu kişilere girişim fikrinizi anlattığınızda kendilerine basit geliyorsa, bekledikleri kadar gerçekleştirmesi zor bir şey olmadığı için olumsuz tepki vereceklerdir. Fakat bir çok başarılı girişim, aslında daha önce yapılmış, başkasının aklına gelmiş fikirler arasından çıkabilmektedir.

Başkası Yapardı


Basitlik maddesine benzer bir şekilde bazı girişim fikirleri, fikri beyan ettiğiniz kişiye mantıklı gelse dahi, daha önce başkası tarafından yapılmamışsa kesin bu işte bir şey vardır. Ya daha önce birileri yapmaya çalışmıştır fakat türlü sebeplerden dolayı olmamıştır ya da başkalarının aklına mutlaka gelmiştir fakat bir olumsuzluk keşfettiği için hayata geçirmemiştir. Bu düşünceye sahip olarak beyan edilen girişim fikrine kolaylıkla olumsuz dönüşler yaparlar.

SONUÇ


Elbette hayata geçirmeyi planladığınız girişim için etrafınızdaki kişilere danışmanız, onlara fikrinizi anlatmanız kadar doğal bir şey yoktur. Fakat söz konusu fikrinize dair olumsuz geri dönüşlerden dolayı ne şevkiniz kırılsın nede dikkate almamazlık yapın. Olumsuz düşüncelerin her birini iyice düşünün ve mantıklı olanları dikkate alarak çözüm üretin.
  • Beğen
  • Muhteşem
  • Aynı Kafa
  • Hahaha
  • İnanılmaz
  • Üzgün

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
İş Fikirleri

Girişimci olmak için illa aylarca veya yıllarca düşünüp durmanıza gerek yok. Çünkü bu çağda girişimci olmak, yalnızca betonarme bir ...

Motivasyon

İyi bir yaşam, zenginlik ve standartların üzerinde hayat sürmek herkesin hayalidir. Ancak bunu bazıları başarırken bazıları ne yazık ki ...

Girişimcilik

Slogan; bir markanın en akılda kalıcı özelliklerinden birisidir. İyi bir reklam çalışması ile beynimize kazınan sloganları yıllar geçse ...

Kişisel Gelişim

Girişimciler çalışırken bazı temel sorunlarla karşılaşırlar. Örneğin tam odaklanmış önemli bir iş yapıyorsunuzdur, çat bir telefon. ...

Girişimcilik

Bazen iyi fikirler sırf yatırım olmadığı için hayata geçirilemiyor veya girişimler büyüyemeden kısa bir süre içerisinde silinip yok ...

Girişimcilik

Yazının birinci bölümünü kaçırdıysanız buradan okuyabilirsiniz.Yedinci Adım: Vergi YükümlülükleriEğer açtığınız Şahıs ...

home search notifications 1 person