"Cesaret her zaman kükremez. Bazen cesaret günün sonunda sessizce söylenen "yarın tekrar deneyeceğim" cümlesidir."
-Mary Anne Radmacher
Genç Girişimcilerin Büyüme Yolunda Yaptıkları 7 Hata
Ömer K.
Ömer K. 21 Takipçi

Genç Girişimcilerin Büyüme Yolunda Yaptıkları 7 Hata

  • 5 DK
  • 13-07-2017
  • 0 yorum
  • 656
Bir startup kurarak dünyanın parasını kazanmayı kim istemez? Bilinen bir gerçek var ki dünya pazarında startup’ların hayatta kalma olasılığı sadece yüzde 10. Durum böyleyken bir Zuckerberg, Karp, Fake, Jobs veya Gates olmanız gerçekten çok zor. Girişiminizi öldüren hatalar ne olursa olsun, bu hatalardan ders alarak ileriye yönelik adımlarınızı daha sağlam atmalısınız.

Girişimci olmak demek, yanılmak ve kaybetmek de demek. Eğer bir hata yapmadığınızı düşünüyorsanız, büyük olasılıkla yaptığınız hataları görmeyecek kadar büyük bir hatayı çoktan yapmışsınızdır. Yine de artık genç girişimciler, yatırım yapacakları alanlarda pazarlama stratejilerini belirlerken daha temkinli hareket ediyorlar. Yeni bir girişimin büyüme provasını yapıyorsanız, bazı ayrıntılara dikkat etmenizde fayda var. İşte, genç girişimcilerin büyüme yolunda büyük riskler alarak sık yaptıkları 7 hata…
1. Pazarı Doğru Tanıyamamak
Başarılı girişimcilerin yatırım yaptıkları sektörle ilgili daha önceden deneyim kazanmış veya o sektörü iyi tanıyan kişiler olduklarını görüyoruz. Eğer pazarı tanımıyorsanız ürün/hizmetleri geliştirirken, hedef kitlenizi belirlerken ve fiyatlandırma yaparken hata yapma olasılığınız artar. Eğer pazarınızı iyi tanımıyorsanız, tanıyana dek araştırma yapmaya devam etmelisiniz.

2. Fazla Kâr Elde Etmeye Odaklanmak
Kâr elde etmek, elbette girişiminizin öncelikli amacı olabilir. Ancak büyüme yolunda para kazanmayı nihai amaç olarak belirlemek, bazen büyümenizi engelleyebilir. Daha fazla kâr elde etmeye odaklanmak yerine pazarda kalıcı olmayı sağlamak için çalışmalar yapmalısınız. Böylece rakiplerinizden daha kolay sıyrılabilir ve uzun vadede hedeflerinizin üzerine bile çıkabilirsiniz.

3. Yatırıma Kafayı Fazla Takmak
Genç girişimciler, yatırım almayı genellikle başarı için en önemli aşama olarak görürler. İstedikleri yatırımı aldıktan sonra bu yatırımı nasıl kullanacaklarını bilemedikleri için başarısızlığa doğru sürüklenen çok fazla girişimci var. Bazen yatırım almadan da daha kolay büyümek mümkün. Yatırım almadan büyüyen girişimciler, işlerini daha kolay yürütebildikleri gibi mülkiyet haklarını da ellerinde tutabiliyorlar.

4. Markalaşmayı Es Geçmek
Markalaşmak, özellikle Türkiye’de çoğu kez es geçiliyor veya yeteri kadar önemsenmiyor. Markalaşma, bir logo oluşturmaktan ibaret değil. Markanızın daha derin ve katmanlı bir ruhu olmalı. Eğer bu konuda kendinizi yetersiz hissediyorsanız, alanında profesyonel ekiplerden destek almayı tercih edebilirsiniz.

5. Bütçeyi Doğru Hesaplayamamak
Elinizdeki bütçe ile kısa ve orta vadede ne kadar harcama yapmanız gerektiğini en iyi şekilde hesaplamalısınız. Fazla para harcamak, genç girişimcilerin başlangıçta yaptıkları ve bir daha asla iyileştiremedikleri bir hata olarak biliniyor. Eğer cironuz yüksekse, buna rağmen gerekli harcamaları yapmak için bir bütçeniz yoksa büyümeniz durur.

6. Yeterli Sayıda İşe Alım Yapmamak
Küçük şirketlerde çalışanlar, genellikle kendilerine verilen görevleri yerine getirirler. Sizin de bir girişimci olarak beklentiniz, onların daha pek çok görev için hazırlıklı olmalarıdır. Eğer yeterli sayıda işe alım yapmadıysanız, büyüme kaydettikçe iş yükünüz artar ve mevcut çalışan sayınız işlerin eksiksiz tamamlanması için yetersiz kalır. İşe alım sorununu etkili bir şekilde yönetemezseniz, kısa periyotlarda çalışan sorunu ile karşı karşıya kalırsınız. Bu da hem sizin hem de çalışma arkadaşlarınızın verimini azaltır.

7. İlişkileri Yönetememek
Sahip olduğunuz ilişkiler, yatırım almaktan çok daha önemlidir. Girişiminizi daha yükseklere taşıyabilmenizi sağlayacak olan ilişkilerinizde tutarlı olmak zorundasınız. Bunun için kendinize bir program hazırlayıp iletişimde olduğunuz kişilerle düzenli olarak görüşme sağlamalısınız. Dağılan ilişkileri tekrar rayına oturtmak, zamanınızın çok ciddi bir bölümünü alacaktır. Unutmayın ki kimse “görüşmeyeli çok oldu” cümlesini duymak istemez.
Yorumlar
Kayıt işlemine devam ederek, Girişimci Kafası Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş oluyorsunuz.
Girişimci Kafası'na Giriş Yapmak için Tıklayın